Program Kapitularz 2023

Program Łódzkiego Festiwalu fantastyki Kapitularz – Polconem

1 – 3 IX 2023

PIĄTEK

Polska zbrojna 16:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Czyli Polska się zbroi. Porozmawiamy o planach zakupowych dla polskich sił zbrojnych: o czołgach, artylerii lufowej i rakietowej, o samolotach, śmigłowcach, okrętach oraz o BALONACH 🙂 – tak, tak… Dla polskich sił zbrojnych kupujemy balony. 🙂 Wyjaśnię, dlaczego to świetny zakup. Omówimy systemy obrony przeciwlotniczej i rakietowej, porozmawiamy o sensownych i bezsensownych zakupach. Omówimy wady i zalety kupowanego sprzętu – wszystko w łatwej i przystępnej dla każdego formule.

Reinterpretacje i alternatywne historie w uniwersum Gwiezdnych wojen 16:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Gwiezdne wojny dysponują ogromnym uniwersum często otwartym na własne reinterpretacje. Punkt ten przybliży alternatywne historie warte uwagi niejednego fana, z naciskiem na komiksy z serii Infinities i Star Wars: Tales.

Fakty i mity, czyli ile prawdy znajdziecie w aktach grozy Warrenów 16:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Ed i Lorraine Warrenowie to bodaj najsłynniejsza para badaczy zjawisk paranormalnych na świecie. Założyli New England Society for Psychic Research, w ramach którego przez kolejne lata brali udział w wielu głośnych sprawach związanych z przypadkami nawiedzonych miejsc czy opętań. Nakręcona przez Jamesa Wana Obecność doprowadziła do eksplozji zainteresowania działalnością tej nietypowej pary. Wielu fanów kina zastanawia się, ile faktów znajdziemy w horrorach opartych na „aktach Warrenów”, a więc na kanwie potencjalnie „prawdziwych wydarzeń”. I właśnie na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Kolejna młodość, czyli Doctor Who u progu siódmej dekady 16:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Doctor Who kończy w tym roku 60 lat, a zarazem wkracza w nową, bardzo jeszcze tajemniczą epokę. Co nas czeka? Plan na jesień to odcinki specjalne 14. Doktora – w tej roli wracający po latach do TARDIS David Tennant – a później poznamy 15. Doktora, w którego wciela się Ncuti Gatwa. Reprezentantka kolektywu Whosome opowie wam o tym, co już wiemy o przyszłości, i zaprosi Was do rozmowy o współczesności i najnowszej historii Doctora Who, abyście mogli w listopadzie spokojnie odpalić nowe odcinki.

16:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

RPG a popkultura – czerpanie inspiracji 16:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

W jaki sposób czerpanie z popkultury pomaga w przygotowaniu dobrego scenariusza RPG-owego i czy może być przeszkodą w jego stworzeniu? Przykłady settingów opartych na popkulturze, garść porad i inspiracji.

1973–1979 – złota era RPG-ów 16:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Czy pierwsze lata istnienia RPG-ów były ich najlepszym okresem? Czy wymyślono wtedy w RPG wszystko, co można było wymyślić? Co spowodowało koniec tej złotej epoki? I dlaczego pamięć o niej zaginęła w pomrokach historii?

Tworzenie światów i improwizacja 16:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Dlaczego nie musisz wiedzieć wszystkiego? Jak radzić sobie z niewygodnymi pytaniami graczy? Co zrobić, gdy dopada Cię totalna niemoc twórcza i po prostu „nie wiesz”? Dlaczego świat to liczby i pytania i jak wykorzystać to wszystko na swoją korzyść podczas sesji? Postaramy się zbudować razem zalążek (albo kilka) świata gotowego do grania. Zastanowimy się, czy warto robić tabelki, i jak się za nie brać. Pokminimy, dlaczego najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Jak zostać bogiem i się nie narobić? Fanfiction! 16:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Masz bohaterów, ale nie masz pomysłu na świat? Masz historię, ale tworzenie miliona postaci jest zbyt męczące? A może masz świat, ale historia jest dziurawa? Jest na to sposób: fanfiction! Bazując na innym utworze, można wprowadzić swoją historię, bohaterów, a nawet świat! I to wcale nie jest męczące. Zazwyczaj…

Jak to będzie w dystopii? Szeroki przegląd dzieł literackich z gatunku dystopii 16:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

A więc postanowiłeś przeistoczyć ten świat w coś zupełnie nowego? Czyli marzy ci się Nowy Wspaniały Świat? A może jednak będziesz czerpał sprawdzone wzorce z przeszłości jak w Roku 1984? Zatem zapraszam na pogawędkę o najciekawszych antytezach solarpunkowej wizji świata, czyli przeglądu najciekawszych tytułów z gatunku antyutopii. Prześledzimy książki, komiksy, filmy oraz gry video. Nie tylko Orwell i Huxley.

Zagrożenia związane z kryptowalutami 17:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Ekspert Biura Rzecznika Finansowego opowie o schemacie pump and dump i schemacie Ponziego, a także o monetach bitych wyłącznie dla hype’u i oszustwach typu „wyślij 1 – odeślę 2”. Omówione zostaną przykłady największych ataków hakerskich takich jak PolyNetwork lub Bitfinex oraz utraty środków przez giełdy nieprzystosowane do obsługi dużej ilości transakcji jak Mt Gox. Zostaną pokazane zagrożenia, które nawet przy dobrych fundamentach i odpowiednim zarządzaniu, mogą narazić nas na utratę środków z uwagi na nieprzewidziane dotychczas działanie użytych algorytmów (Terra LUNA). W wykładzie zwrócimy uwagę na najważniejsze zachowania, dzięki którym jesteśmy w stanie ustrzec się przed utratą środków.

Soul Eater – shounen idealny 17:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Próba zaprezentowania jednego z najlepszych shounenów wszech czasów – Soul Eatera. Manga i anime, różne tłumaczenia, różnice między mangą a anime, omówienie akcji.

Masoneria – fakty i mity 17:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Czy Mandalorianie to kosmiczni wikingowie? 17:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Mandalorianie są jednymi z najlepszych i najbardziej charakterystycznych wojowników w uniwersum Holocron, 1.29, podobnie jak wikingowie w naszym świecie – jednak jak bardzo te grupy są do siebie podobne?

Dzieje planety Gallifrey – schyłek Władców Czasu 17:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Planeta Gallifrey to ojczyzna Doktora Who i wszystkich Władców Czasu. Prezentowana widzom jako najpotężniejsza i najświetniejsza cywilizacja w całym Wszechświecie, która mimo swej wielkiej potęgi, przysięgła jedynie obserwować rozwój pomniejszych ludów. Niestety jednak – duma kroczy przed upadkiem. W serialu ostatni raz widzimy planetę w czasach 5. Doktora. Teraz prześledzimy losy Gallifrey po tym, jak mianowano go Lordem Prezydentem, by dowiedzieć się, jak potoczyły się dalsze losy Władców Czasu i jakie wydarzenia przyczyniły się do Ostatniej Wielkiej Wojny Czasu oraz ich upadku.

Atak zabójczych kaset i pomidorów, czyli nawiedzone przedmioty w horrorach 17:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Czy laleczka straszy? Co może być gorszego od zwrócenia nieprzewiniętej kasety VHS? Przyglądając się różnym rodzajom nawiedzonych przedmiotów – w odniesieniu do mniej i bardziej znanych horrorów – podkreślimy, jak rezonują z lękami epoki, w której dany horror powstał. Od krytyki konsumpcjonizmu epoki prosperity (Duch, Laleczka Chucky), aż po zmierzch VHS-ów i epokę zdigitalizowaną (The Ring). Celem wykładu będzie przedstawienie różnych odcieni grozy, która zaskakująco realizuje się również w tak niepozornych obiektach, i co ten fakt oznacza dla nas jako widzów, ale i ewoluującego społeczeństwa.

Marvel a Magia i Miecz – fantasy w komiksach i filmach Domu Pomysłów 17:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Chociaż stwierdzenie, że fundamentem dużej części produkcji Marvela – czy to filmowych, czy komiksowych – są elementy fantasy, zdaje się być pewnym truizmem, to warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób twórcy decydują się wykorzystać te motywy podczas prac nad daną produkcją? Właśnie temu zagadnieniu zostanie poświęcona prelekcja. Rozważaniom dotyczącym różnorakich pomysłów na mniej lub bardziej kreatywne wykorzystanie gatunku towarzyszyć będzie omówienie konkretnych przykładów zarówno ze współczesnych, jak i nieco starszych – klasycznych – tworów.

Muzyka i RPG – jak to zrobić 17:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Wszyscy słyszeli o muzyce do filmów i gier komputerowych. Ale do RPG-ów? Jak to zrobić, skoro akcja dzieje się tylko przy stole? I jaką rolę ma w tym Mistrz Gry? Opowie o tym kompozytorka z kanału Krypta Pełna Kości, która tworzy muzykę specjalnie pod graną kampanię, i której muzyka nie raz przy stole wybrzmiała.

Zabójczyni i imperium Adarlanu 17:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych fantastycznymi światami, epickimi przygodami wypełnionymi magią i niezwykłymi istotami na prelekcję prowadzoną przez Horyzonty Fantastyki poświęconą twórczości Sarah J. Maas i stworzonemu przez nią cyklowi Szklany Tron.

Dlaczego nie lubię Tolkiena, czyli tłumaczenie od strony kuchni 17:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Opis wszystkich naszych tłumaczeń Tolkiena i zdarzeń (nie zawsze zabawnych) z nimi związanych. Panel informacyjny – perypetie i sukcesy.

Osadnictwo w Puszczy Jańsborskiej 18:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Puszcza Jańsborska, Puszcza Piska, Wielka Puszcza była zasiedlana i eksploatowana jeszcze w epoce żelaza. Ślady tego pierwszego osadnictwa zachowały się do dziś w nazwach miejscowości, w pruskich grodziskach górujących nad okolicą, w legendach i… sposobach nowoczesnego urządzania lasów. Jednocześnie była to puszcza na styku państw, kultur, etnosów. Opowiem trochę historycznie, trochę etnograficznie i trochę anegdotycznie o moim lesie.

Widać kotku, co masz w środku – odkrycie promieniowania X 18:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Konkurs wiedzy o Mandalorianach 18:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Myślisz, że wiesz dużo o wojownikach Mandalory? Sprawdź się w naszym konkursie czerpiącym zarówno z EU jak i kanonu. Na zwycięzcę czeka nagroda!

Konkurs screenów 18:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Poznajesz bez problemu wszystkie gry po jednym screenie? Przyjdź na konkurs i pokaż, co potrafisz!! Zapewniam, że będzie masa zabawy.

Openingi i endingi z pytaniami 18:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Odgadywanie openingów i endingów oraz odpowiadanie na pytania dotyczące tego, co podczas nich dzieje się na ekranie. Punkty przyznawane są za anime, nazwę utworu i poprawną odpowiedź na pytanie.

Wydawanie planszówek 18:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Atomic culture i jej przejawy. Postęp w krzywym zwierciadle popkultury i świat „postpostępowy” 18:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Solarpunk light & dark, czyli skrajne zestawienia filmowych wizji 18:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Solarpunk w filmach ma wiele oblicz, każde z nich przedstawia swoją własną ekologiczną wizję świata – czasem w pełni zharmonizowaną z naturą, czasem jednak ukrywającą pewien mrok. Na tej prelekcji przybliżę i porównam odmienne wizje solarpunkowego świata na przykładach wybranych filmów.

Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz. Epopeja – Romantyczna gra fabularna 18:00
RPG VIP 1 – Ciche Sesje RPG 3, 07, 1.09
rozwiń szczegóły

„Mam w sobie wielką miłość, której nikt nie potrafi sobie wyobrazić. Oraz wielki gniew, który zadziwiłby każdego ogromnie. Jeśli nie zaspokoję jednego, pogrążę się w drugim”. Trafiliście na to, studiując dziennik Profesora pracującego dla Kompanii. Niestety Profesor oszalał, stworzywszy coś, co przekraczało ludzkie pojęcie. Kompania najęła Was do odnalezienia i przyprowadzenia stworzenia-uciekiniera. Czy spróbujecie dogadać się z szaleńcem? A może od razu ruszycie w ślad za stworem? Sesja jest skonstruowana z myślą o przejmowaniu narracji przez graczy.

Sesja RPG – Zew Cthulhu 7 edycja 18:00
RPG VIP 2 – Ciche Sesje RPG 4, korytarz, 1.12
rozwiń szczegóły

Cześć! Chciałbym poprowadzić kilka sesji Zewu Cthulhu. Przygotuję parę przygód tak, aby gracze mogli wybrać, co im najbardziej odpowiada: śledztwo na uniwersytecie, gangsterskie dochodzenie, mroczne tajemnice roztrzęsionej kobiety… a może rozwiązanie zagadkowych morderstw jako koty? Karty postaci oraz materiały dodatkowe będą przygotowane. Początkującym RPG-owcom, a także nieobeznanym z mechaniką ZC (lub nieznającym mitologii Przedwiecznych) opowiem, co i jak, aby nie zagubić się w czasie i przestrzeni. Zapraszam zarówno neofitów, jak i starych wyjadaczy.

Spisuj swoje sesje! 18:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Na prelekcji omówimy skuteczne metody spisywania myśli przed i po sesji, w tym zapisywania ważnych relacji i wydarzeń. Omówimy również, jak pisanie bloga może pomóc poprawić jakość mistrzowania poprzez systematyczne rejestrowanie postępów i refleksję nad swoimi działaniami.

Oswajanie gotowych scenariuszy, czyli jak dopasować je do graczy i ich postaci 18:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Bazując na naszym doświadczeniu jako graczy i Mistrzów Gry, opowiemy – z obu punków widzenia – o tym, w jaki sposób gotowe scenariusze i ich zmiany sprawdziły się na naszych sesjach. Podamy rozwiązania pozwalające na wprowadzenie postaci graczy, wplecenie scenariusza w trwające kampanie oraz omówimy te problemy ze scenariuszami, które można naprawić na etapie przygotowania. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie: czy można nie zaniedbać celów i historii postaci, prowadząc gotowy scenariusz?

Old-school vs New Age, czyli wolę prowadzić przez internet 18:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Obrazoburczy panel dyskusyjny godzący wprost w mit wyższości grania na żywo przy stole nad prowadzeniem sesji online przez komunikatory głosowe. Przyjdźcie, a dowiecie się, dlaczego Fileus woli przez internet, zostaniecie obrzuceni anegdotami i będziecie mieli szansę pokłócić się na forum publicznym. Będą też kwiatki z sesji.

Spiritus Movens – Tol Calen 18:00
Sesje RPG 3, 07
rozwiń szczegóły

Tol Calen w pigułce, czyli jednostrzał, w którym spotkamy praktycznie wszystko to, co się da w tym świecie. Grając szajką lokalnych bandytów, rozegracie wątki: Zakonu Skjaldborg, Kapituły Magów, wojen gangów, szkarłatników, wielkiej polityki, Dwyr, a po drodze spotkacie co najmniej jednego boga.

Plotki, szepty i pożary – Potwór tygodnia 18:00
Sesje RPG 4, korytarz
rozwiń szczegóły

Początek lat 90., wczesna, dosyć ciepła jesień. Senna wioska w centralnej Polsce. Pipidówa. Jak głosi tablica informacyjna: 666 mieszkańców. Mało zachęcająca informacja. Ale Wy – Łowcy Anomalii – nie takie dziwa spotkaliście na swojej drodze. Tym razem jesteście jednak na wakacjach. Chociaż czy na pewno? Coś wisi w powietrzu i nie jest to tylko gryzący dym ze spalonego cmentarza!

Zapach lasu – Tajemnice powodzi 18:00
Sesje RPG 5, korytarz 2
rozwiń szczegóły

W te wakacje zaplanowaliście sobie wyjazd pod namioty lub na kemping. Planowaliście to długo i od samego początku wszystkie plany zaczynają się sypać. Gdy tylko docieracie w miejsce, gdzie mieliście rozłożyć swoje obozowisko, wszystko tylko jeszcze bardziej się komplikuje. Czy ten wyjazd będzie najbardziej niezapomnianym doświadczeniem w Waszych nastoletnich życiach? Oj, na pewno.

Piróg po latach – co z tą słowiańszczyzną? 18:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

30 lat temu Andrzej Sapkowski w eseju Piróg albo nie ma złota w Szarych Górach snuł wizje dotyczące rozwoju fantastyki słowiańskiej. W jakim stopniu się one sprawdziły? Gdzie dziś jest słowiańszczyzna w fantastyce, co to takiego slavtasy i kto ma obecnie monopol na rusałki i leszego? Zastanowią się nad tym trzy literaturoznawczynie i miłośniczki fantastyki polskiej oraz zagranicznej (i to zarówno tej z Zachodu, jak i ze Wschodu). Przyjdźcie, żeby sprawdzić, co my znalazłyśmy w Szarych Górach.

Prawdziwa historia Frankensteina 18:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Witold Jabłoński i Sławomir Folkman zdradzą nieco sekretów fabuły powstającego właśnie drugiego tomu trylogii Prawdziwa historia Frankensteina i opowiedzą o pracy nad cyklem.

Międzyfandomowe warsztaty ceramiczne 18:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Zapraszamy na warsztaty, podczas których będziesz tworzyć bez ograniczeń! Chcesz ulepić smocze jajo? A może marzy ci się postać superbohatera? Na naszych zajęciach możesz wyrzeźbić figurki bitewne do swojej makiety albo stworzyć ruiny zamku. Kucyki, wróżki, postacie z bajek – to wszystko zrobisz z naszą pomocą. Możesz też po prostu ulepić… wazon! Spotkaj się z nami na 2,5-godzinnych warsztatach, które odbędą się w każdy dzień konwentu. Na miejscu znajdziesz wszystko, co będzie potrzebne do pracy – glinę, fartuchy i narzędzia.

Trwanie mimo przeszkód – historia przyrodnicza Puszczy Białowieskiej 19:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Jakim cudem licząca sobie 12 tysięcy lat Puszcza Białowieska przetrwała do naszych czasów, nie doświadczywszy w swojej historii ani jednego momentu przerwania ciągłości jej zalesienia i funkcjonowania procesów ekologicznych? Badania mające na celu odpowiedzieć na to pytanie przyniosły wiele zaskakujących odkryć dotyczących tego, jak w przeszłości postrzegano puszczę, co uznawano za najważniejsze zasoby z niej pozyskiwane, jak wypracowane 600 lat temu systemy ochrony przyrody mogą konkurować ze współczesnymi, wreszcie – jak dawna propaganda sukcesu do dziś zniekształca naszą wizję Puszczy Białowieskiej.

Whitewashing Legendy Pięciu Kręgów – czym Rokugan jest, a czym mógł być 19:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Pokusiłbym się o stwierdzenie, że pomysłodawcy Johna Wicka – tworząc świat L5K – a później także osoby rozwijające ten świat nie były ekspertami od kultury i mitologii Wschodu. Amalgamat kultur azjatyckich przekładany na popularny w zachodnim świecie system RPG wiele zakłamał i wiele zgubił.  Ale nie wszystko jest takie złe i da się to jeszcze naprawić.

Persowie i Grecy – bitwa pod Maratonem, Termopile i więcej 19:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Efekty specjalne w Gwiezdnych wojnach 19:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Gwiezdne wojny na zawsze zmieniły oblicze kina. Dzięki technologii, która powstała podczas produkcji, rozwinęły się wszystkie gałęzie branży filmowej. Co sprawia, że mimo upływu lat nawet najstarsze filmy z uniwersum wyglądają tak dobrze? I dlaczego ich twórcy nadal przodują w tworzeniu i wykorzystywaniu nowych technologii w swoich produkcjach? Zagłębimy się w świat efektów specjalnych, by znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym jest Worldcon i czemu warto pojechać na Glasgow 2024 19:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Zapraszamy na spotkanie dotyczące najbliższego europejskiego Worldconu w Glasgow w 2024 roku. Podczas prezentacji dowiecie się, czemu Worldcony są fajnymi imprezami. Przedstawię Wam również sporo aspektów praktycznych: jak się przygotować na wyjazd, ile Was to będzie kosztować i co zrobić, by wyciągnąć z wizyty na Worldconie jak najwięcej? Wszelkie pytania są zawsze mile widziane.

Creepshow, czyli Opowieści z krypty Stephena Kinga 19:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Stephen King często przyznaje się w wywiadach do inspiracji i fascynacji pulpowym komiksem spod szyldu EC Comics. W latach 80. ówczesny Król Horroru postanowił stworzyć swój autorski hołd dla formuły wypracowanej przez Williama Gainesa oraz jego następców i tak powstały film i komiks Creepshow. Co przyczyniło się do sukcesu tego tytułu i dlaczego pomimo upływu lat sam stał się on inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców i żywotną marką, sygnującą książki, gry, komiksy, a nawet serial? Posłuchajcie!

Adaptacje Diuny – zrealizowane i niezrealizowane 19:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Jak zrobić ciekawego questa na 5 min przed sesją? 19:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Za 5 min mają być u Ciebie gracze, a Ty niczego nie przygotowałeś? Spokojnie! Na tej prelekcji poznasz 5 prostych kroków, które pozwolą Ci tworzyć ciekawe i angażujące zadania.

Wydawnictwa fanowskie i jak je znaleźć 19:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Od lat mamy w Polsce prężną scenę niezależnych, niekomercyjnych inicjatyw wydających książki i periodyki. Na czym polega ich działanie, co ciekawego proponują i jak się odnajdują wśród zalewu nowości? Rozmawiać będą: Anna Hrycyszyn ze Śląskiego Klubu Fantastyki, Grzegorz Czapski z magazynu Biały Kruk i Magdalena Stonawska z Grupy Wydawniczej Alpaka.

Labirynt – bajka o dojrzewaniu czy przemocy seksualnej? 19:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Co łączy Labirynt – pozornie kukiełkową bajkę – z Lolitą Nabokova? W jaki sposób obie historie się uzupełniają? Wieści o powstającej drugiej części Labiryntu wskazują, że główną postacią ma zostać dorosły Toby, ale dlaczego Sarah została zapomniana?

Rada Fandomu 19:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Związku Stowarzyszeń Fandom Polski, na którym dyskutowane będą bieżące sprawy Związku, oraz plany na następny rok. Rada ma charakter otwarty – jeśli nie należysz do żadnego klubu fantastyki, ale masz ochotę posłuchać lub włączyć się w dyskusję, zapraszamy!

Ptaki w okresie zmian klimatycznych – (nie)najpełniejszy przewodnik 20:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Zmiany klimatu są niewątpliwym faktem silnie wpływającym na życie wszystkich organizmów żywych zamieszkujących naszą planetę. Szczególnie wrażliwe na nie są ptaki. Wśród nich znajdziemy gatunki, które – paradoksalnie – mogą czerpać wymierne korzyści z zaistniałego stanu klimatycznego. W jaki sposób ptaki z naszego europejskiego podwórka przystosowują się do ciągle zmieniających się warunków? Jakie są hipotetyczne scenariusze dla niektórych z nich oraz co to właściwie dla nas oznacza? Zastanowimy się nad tym tematem, który – od jakiegoś czasu – frapuje już nie tylko zawodowych ornitologów.

Bushido – kodeks czy bujda? 20:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Kodeks bushido jest właściwie nierozerwalnie połączony z kulturą japońską, samurajskim stylem życia i wszystkim, co się może z tym kojarzyć. Czy jednak w Japonii kodeks bushido w ogóle istniał? Jak wyglądała moralność pośród klanów Kraju Kwitnącej Wiśni i czy była skodyfikowana? Skąd wziął się mit o kodeksie wojownika?

Niszczyciel gwiazd? Marynistyczna rewizja klasyfikacji 20:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Kanony Gwiezdnych wojen uparcie klasyfikują okręty na podstawie jednego wymiaru. Czy ma to jakikolwiek sens? Jak to ma się do historycznych praktyk na Ziemi? Szybkie zapoznanie z pogmatwaną klasyfikacją okrętów na naszej planecie i próba rewaluacji tych najbardziej znanych z odległej galaktyki. Edycja prequelowa.

Konkurs z Pieśni lodu i ognia G.R.R. Martina 20:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Jeśli potrafisz wyrecytować z pamięci poczet Królów Burzy… Jeśli odróżniasz woń łez z Lys od ametystów z Asshai…  Lub jeśli chociaż potrafisz przyporządkować młodym Starkom ich wilcze szczenięta… …to konkurs dla Ciebie! Przyjdź i zmierz się z podobnymi Tobie śmiałkami, którzy też nie mają pojęcia, jak nazywał się szesnasty syn Waldera Freya!!! Zakres wymaganej wiedzy obejmuje:  pięć tomów Pieśni lodu i ognia, trzy opowiadania ze zbiorku Rycerz Siedmiu Królestw, nowelki Księżniczka i królowa oraz Książę łotrzyk, Świat lodu i ognia.

I kto tu improwizuje? (Whose Line Is It Anyway?) 20:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

I kto tu improwizuje? (Whose Line Is It Anyway?) Gotów do dobrej zabawy, w której zasady ograniczają Cię w nietypowy sposób, a główne jej punkty podrzucane są na bieżąco przez widownie? Nie? To dołącz do widowni i daj się przekonać do dołączenia do improwizowanych gier już w trakcie. A może po prostu znasz show takie jak Whose Line Is It Anyway? albo inne gry improwizatorskie i chcesz sam spróbować? Przyjdź, wkręć się, improwizuj!

Charakteryzacja w filmach i serialach 20:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Zombie, babcie i kosmici – co mają wspólnego ze sobą? Odpowiedzią jest charakteryzacja! Jeśli jesteście ciekawi, jak Wasi ulubieni aktorzy zostali „przemienieni” w postacie, które widzicie na ekranie lub chcecie poznać historię makijażu specjalnego, ta prelekcja jest idealna dla Was.

O technologii tworzenia wody w animacjach komputerowych 20:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Jeśli choć raz zaciekawiło Cię, w jaki sposób animuje się wodę, to jest to prelekcja dla Ciebie. Tworzenie wody w animacjach komputerowych to ogromne wyzwanie, z którymi twórcy radzą sobie na różne sposoby. Opowiem o technologiach wykorzystywanych przez wiodące studia animacji mainstreamowej (przede wszystkim Disneya i Pixara), poruszę kwestię programów typu RenderMan czy Splash, będzie kilka słów o animacji proceduralnej i symulacji i o tym, jak animacja łączy w sobie sztukę i naukę. Prelekcja oparta na filmach: Vaiana: Skarb oceanu, Gdzie jest Nemo? oraz Ratatouille.

Kobiety w fantastyce i podwójne standardy 20:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Pierwszoplanowe postacie kobiece wciąż stanowią mniejszość w serialach i filmach akcji. A jeśli już dostaną swoją opowieść, wieszczy się jej klapę. River i Ewa z Whosome przyjrzą się najważniejszym bohaterkom ostatniego pięćdziesięciolecia, poszukają stereotypowych przedstawień i przełomowych momentów i zastanowią się, co decyduje o sukcesie lub porażce historii z kobietami na pierwszym planie.

Kserowanie kart postaci z postacią – jak uniknąć kalki przy odgrywaniu 20:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Twoja postać zawsze jest taka sama? Współgracze zarzucają Ci, że grasz tą samą postacią niezależnie od sytuacji? A może nie masz pomysłu, jak zmienić swoją nową postać, żeby różniła się od pozostałych? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco albo zaczynasz swoją przygodę z RPG, to ta prelekcja jest dla Ciebie!

Amber Diceless RPG 20:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Krótka opowieść o tym, że nie na każdej sesji kości są wymagane. Porozmawiamy o systemie DRPG wydanym w 1991 roku przez Ericka Wujcika, który wzorował się na twórczości Rogera Zelaznego, tj. na Kronikach Amberu.

Warsztaty z tworzenia scenariuszy na sesje RPG 20:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Lubisz prowadzić sesje, ale martwisz się, że będzie trudno stworzyć scenariusz samodzielnie? Nie przepadasz za oficjalnymi kampaniami? Piszesz scenariusze sesji, ale lądują w szufladzie? Przyjdź i napisz swój własny scenariusz przygody!

Polska fantastyka dla początkujących / Польська фантастика для початківців 20:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Od czego zacząć przygodę z polską fantastyką? Jakie książki warto przeczytać, żeby zrozumieć, o czym piszą polscy fantaści i co jest dla nich ważne, a przy okazji – żeby dobrze się bawić? Krótki przewodnik dla ukraińskich miłośników fantastyki.

Utopia krytyczna 20:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Prelekcja przedstawiająca ideę utopii krytycznej i jej roli w edukacji klimatycznej. Utopia krytyczna to gatunek literacki opisujący społeczeństwo opierające się na zasadach lepszych niż nasze, ale dalekie od ideału. To społeczeństwo mierzące się z właściwymi sobie problemami i zagrożeniami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Pierwsze tego typu powieści to m.in. Wydziedziczeni Le Guin oraz Triton Delany’ego. Utopia krytyczna nabrała nowego znaczenia w dobie kryzysu klimatycznego, a jej współczesnymi przykładami są powieści Kima Stanleya Robinsona oraz opowiadania solarpunkowe.

Wojna, która stała się memem. Historia wojny zimowej 1939–1940 21:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Historia konfliktu fińsko-radzieckiego była klasycznym przykładem walki Dawida z Goliatem, który to ukazał nie tylko heroizm i odwagę fińskiego żołnierza, ale i niekompetencję czy zwykłą głupotę strony sowieckiej. Jak do niej doszło? Jaki miała przebieg? Jakie były mocne i słabe strony obu stron? I wreszcie, jak do dziś wojna ta rozbudza wyobraźnie internetowych śmieszków?

W Kołowrocie Czasu – świąteczne tradycje Słowian 21:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Kołowrót Czasu to poważna sprawa – jeśli się zatrzyma, jeśli przestanie się obracać, skutki mogą być tragiczne tak dla człowieka, jak i dla przyrody. Na szczęście ludzie mają sposób, by Kołowrót toczył się gładko – trzeba hucznie obchodzić każde kolejne święto. Przyjdź na naszą prelekcję, a powiemy Ci, co robić, by zawsze – ale to zawsze – Wiosna przychodziła po Zimie, a po Wiośnie Lato. 🙂

Dubbingi komediowe 21:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Kilku śmiałków-komików będzie dubbingowało fragmenty scen z wybranych filmów kina popkulturalnego.

Herstories – kobiety kina eksploatacji 21:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Marta i Bogusia – autorki podcastu Kobiety eksploatacji biorą na tapet nurt slasherów i filmów rape and revenge po to, by opowiedzieć o różnych odcieniach kobiecości w tylko pozornie męskim kinie. Czy przemoc ma płeć? Czy kobieta może być mścicielką czy tylko ofiarą? Kto tak naprawdę jest w stanie pokonać boogeymana? W końcu, czy oglądanie krwawego kina to rzeczywiście wyłącznie męska rozrywka? Wychodząc z pozycji entuzjastek tego, co na filmowym śmietniku, dziewczyny rzucą nowe światło na znane historie i krytyczne schematy.

Kiedy Mistrz Gry płacze… – jak stworzyć postać RPG, żeby nie straszyła 21:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Przed wyruszeniem na przygodę trzeba zebrać drużynę – to wie każdy. Że przed rozpoczęciem sesji trzeba tę drużynę stworzyć – też większość zdaje sobie sprawę. Ale jak to zrobić? I – co ważniejsze – jak to zrobić dobrze?

Jak prowadzić krawędziowo i mrocznie, nie kalecząc się mydłem? 21:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Istnieje grupa ludzi, którzy lubią grać mocniej. Często oddają się bleedingowi i nawet świetnie się przy tym bawią. A jednak nie jest to zbyt popularny styl prowadzenia. Wymaga sporej dozy empatii i uważności. Na tej prelekcji (bardzo otwartej na pytania) opowiem Wam, jak to robię, i czemu odnosi to więcej niż zadowalające efekty.

Fantastyka w okupacyjnych wydawnictwach gadzinowych 21:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Fantastyka ukazywała się nawet w czasie okupacji. Kto ją pisał, gdzie publikował, jaki był jej poziom i jakie tematy poruszała, a co najważniejsze: czy warto ją czytać? Na m.in. te pytania postara się odpowiedzieć prowadzący.

Historia makijażu 22:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Skąd wziął się makijaż i jak ewoluował przez lata? Kiedy zaczęliśmy go nosić i czy wszędzie wyglądał tak samo? Na tej prelekcji dowiecie się nie tylko o historii makeup’u, ale także o tym, jak trendy, techniki i zabiegi upiększające zmieniały się na przestrzeni lat. Myślicie, że Wasi eks byli toksyczni? Chyba nigdy nie widzieliście składu pierwszych kosmetyków. 😉

SOBOTA

Gwiezdne Przedszkole 10:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Odkryj kosmos! Astronomia to nauka o ciałach niebieskich, a astrofizyka bada ich fizyczne właściwości. Dowiedz się, co kryje się za pojęciami takimi jak: planety, gwiazdy, galaktyki i czarne dziury. Jeśli jesteś spragniony wiedzy, stawiasz swoje pierwsze kroki w dziedzinie astronomii – dołącz do naszego Gwiezdnego Przedszkola, poznaj tajemnice kosmosu i rozszerz swoją wiedzę o wszechświecie!

Mangi boys love dla każdego 10:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Czas rozprawić się z mitem, że boys love to tylko treści pokazujące nadużycia. Wpadnij sprawdzić, jakie tytułu są warte uwagi i sprawią, że będzie Ci cieplej na serduszku.

Legiony rzymskie – błędy i mity 10:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Postaw na Milion 10:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Wiesz kim jest Fulcrum? Co odkrył Fives? A może Twoja wiedza sięga jeszcze poza zewnętrzne rubieże. Zapraszam na konkurs na bazie popularnego teleturnieju Postaw na Milion. Oparty na filmach, serialach oraz animacjach platformy Disney+.

Anime a manga – podobieństwa i różnice 10:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Różnice i podobieństwa anime i mangi. Dyskusja o tym, czy w mandze, czy w anime dany moment był ciekawszy i lepiej przedstawiony.

Czy znasz broń z anime 10:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Każdy lubi sceny akcji i walki w anime i wszystko, co związane z naszymi ulubionymi postaciami. Czy jednak pamiętacie, jak się nazywają bronie bohaterów? Sprawdźcie swoją pamięć.

Anulowane filmy DC 10:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Wielkie zmiany, jakie nastąpiły w Warner Bros. odbiły się wyraźnie na dziełach z uniwersum DC. Czekając na nowe porządki Jamesa Gunna i Petera Safrana, warto pochylić się nad produkcjami, którym nie dane było ujrzeć światła dziennego. Batgirl nie była pierwszym skasowanym filmem superbohaterskim. Przed nami podróż przez czasy, kiedy rozwijano różne koncepcje na Batmana, Supermana prawie zagrał Nicolas Cage, a do spotkania Ligi Sprawiedliwości na srebrnym ekranie mogło dojść wcześniej niż w 2016 r.

Fantastyka naszego świata – dyskusja nad jej zaletami i wadami 10:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Większość z nas kojarzy fantasy z innymi, wykreowanymi światami pokroju Śródziemia czy Azeroth. Czasami jednak fantasy pokazuje się w znanym nam świecie, jak dzieje się to chociażby w urban fantasy czy horrorach. Zapraszam więc na dyskusję o tym, co lubimy w takich, teoretycznie nam znanych, światach, a co nam się nie podoba.

Holodek, 1.20 – co się teraz kręci? 10:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

O obecnie powstających serialach (i innych produkcjach) spod znaku Holodek, 1.20a (i okolic), zapowiedziach i cancelacjach.

Potwór w szkole – Vaesen: Mityczne Istoty 10:00:00
RPG VIP 1 – Ciche Sesje RPG 3, 07, 1.09
rozwiń szczegóły

Wcielacie się w bandę nastoletnich, szkolnych poszukiwaczy przygód. Macie swój tajny klub, w którym nerdzicie. Nikt Wam nie wierzy, kiedy domyślacie się, że w szkole czai się jakiś stwór, który może zagrażać wszystkim…

Frontier Scum – Organ Rail 10:00:00
RPG VIP 2 – Ciche Sesje RPG 4, korytarz, 1.12
rozwiń szczegóły

Być może przyłapali Cię na podszywaniu się pod członka cechu grabarzy, przeklinaniu w miejscu publicznym, a może nielegalnej wycince krwiożerczych winorośli – tak czy inaczej, teraz siedzisz w wagonie więziennym pociągu Organ Rail przemierzającym Wielką Pustkę. Obok Ciebie siedzą inni skazańcy. Część porzuciła już nadzieję, ale niektórzy kombinują tak jak Ty: „jak się stąd wydostać?!” Połączcie siły i wyrwijcie się na wolność nim pociąg dotrze do fortu Gullet, bo tam czeka na Was (nie)zasłużony stryczek.

Improwizacja w RPG-ach 10:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Improwizacja od strony MG i gracza. Prep do sesji a improwizacja. Jak improwizować?

Wilkołak wilkołakowi apokalipsą! 10:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Rzut oka na nową odsłonę serii Wilkołak – Wilkołak: Apokalipsa. O tym, za co pokochają ją nowi gracze i za co znienawidzą starzy! Zerkniemy na kilka przykładowych kartek z podręcznika, omówimy najciekawsze mechaniki i lorowe psikusy. Panel z udziałem polskiego wydawcy 5. edycji Wilkołaka – Alis Games.

Crypt of the Cyber Crystal: dungeon crawl – The Lands of Loor 10:00:00
Sesje RPG 3, 07
rozwiń szczegóły

To mroczna gra fabularna osadzona w klimacie wierd-fantasy. Tysiące lat po upadku dawnego świata, wracają czasy Entropii – tajemniczej siły wypaczającej wszelką znaną nam+H231 rzecz. Wcielcie się w śmiałków, którzy zbadają zapomniany bunkier w poszukiwaniu legendarnego skarbu. Czy w opuszczonych, metalicznych korytarzach czeka Was rychła śmierć, czy wielkie bogactwo? Przekonajcie się sami w jednostrzałowej przygodzie typu dungeon crawl: Crypt of the Cyber Crystal.

Krem na rękach – 17th Century Minimalist 10:00:00
Sesje RPG 7, korytarz 4
rozwiń szczegóły

Piękno, młodość, wieczne życie… Odwieczne pragnienia potrafią zmusić ludzi do najokropniejszych czynów. Jest rok 1618 – szczyt potęgi Rzeczpospolitej. W kraju coraz popularniejszy staje się tajemniczy specyfik, którego użycie zdaje się nie tylko zatrzymywać, ale wręcz cofać starzenie. Na nic ostrzeżenia Kościoła i podejrzliwość uczonych – wszyscy chcą uciec od starości. Przy okazji robi się z tego niezły biznes, więc to chyba całkiem oczywiste, że ktoś będzie chciał w końcu przejąć recepturę tynktury. Najlepiej zrobić to Waszymi rękami…

Kolej – Dead Air: Seasons 10:00:00
Sesje RPG 4, korytarz
rozwiń szczegóły

Postapokaliptyczny świat zawładnięty przez naturę. Jeśli chcesz przeżyć, potrzebujesz społeczności. To nie jest gra o zabijaniu zombie, którym też możesz się stać. To gra o podejmowaniu decyzji, budowaniu relacji i działaniu dla dobra społeczności.

Ka(c)pitularz – Savage Worlds 10:00:00
Sesje RPG 5, korytarz 2
rozwiń szczegóły

Poranne słońce budzi Was po powrocie z wyprawy łupieżczej. Zdobyliście artefakty, porwaliście księżniczkę, po czym szczęśliwi z odniesionego sukcesu, udaliście się na hulankę i…

Ghostwheel’s Embrace – Amber Diceless RPG 10:00:00
Sesje RPG 6, korytarz 3
rozwiń szczegóły

Gdy pierwszy raz ujrzałeś(-aś) zbroję Iron Mana na żywo, przeszły Cię dreszcze. Co innego słuchać o wynalazkach Tony’ego Starka, a co innego widzieć je albo móc ich dotknąć – teraz, właśnie teraz. Tutaj. Oto przed Tobą stoi MARK III, ten słynny, niepowtarzalny i jedyne, co przechodzi Ci przez myśl, to znaleźć sposób, by móc go założyć. A gdyby po prostu…

Czy cosplay w świecie RPG ma sens? 10:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Czy cosplay w świecie RPG ma sens, czy jest tylko zbędnym dodatkiem? Czy warto się przebrać na sesje, a jeśli tak to, jakie to daje profity? Dlaczego na sesjach RPG na Ogranym kanale coraz częściej występujemy w przebraniach? Dużo pytań, ale już niedługo pojawią się też odpowiedzi. Do zobaczenia!

Jak mordować bohaterów, żeby naprawdę bolało – wywiad podwójny z pisarkami: Agnieszką Kulbat i Anną Szumacher 10:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Mordowanie ludzi jeszcze nigdy nie było tak przyjemne… Chwila, co? Kto to powiedział? Aaa… że w książkach. Chodzi o mordowanie ludzi W KSIĄŻKACH. Od razu jakoś to lepiej brzmi, choć najlepiej wybrzmi, gdy porozmawiają o tym dwie pisarki – Anna Szumacher i Agnieszka Kulbat. Panie niejednokrotnie zabiały magią pod postacią słów bądź run… albo sztyletów, sztylety zawsze są dobre. Ania i Agnieszka przepytają siebie nawzajem z ulubionych metody zabi… pisania w różnych nurtach fantastyki. Od urban fantasy, przez high fantasy aż do slavic fantasy.

Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów 10:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Wprowadzenie do uniwersum Zmroczy, w którym rozgrywa się pięciotomowy cykl Teatr węży (zdania są podzielone co do tego, czy to dark fantasy, a jeśli tak – to, jak bardzo dark). Autorka opowie o konstrukcji tego porzuconego przez bogów uniwersum, o Otchłani, demonach i sferach oraz o tym, jak narodził się mag znany jako Krzyczący w Ciemności, czy cykl jest zakończony (spojler: tak) i czy planowane są kolejne powieści z tego świata (spojler: tak). Podzieli się też anegdotami o perypetiach wydawniczych cyklu.

Spojrzenie na kwestię śmierci w tekstach Tolkiena 10:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Chcę zwrócić uwagę na sposób przedstawiania śmierci przez J.R.R. Tolkiena oraz różne jej postrzeganie przez mieszkańców Śródziemia – jako daru, świadomego wyboru czy kary – a także na to, co dzieje się po niej.

Fantastyczna kawa aromatyzowana popkulturą 10:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

W głębokim kosmosie i w sielskim miasteczku, w wirtualnej rzeczywistości i w strażackiej remizie. Pobudzająca, konfundująca, z ekspresu, z laboratorium, z ciasteczkiem, z mleczkiem, ze słodzikiem… – chyba żaden napój nie ma takiej reprezentacji w popkulturze, jak najlepsza organiczna zawiesina stworzona przez człowieka. Redakcja Whosome zaprasza na niezbyt poważny i z lekka chaotyczny przegląd najlepszych filmowo-książkowo-serialowych scen z kawą na pierwszym planie. #Smacznejkawusi!

1. Supernowe 2. Czarne dziury 11:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Supernowe – obiekty dalekie i zadziwiające. Prawdopodobnie na skutek wybuchu powstało tam życie, jednak pobliska eksplozja może je zniszczyć. Czarne dziury – obiekty nieznane i zachwycające naukowców. Ich grawitacja jest tak silna, że nawet światło ich nie opuści.

Legendy miejskie i creepypasty jako inspiracje grozy 11:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

O tym, jak czerpać inspirację do pisania grozy z legend miejskich i creepypast. Trochę o korzeniach folkloru miejskiego, przykładach z różnych kręgów kulturowych. O przenikaniu się tradycji z całego świata – jak początkowo lokalne przypowiastki są obecnie dostępne przez internet w wielu formach. Na koniec również przykłady opowieści, które zostały przeniesione na zupełnie inny grunt ze zmienionym znaczeniem (słynny znikający autostopowicz i jego chińskie wydanie).

Fantastyczny metal, czyli fantastyka i muzyka metalowa wpływają ma siebie 11:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Metal i fantastyka od zawsze były przeplatającymi się elementami popkultury. Podczas tej prelekcji postaram się przedstawić Wam, jak fantastyka wpłynęła na rozwój muzyki metalowej, oraz jak muzyka metalowa wpłynęła na rozwój fantastyki.

Włącz myślenie. Psychologia teoria spiskowych 11:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Podobno żyjemy w szczególnie paranoicznych czasach. Teorie spiskowe mają się w naszych umysłach bardzo dobrze, a ostatnie lata sprzyjają niepewności i podejrzliwości. W trakcie prelekcji połączymy kropki i przyjrzymy się najnowszym osiągnięciom psychologii teorii spiskowych. Zobaczymy, kto i kiedy w nie wierzy. A co najciekawsze – dlaczego. Może bowiem okazać się, że teorie spiskowe są z nami od zawsze a powody, dla których w nie wierzymy są [usunięto].

Nowe filmy startrekowe 11:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Produkcje spod znaku Kelvina Timeline’a, ich sukcesy i klęski oraz przyszłe/potencjalne nowe filmy ST (zapowiedzi, zmiany planów, niejasne – na dziś – perspektywy).

O żywym tle w grach fabularnych 11:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Wszystko poza drużyną żyje. Bohaterowie niezależni, lokacje, które odwiedzają bohaterki i bohaterowie, a nawet przyroda dookoła. Wydaje się to oczywiste i banalnie proste do przygotowania i wprowadzenia, ale czy takie jest? Oczywiście, że tak. Jednak teoria to jedno, a praktyka – często pozostaje za sesyjnymi drzwiami. Prelekcja będzie nie tylko rozkładała elementy tła opowieści na czynniki pierwsze, ale dotyczyć będzie również ich łatwego stosowania w praktyce.

Strzygi – polska odpowiedź na Świat Mroku 11:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Strzygi to polski system RPG mocno inspirowany „starym” Światem Mroku, oraz filmami takimi jak: Kruk, Wywiad z wampirem czy Kill Bill. Czym jest ten system, o czym opowiada, dlaczego warto się nim zainteresować oraz jak zacząć z nim przygodę? Na te pytania uzyskacie odpowiedź podczas prelekcji.

Bariera wejściowa gier RPG 11:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

…i dlaczego tak trudno ją przeskoczyć.

Trigger warning! – jak pisać na trudne tematy 11:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Trzy autorki piszące dla dzieci, młodzieży i dorosłych opowiedzą o tym, jak przygotowują się do poruszania tematów trudnych i bolesnych – w fantastyce i nie tylko. Czego wymaga poruszanie tematów takich jak: prześladowanie, żałoba czy doświadczenia graniczne? Jak przebiega nasz research? Czy są tematy, o których byśmy nie napisały? I najważniejsze – czy płaczemy przy pisaniu? Sprawdźcie, przychodząc na nasz panel!

Czytanie Maladie 11:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Maladie Andrzeja Sapkowskiego to niezwykle kunsztowne opowiadanie, które jest świetny materiałem do nauki interpretacji tekstów. Punkt programu poświęcony jest pamięci Mirka Gołuńskiego, który – wykorzystując właśnie tę historię – uczył, jak czytać literaturę.

Władca Pierścieni w świetle Historii Śródziemia 11:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Różnice i błędy w przekładach i wersjach Władcy Pierścieni na podstawie pracy przy tłumaczeniu Historii Śródziemia.

11:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Poszukiwanie dziewiątej planety – między nauką a obcymi z kosmosu 12:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Czy za Neptunem znajduje się jeszcze jedna planeta? To nie jest nowe pytanie. Swego czasu dzięki niemu odkryliśmy Pluton, a potem zmieniliśmy zdanie co do jego „planetowatości”. Jednak pozostało pytanie – czy jest tam coś jeszcze?

Podróż przez świat studia Ghibli 12:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Czeka nas poznanie historii studia Ghibli oraz jego założycieli i wspólne przejście przez ten magiczny świat. Analiza filmów, tego, jak były tworzone, i ich wpływu na popkulturę oraz japońską scenę filmów animowanych. Ocena filmów pod różnym kątem i ich wyjaśnienie z mnóstwem ciekawostek, nieznanych faktów i humoru. Wykład zarówno dla osób zaznajomionych już ze studiem, jak i dla ciekawskich nowicjuszy (UWAGA: może zawierać drobne spojlery, jeśli jesteś zupełnie nowy w tym temacie!).

Od demokracji do zamordyzmu – jak w Rosji umarła nadzieja, a narodził się patriotyzm i co z tego wynikło? 12:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Tropem gwiezdnego Indiany Jonesa, czyli archeologia w Gwiezdnych wojnach 12:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Zapraszam na prelekcje, na której dowiecie się, czy w świecie Gwiezdnych wojen istnieli kosmiczni archeolodzy, czym się zajmowali i czy ma to coś wspólnego z realną archeologią.

Epicki konkurs plakatu filmowego 12:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Zapraszam na epicki konkurs plakatu filmowego. Jeżeli sądzicie, że będzie łatwo, to się mylicie, ponieważ nie odnajdziecie na nich żadnych tekstów. 1500 plakatów, podzielonych na 150 różnych, abstrakcyjnych czasami kategorii, dowiedzie, kto jest największym miłośnikiem kina. Tylko filmy zagraniczne, tylko grupy dwu- lub trzyosobowe. Niech zwyciężą najlepsi!

Ścieżki dźwiękowe 12:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Program polega na zgadywaniu postaci z anime po ścieżce dźwiękowej osoby dubbingującej.

Reżyser piszący i autor reżyserujący – o debiutowaniu w filmie i fantastyce 12:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Będąc reżyserem filmów animowanych dla dzieci, postanowiłam napisać mroczną powieść fantasy i nie dość, że to zrobiłam, to jeszcze udało mi się nią zadebiutować w sporym wydawnictwie. Opowiem zatem, czy przy debiucie można uniknąć szaleństwa, oraz jakie są podobieństwa, a jakie różnice w debiutowaniu w branży filmowej i w literaturze. I dlaczego nie podejmę się adaptowania własnej powieści na film…

Dalej są tylko smoki – przegląd smoczych legend poprzez kontynenty i wieki 12:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Skąd się wzięły smoki? Dlaczego smoki azjatyckie i europejskie są od siebie tak różne? I dlaczego w różnych kulturach traktowane są zupełnie inaczej? Porozmawiamy sobie o smokach – tych prawdziwych. No prawie…

Nowe seriale ze świata Holodek, 1.20a – przewodnik 12:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

W ostatnich latach przeżywamy prawdziwy wysyp produkcji z uniwersum stworzonego przez Gene’a Roddenberry’ego: seriale aktorskie, animacje, sequele, prequele, spin-offy. Jeżeli chciałbyś zapoznać się z nowościami, ale czujesz się przytłoczony lub zagubiony w ofercie, to ta prelekcja jest dla Ciebie.

Ciekawe one-page RPG po polsku (inicjatywa BILET NA) 12:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Jest to prelekcja o systemach one-page RPG w Polsce, które powstają w ramach inicjatywy Rzucaj Nie Gadaj. Będę mówić głównie o serii wydawniczej BILET NA. BILET NA to seria wydawnicza, która skupia się na niewielkich, ale ciekawych grach fabularnych. Każdy BILET NA przybliża inną grę, którą cechuje prostota zasad oraz ciekawy pomysł. BILET NA powstaje we współpracy Gusła Studio i Rzucaj Nie Gadaj, a ja odpowiadam za tłumaczenie bądź korektę tłumaczonych i tworzonych przez nas gier (zależnie od projektu).

Okej boomer, powiedz nam: co myślisz o „bezpiecznych sesjach”? 12:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Kilkanaście postaci zabitych przez współgraczy w kilka godzin? Tylko jeden bohater, który przeżył? Niestosowne teksty. Brutalność na poziomie PEGI 18+. Sex, drugs i mało rock’n’rolla. Tak kiedyś graliśmy w RPG. Czy komuś to przeszkadzało? Zapraszam na wyprawę do wszystkich tych (nie)złych sesyjnych rozwiązań sprzed lat.

Warsztaty z lochotworzenia 12:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Wojtek – autor lochu, który wygrał Quentina, da wam kilka wskazówek oraz pomoże zaprojektować Wasz własny loch do gry fabularnej.

Magiczna Praga 12:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Praga – miasto alchemików, marionetkarzy i golemów. Co o niej wiemy na pewno, a co jest tylko mitem wymyślonym przez zainspirowanych czeską stolicą twórców? W ramach tej prelekcji dowiesz się, jak różni pisarze, filmowcy i muzycy ukazywali (i nadal ukazują) Pragę, co jest już wytartym tropem, a co ma ogromny, niewykorzystany potencjał. Opowiedzą Wam o tym: autorka cyklu urban fantasy osadzonego w praskich realiach – Anna Karnicka-Bończyk oraz literaturoznawczyni, pisarka i tłumaczka serii o Pradze – Joanna Krystyna Radosz. Zapraszamy wszystkich fantastycznych podróżników.

Wiedźmin na świecie – kolekcja zagranicznych wydań Wiedźmina 12:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Jesteście ciekawi, jak wygląda Wiedźmin po francusku czy czesku? A może interesuje Was, czy Sapkowskiego czyta się w Japonii, Chinach lub Korei Południowej? Prelekcja pełna ciekawostek na temat popularności Wiedźmina za granicą wraz z prezentacją ciekawych, zagranicznych wydań książek.

Forum Fandomu 12:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Otwarte zebranie fanów fantastyki odbywające się tradycyjnie na każdym Polconie. Wybierzemy na nim komisję liczącą głosy podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdecydujemy, gdzie odbędą się kolejne Polcony oraz porozmawiamy o różnych istotnych dla Fandomu kwestiach. Serdecznie zapraszamy!

W poszukiwaniu (nie)idealnego narratora. Tajniki narracji spersonalizowanej 12:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Fabuła, świat, bohaterowie, akcja! Wszystko widziane oczami postaci pojawiających się na kartach Twojej opowieści. Ile bohaterowie powinni wiedzieć o zdarzeniach, świecie i innych postaciach? Jak zbudować napięcie poprzez nieujawnianie informacji? I jak przekonująco pokazać, co wiedzą, a czego nie wiedzą poszczególni bohaterowie? Jak uniknąć head-hoppingu, pokazując kilka perspektyw narracyjnych? Jak zbudować narratora zwanego niewiarygodnym, który może czytelnika sprowadzić na manowce i ułatwić ci wykonanie fabularnego twistu? To wszystko poćwiczymy na naszych warsztatach!

Podbój kosmosu – poradnik biomedyczny 13:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Ludzkość znów rusza na podbój kosmosu – misja Artemis, kolejne testy SpaceX, dyskusje o wysłaniu misji załogowej na Marsa – to wszystko dzieje się na naszych oczach. I choć nie są to pierwsze kroki człowieka w kosmosie, to nadal czeka nas wiele wyzwań. Na prelekcji przyjrzymy się wybranym badaniom z biotechnologii oraz bioinżynierii, by odpowiedzieć na pytania: jakie zagrożenia czekają na nas w kosmosie? Z jakimi codziennymi trudnościami będą się mierzyć ludzie pracujący na Księżycu lub Marsie? Czy z pomocą nauk biomedycznych zdołamy lepiej przystosować się do obcych, pozaziemskich środowisk?

Kuchnia antycznego Rzymu 13:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Jak tłumacz z redaktorem i czytelnikami – rozmowa o książkach starwarsowych 13:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Nowy kanon się rozwija, na polskim rynku również przybywa kolejnych pozycji, czy jednak wszystkie są równie dobre albo świetne? Co z Wielką Republiką? Jakich książek oczekujemy? A może wolelibyście dowiedzieć się co nieco na temat przygód translatorskich lub redaktorskich – zapraszamy!

O wykorzystaniu AI we współczesnej kulturze 13:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Porozmawiamy o tym, jakie zagrożenie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, jeśli chodzi o dziedzinę sztuki. Już teraz wiele osób porównuje prace wygenerowane przez AI do prac wykonanych przez człowieka, odsuwając od siebie myśl, że sztuka jest czymś od człowieka dla człowieka. Pierwiastek ludzki jest nieodzowną częścią procesu twórczego i na tym zamierzamy się skupić, poddając krytyce „sztukę” AI.

Opowieści o słowiańskich boginiach 13:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Słowiańskie boginie to temat tyleż nośny, co tajemniczy. Wiemy o nich niewiele, ale nie aż tak mało, by nie mogło to pobudzić naszej wyobraźni i skłonić nas do eksploracji tej pociągającej dziedziny wiedzy.

Orville vs Discovery 13:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Dyskusja o produkcjach („oficjalnych” i tych nie-), od których zaczął się powrót serialowego Holodek, 1.20a, o ich wadach i zaletach, oraz o tym, jak odbierane są przez fandom. Wreszcie – o ich wpływie na siebie nawzajem i na nowsze seriale ST.

Metody budowania postaci 13:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Na swojej drodze improwizacyjnej – teatralnej i RPG-owej – przeszedłem przez wiele metod budowania postaci. Na prelekcji przedstawię te, które były dla mnie najbardziej użyteczne, lub najbardziej rozwinęły moje umiejętności.

Korporacje, czyli czemu cyberpunk i shadowrun się nie wydarzą 13:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

W futurystycznych systemach RPG korporacje pokazywane są jako wszechmogące instytucje, przejmujące władzę nad całymi krajami, często wręcz światem. Korporacje nie mają jednak żadnego w tym interesu. Prelekcja z elementami dyskusji traktująca o światowych korporacjach. Struktury, zależności, cele, ale również ludzie tam pracujący i kilka ciekawostek z korpo świata – wszystko po to, by urealistycznić Wasze opowieści ze światów shadowrun, cyberpunk i podobnych. Z racji tematu – raczej 16+.

Ten Grobowiec będzie waszym grobowcem! – czyli o pułapkach wielkich kampanii 13:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Maski, Orient, Wewnętrzny wróg, Czarna Madonna, Wiekuiste kłamstwa, Klątwa Strahda – wielkie nazwy budzące wielkie emocje. O tym, czego nie mówią wydawcy i o tym, czego nie przyzna żadny MG. O pułapkach i o fixach. I czy faktycznie warto grać w mainstreamowego gotowca?! Z widownią pogadamy o naszych problemach z gotowymi kampaniami, szukając wspólnie sposobu, jak sobie z nimi poradzić.

Dzień po najczarniejszej nocy – premiera antologii 13:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Serdecznie zapraszamy na oficjalną premierę antologii towarzyszącej festiwalowi. Dziewięć opowiadań w różnych gatunkach i stylach – od historii obyczajowych, przez podróże w daleką przyszłość aż po wizyty w świecie magii – obrazuje różne podejścia do tematu, jak może wyglądać czas po wyjściu z najciemniejszego tunelu.

O Geralcie siedzącym okrakiem na płocie – wykorzystanie kontry do budowy postaci 13:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Zestawienie sprzeczności w naturalny sposób przykuwa ludzką uwagę, intryguje. Dlatego tak wiele postaci literackich, które uważamy za szczególnie interesujące, jest zbudowanych na kontrze: wiedźmin to rycerz–najemnik, a Cirilla – księżniczka tarzająca się w błocie, Joker prawie nigdy się nie uśmiecha, a… no właśnie, co dalej, będziecie musieli posłuchać sami.

Drogi kosmicznej ewolucji człowieka 14:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Możemy założyć, że w przyszłości będziemy się modyfikować genetycznie albo w ogóle porzucimy biologiczną powłokę. Niemniej jednak można przyjąć, że nasz gatunek zaczyna się rozprzestrzeniać w kosmosie. Powstają miasta na orbicie oraz na Księżycu. Czy po kilku pokoleniach ci ludzie nie wyglądaliby inaczej? Nie zachowywaliby się inaczej? Czy w ogóle ziemski homo sapiens wydawałby się im jakkolwiek wizualnie atrakcyjny? A gdyby przenieść się jeszcze dalej: czy w sytuacji, kiedy człowiek pozostaje przy organicznej powłoce, nie może wyewoluować w szereg różnych gatunków? Przez większość czasu ewolucji ludzkości równolegle na świecie istniało kilka gatunków człowieka. Czy w przypadku wielkich odległości we wszechświecie nie mierzylibyśmy się z podobnym zjawiskiem? Herbert w Dzieciach Diuny mówi o sześćdziesięciu miliardach ofiar Dżihadu Muad’diba – czy byliby to przedstawiciele jednego gatunku, czy kilku?

Jak pisać fantastykę osadzoną w Azji? I czy to zawsze orientalizm? 14:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Na podstawie własnej twórczości oraz przykładów obecnie popularnego nurtu fantastyki osadzonej w Azji opowiem o tym, jak pisać o odległych kulturach i zwyczajach, żeby zainteresować i nikogo nie obrazić. Podejmę się omówienia zarówno podstawy teorii reprezentacji kulturowej, orientalizmu itd., jak i krótkiej analizy przykładów z rodzimego i zagranicznego podwórka. Bardzo mile widziane pytania od publiczności.

Ewolucja pojęcia demona w późnej starożytności 14:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Prelekcja ma na celu zapoznać słuchaczy ze sposobem, w jaki starożytni mieszkańcy terenów Morza Śródziemnego wyobrażali sobie istoty demoniczne. Podczas prelekcji zostanie zrekonstruowany sposób, poprzez który doszło do wyodrębnienia i oddzielenia koncepcji demona od istoty boskiej oraz zarysowany zostanie model przedstawiający sposób, w jaki wyobrażenie to zmieniało się przez wieki, stopniowo nabierając cechy osobnej klasy istot. Uczestnicy panelu będą mogli zapoznać się z ewolucją pojęcia pod wpływem rozwoju myśli filozoficznej i religijnej na przykładzie wybranych tekstów źródłowych z epoki. Część wystąpienia zostanie poświęcona opisaniu zmian – w pewnym ugruntowanym wyobrażeniu – wprowadzonych przez pierwszych chrześcijan (utożsamienie demona ze złym duchem).

Ciemna strona wszystko mroczy – czyli o przyszłości uniwersum Holocron, 1.29 14:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Wokół Holocron, 1.29 cały czas dzieje się dużo. Wieści o filmach, książkach, komiksach czy serialach elektryzują wielu fanów uniwersum. Niniejsza prelekcja poświęcona jest aktualnej sytuacji uniwersum Gwiezdnych Wojen i planom Lucasfilm na przyszłość gwiezdnej sagi.

Konkurs literacki 14:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Konkurs z literatury fantastycznej. Do uzgodnienia, czy bardziej z polskiej, czy zagranicznej.

Jaka to melodia? (wersja gamingowa) 14:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Masz niesamowitą pamięć do melodii z gier? Zapraszam na konkurs, gdzie będziesz mógł to pokazać. Melodie będą z różnych gatunków i z różnych lat.

Kosmiczni kowboje, czyli wszystko o serialu Firefly 14:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Dziki Zachód i statki kosmiczne? Taki był pomysł twórców Firefly – serialu, który mimo tego, że przetrwał tylko pół sezonu na antenie, stał się kultowy i odrodził się jako pełnometrażowy film Serenity. Kto wygrał Wojnę o Zjednoczenie? Kim są Drapieżcy? Co można przeszmuglować na pokładzie transportowca klasy Firefly? Jaka profesja jest najbardziej szanowana na cywilizowanych planetach? Czym naraziła się fanom stacja FOX? Czy serial powróci na Disney+? Czy każdy może zostać Brązowym Płaszczem? Odpowiedzi na te (i wiele innych) pytań poznasz na naszej prelekcji.

Raumschiff Enterprise – prawdy i mity o Holodek, 1.20u w Niemczech 14:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Czy to prawda, że odcinek z kosmicznymi nazistami jest zakazany w Niemczech? Co jeszcze uznano za nieodpowiednie dla niemieckiego widza? Czy informacje podawane w internetowych serwisach są wiarygodne? Postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z historią Holodek, 1.20a u naszych zachodnich sąsiadów.

Podmrok – Cairn 14:00:00
RPG VIP 1 – Ciche Sesje RPG 3, 07, 1.09
rozwiń szczegóły

Przygoda w Podmroku, pointcrawl, dungeon crawler, walka, zagadki, eksploracja, fabuła…

Pałac Pięciu Cesarzy – Legenda Pięciu Kręgów 4 edycja 14:00:00
RPG VIP 2 – Ciche Sesje RPG 4, korytarz, 1.12
rozwiń szczegóły

Nastał rok 1127. Kolejny ciężki rok dla ogarniętego Wielką Wojną Klanów Szmaragdowego Cesarstwa. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadchodząca bitwa pod przełęczą Beiden może być kluczowa dla toczącego się konfliktu. Rokugańska ziemia ponownie wychłepcze krew wojowników walczących w imię swych władców. Lecz gdy w jednym miejscu dźwięczy stal, w zupełnie innym toczy się o wiele bardziej zażarta rozgrywka. Dyplomaci wszystkich klanów prowadzą śmiertelny bój o pozyskanie sojuszników i zdyskredytowanie wrogów na dworach wielkich panów.

Jak zrobić ciekawą fabułę 5 min przed sesją? 14:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Za 5 min mają być u Ciebie gracze, a Ty niczego nie przygotowałeś? Spokojnie! Na tej prelekcji poznasz 5 prostych kroków, które pozwolą Ci tworzyć ciekawe fabuły w kilka minut.

30 lat RPG-ów w Polsce – jak wykuwała się Magia i Miecz 14:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

W 1993 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma Magia i Miecz, które przez następne lata budowało fundamenty rynku gier fabularnych w Polsce. MAG, wydawca magazynu, na przestrzeni 8 lat wprowadził do sklepów Warhammera, Zew Cthulhu czy Earthdawna. Jak powstawało pierwsze polskie RPG-owe czasopismo? Jak wydawało się RPG-i w czasach, gdy jedyie garstka ludzi wiedziała, co to jest? Czy DoomTrooper faktycznie uratował MAG-a? Co się stało z Kronikami Mutantów? Garść wspomnień, nieco anegdot, zdjęcia i ciekawostki oraz jeszcze więcej nostalgicznego powrotu do początków gier fabularnych w Polsce.

Sesja „Młotka” – Warhammer 4 edycja 14:00:00
Sesje RPG 3, 07
rozwiń szczegóły

Jednostrzał z gotowymi postaciami do wyboru.

Vice City – Omerta: Mafijna gra fabularna 14:00:00
Sesje RPG 4, korytarz
rozwiń szczegóły

Hawajskie koszule, drinki z palemką i wielkie interesy! Witajcie w Vice City – mieście seksu i biznesu! Gracze wcielają się w imigrantów z Ameryki Południowej (Kolumbia, Kuba, Ekwador) przybywających w latach 80. do miasta marzeń. Szybkie zderzenie z prawdziwym obliczem amerykańskiego snu – realizowanym na zmywakach restauracji i w firmach sprzątających – sprawia, że decydują się wkroczyć na zupełnie nową drogę. Sesja dla osób: 16+ Możliwe triggery: przemoc, wulgarny język, alkohol i narkotyki, seks.

Niepamięć – MotherShip 14:00:00
Sesje RPG 5, korytarz 2
rozwiń szczegóły

W przestrzeni kosmicznej może wydarzyć się dosłownie wszystko – pożar statku, krwiożercza obca forma życia, eksperymenty na tajnej stacji badawczej oraz… amnezja. Kim są nasi bohaterowie? Są przyjaciółmi czy wrogami? Co to za statek i dlaczego tu są? Jaki gwiezdny splot przypadków doprowadził ich w to miejsce? A przede wszystkim, czy uda się ujść z życiem?!

Tower of the Stargazer – The Black Hack PL 14:00:00
Sesje RPG 6, korytarz 3
rozwiń szczegóły

Eksploracja ruin lochu wieży pod postacią tajemniczego, owianego złą sławą czarnoksiężnika. Legendy opowiadają o czarodzieju tak aroganckim, że czuł, że całe niebo jest tylko soczewką, przez którą może patrzeć na gwiazdy. Pycha i buta tego człowieka były tak wielkie, że bogowie porazili go ogniem z niebios. Ten jednak nie bał się bogów, gdyż czerpał swoją wiedzę z czegoś potężniejszego. Czegoś mroczniejszego… Gracie drużyną początkujących awanturników, którzy schodzą tam, by zdobyć skarby i odkryć prawdę o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w wieży.

Gdzie jest „Mały Książę”? – Zew Cthulhu 5 edycja 14:00:00
Sesje RPG 7, korytarz 4
rozwiń szczegóły

Szkoła, dom, praca dzieci, rachunki… Szara rzeczywistość i prawdziwe, dorosłe problemy przytłaczają, bolą i sukcesywnie zabijają wewnętrznego dzieciaka. A co gdyby na trochę wrócić do świata młodości… W trakcie sesji gracze wcielą się w grupę młodych, kilkuletnich przyjaciół. Właśnie skończył się rok szkolny. Wasz przyjaciel zaprosił Was na przyjęcie urodzinowe. Jednak coś jest nie tak, coś nie gra. W pewnym momencie słyszycie wołanie o pomoc. Czy pójdziecie za głosem?

Premiera antologii Sprzedawcy marzeń sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki Logrus 14:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Śląski Klub Fantastyki zaprasza na premierę kolejnej antologii sekcji literackiej Logrus. Tym razem stworzyłyśmy teksty inspirowane obrazami katowickiego artysty Grzegorza Chudego. Podczas spotkania opowiemy o procesie twórczym, zaprezentujemy obrazy, które wybrałyśmy, i opowiemy, co nas w nich urzekło.

Książki, które chcecie przeczytać, ale jeszcze o tym nie wiecie 14:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Wpadnijcie posłuchać literackich polecajek. Zabierzcie notatniki! Porozmawiamy o książkach, które dały nam radość, ale niekoniecznie trafiły na szczyty list bestsellerów.

14:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Czy powinniśmy szukać życia pozaziemskiego w czasie wielkiego wymierania? 15:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Trwa katastrofa klimatyczna i szóste wymieranie. Wysyłamy sondy, aby w oceanach księżyców wielkich planet poszukiwały życia. Czy to się opłaca i czy etycznie jest poświęcać na to czas, zasoby i talent naukowców oraz inżynierów, zamiast skupić się na ratowaniu naszej planety?

Opowieści tłumacza mang 15:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Silna kobieta w świecie mężczyzn, czyli o Joannie d’Arc – co robiła i dlaczego? 15:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Zapomniane gry Holocron, 1.29 15:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Prawie wszyscy fani Gwiezdnych wojen kojarzą takie tytuły jak: Dark Forces, Knights of the Old Republic, Battlefront czy Fallen Order. A ile osób wie: 1) że poza strzelankami czy zręcznościówkami seria doczekała się… bijatyki? 2) ile dokładnie gier powstało przy okazji premiery Mrocznego widma? 3) że Jedi Academy nie było ostatnią pozycją z udziałem Kyle’a Katarna? Więcej o tych kwestiach dowiesz się, przychodząc na tę prelekcję!

Pozytywny wpływ horroru na psychikę (rec. dr n biol., lek. Przemysław Duda) 15:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Zebranie i omówienie zmian psychologicznych i neurobiologicznych zachodzących w człowieku podczas strachu na podstawie aktualnych badań naukowych. Wyciągnięcie wniosków.

Fenomen Bionicle 15:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Krótka historia Bionicle – hitowej serii Lego, która stworzyła niezwykle rozbudowane, transmedialne uniwersum z epicką historią rozłożoną w czasie na ponad dekadę. Co stało za sukcesem Bionicle? O co właściwie w tym świecie chodzi i czemu w 2023 nadal jest tak wyjątkowy w swych założeniach? Jak to możliwe, że kilkanaście lat po zakończeniu serii, jej fandom nadal żyje i tworzy nowe projekty? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w trakcie prelekcji. Coś dla tych, którzy o tym uniwersum nigdy nie słyszeli, jak i dla starych wyjadaczy, pragnących nostalgicznej podróży w czasy dzieciństwa.

Oficerów Gwiezdnej Floty portret zbiorowy 15:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

O nieskazitelnych herosach, zwykłych ludziach, obcych i maszynach, i badmirałach oraz innych odszczepieńcach. Jednym słowem o tym, kogo oni przyjmują do tej Gwiezdnej Floty.

O strukturze opowieści w grach fabularnych 15:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Tworzenie opowieści jest stare jak świat, a reguły opisane niemal dwa tysiące lat temu są cały czas aktualne. Łatwo je rozpoznać zarówno w krótkich anegdotycznych powiastkach, jak i dziełach światowego formatu. Przedstawię różne podejścia do tworzenia fabuł w RPG-ach, w oparciu o klasyczne struktury oraz o zupełnie świeże typy prowadzenia historii.

Scenariuszowe góry lodowe 15:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Jak stworzyć scenariusz w stylu góry lodowej, czyli jedną z łatwiejszych metod do sesji śledztw i poszukiwań? Objaśnię to szczegółowo podczas panelu. Przedstawię, jak opracować taki scenariusz od początku do końca i wypełnić treścią pomiędzy. Oczywiście powiem też, co zrobić, gdy inni gracze pójdą gdzie indziej albo wpadną na alternatywny pomysł.

Czym jest opowieść? 15:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Coraz częściej mówi się o „storytellingu”, „storytellerach”, „showrunnerach” i innych ludziach niebędących pisarzami czy scenopisarzami, a którzy tworzą opowieści. Natknąć się też można na reklamy różnych „narzędzi” do tworzenia „dobrych historii”. Jest to trend niepokojący, bo prawdziwa opowieść jest czymś niesłychanie ważnym dla naszej psychiki. Czym jest psychologia narracyjna i narracyjna tożsamość? W jaki sposób wpływają na nas dobre opowieści, a jak się odbijają na nas opowieści miałkie? O tym, czym jest historia opowiedziana przez dobrego autora, i jakie funkcje psychiczne spełnia, opowie Marcin S. Przybyłek, autor sagi Gamedec oraz Orła Białego, CEO Slayera i Symfonii życia.

Tęczowa fantastyka 15:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Porozmawiajmy o fantastyce z wątkami queerowymi oraz tworzonej przez tęczowe osoby. Po jakie książki warto sięgnąć? Czy „queerowość” w fantastyce to świeża moda? Które wydawnictwa zaskakują nas najciekawszymi tytułami?

Spotkanie z Jadwigą Zajdel 15:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z opiekunką Nagrody imienia Janusza A. Zajdla, panią Jadwigą Zajdel.

Czy globalne ocieplenie istnieje? – skąd te dyskusje? 16:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Pandemia COVID-19, katastrofa klimatyczna, globalne wymieranie – naszym umysłom, językowi, nauce trudno sobie poradzić z opisaniem takich zjawisk. Czasami nawet z przekonaniem nas, że w ogóle mają miejsce. Czemu tak się dzieje i jaki związek mają z tym metafory, hiperobiekty i błędy poznawcze?

„Następcy” Miyazakiego i ich filmy 16:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Poznamy reżyserów, którzy otrzymali zaszczytny tytuł kontynuatorów dziedzictwa najbardziej znanego z założycieli studia Ghibli, oraz omówimy ich filmy zarówno jako osobne dzieła, jak i porównamy je do stylu Miyazakiego. Będą to między innymi założyciel studia Ponoc, a także Makoto Shinkai znany ze swojego ostatniego filmu kinowego Suzume i takich hitów jak Twoje imię. Czeka nas ocena filmów pod różnym kątem oraz mnóstwo ciekawostek i humoru. Wykład zarówno dla fanów japońskich filmów animowanych, jak i osób zupełnie niezaznajomionych z tym tematem.

Co i jak można naprawić w Holocron, 1.29? 16:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

To, że w świecie Holocron, 1.29 nie jest idealnie wiedzą niemal wszyscy. Co jednak dokładnie jest nie tak z tym niezwykłym uniwersum i całą otoczką dookoła niego? Które elementy najpilniej potrzebują zmiany i jakie decyzje należało, by podjąć? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź wspólnie właśnie na tej dyskusyjnej prelekcji!

Arcyminibus 3.2 16:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Pytania od Sasa do Lasa, od wieków zamierzchłych do zaprzyszłych. Pełen przegląd fantastyki – tej z papieru i ekranu. Sprawdźcie się w ogólnofantastycznej wiedzówce z uniwersów znanych i lubianych, mniej znanych, mniej lubianych i zapomnianych też. Kto zostanie Arcyminibusem? Konkurs drużynowy.

Muzyczny konkurs serialowo-filmowy 16:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Jeśli w ciągu sekundy jesteś w stanie rozpoznać melodię z Indiany Jonesa, a muzyka z animacji i seriali nie ma przed Tobą tajemnic, to ten konkurs jest dla Ciebie. Zasady są proste: 3 kategorie (film, serial, animacja), w każdej 100 utworów. Zgadniesz w ciągu 5 sekund – 3 punkty, w ciągu 15 – 2 punkty, w ciągu 30 – 1 punkt. Zależnie od ilości chętnych konkurs może być indywidualny bądź drużynowy.

Strach się bać – gumowe potwory w filmach z lat 50. 16:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Amerykańskie kino science fiction z lat 50. jest pełne skrajności. Zmutowane kraby, wielkie pająki, potwory z głębin i gigantyczne kobiety. To wszystko w oparach zimnowojennych lęków i atomowych koszmarów. Czy klasyczne monster movies z tej dekady to dziś już wyłącznie naiwne opowiastki spod znaku gumowych stworów, kosmicznej przesady i zerowych budżetów? Czy może wyraźny głos swoich czasów i nurt, bez którego nie byłoby współczesnego kina? Przyglądając się klasykom nurtu, bestiom z głębin i przestworzy, przetrzemy nowe szlaki i zaprosimy na podróż zaskakującymi drogami.

Czy SI może tworzyć sztukę? 16:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Czym jest sztuka? W jaki sposób odbieramy piękno obrazu, muzyki, opowieści? Jaką rolę w naszych odczuciach odgrywają geny i ewolucja? Czy istnieje sztuka, która przekracza uwarunkowania fizjologiczne? Jaką rolę w kreowaniu sztuki odgrywa twórca? Czym jest dialog twórca–odbiorca? Jak „myślą” sztuczne inteligencje i co może z tego wynikać w obszarach twórczości? Jak kreacje SI mogą wpłynąć na umysły odbiorców? O tym właśnie opowie Marcin S. Przybyłek, twórca sagi Gamedec oraz Orła Białego, CEO Slayera, Symfonii życia i książki Gamedec: Love & Hate, traktującej właśnie o sztucznych inteligencjach.

Nowi Klingoni – jak z tym żyć? 16:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

O nowym, kontrowersyjnym, wizerunku Klingonów (z Discovery), o tym, czy zostanie z nami na dłużej, a także ogólnie o tym, jak wizerunek Klingonów w ST ewoluował.

Jak wciągnąć graczy w tworzenie sesji? 16:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Gry fabularne to zabawa dla wszystkich przy stole. Czasami Mistrz Gry jest jedynym narratorem opowieści, a gracze tylko reagują na to, co się dzieje. Ale co się wydarzy, jeśli zamiast powiedzenia graczom, co się właśnie wydarzyło, poprosisz: „opowiedz nam, co się stało” albo zapytasz: „dlaczego ci się nie udało?” lub „gdzie jesteśmy?”. Takie systemy jak Ostrza w mroku albo Strzygi aż proszą o to, żeby poprosić graczy o pomoc w tworzeniu świata. A co z D&D albo Savage Worlds? Tak, tak też się da. Opowiemy Wam o dwóch zupełnie różnych podejściach.

The Lands of Loor – wprowadzenie w system 16:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Czym są te całe Krainy Loor i o co tyle szumu? Twórcy nowo powstałego systemu The Lands of Loor przedstawią Wam jego tajniki oraz staną się Waszymi przewodnikami po dziwacznym świecie, który wykreowali. Zapraszamy zarówno nowicjuszy dopiero rozpoczynających swą przygodę z RPG-ami, jak i doświadczonych wyjadaczy chcących pograć w coś nowego i mniej oklepanego.

Spontaniczność jako podręczne narzędzie każdego Mistrza Gry 16:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Spontaniczność to świetna umiejętność, jedna z podstawowych w prowadzeniu „gier wyobraźni”, ale zamiast tego – lub raczej obok tego – może być też świetnym narzędziem, jeśli wiemy, jak ją wykorzystać. Zamierzam podzielić się swoimi doświadczeniami, przećwiczyć z Wami moje metody, abyście później mogli je wykorzystać na własnych sesjach. Co więcej, jako gracze również możecie ich używać. Jeśli chcecie nauczyć się kilku nowych sztuczek – zapraszam. 🙂

Spotkanie z Robertem M. Wegnerem 16:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Autor Opowieści z meekhańskiego pogranicza odpowie na pytania czytelników.

Jak ułatwienia dla niewidomych czynią fantastykę lepszą i ciekawszą też dla widzących? 16:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Ułatwienia dla niewidomych mogą sprawić, że fantastyczne okładki i ilustracje zaczną żyć własnym życiem, i będzie można odkryć je na nowo. Czasem stają się wręcz opowieścią samą w sobie i przenoszą w zupełnie nowe światy. Przekonaj się, co audiodeskrypcja może dać odbiorcom widzącym i… jak bardzo może pomóc pisarzom i grafikom – także pod kątem pobudzenia kreatywności. PS. Będzie też parę słów o ułatwieniach dla osób z zaburzeniami koncentracji.

Fantastyka w bibliotece publicznej – szansa czy zbędny balast? 16:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Wśród wielu miłośników fantastyki panuje przekonanie, że w bibliotekach publicznych jest jej zwyczajnie za mało. Trzej bibliotekarze (prywatnie miłośnicy fantastyki, zaangażowani w działalność fandomową) postanowili zmierzyć się z pytaniem: dlaczego tak się dzieje? Czy rzeczywiście biblioteki traktują fantastykę jak zło konieczne? Czy czytelnictwo fantastyki w Polsce jest rzeczywiście tak duże, jak się to przedstawia? Z jakimi problemami borykają się biblioteki? I co można zrobić, aby było lepiej? Podczas dyskusji panelowej spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania.

Program Sokaris 16:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Od kiedy jako gatunek uzyskaliśmy świadomość, patrzyliśmy w niebo i stawialiśmy fundamentalne pytania. Jedno z najstarszych to: Czy jesteśmy sami we wszechświecie?. Podczas tych warsztatów zaprojektujemy misję na planety spoza Układu Słonecznego i zajrzymy w głąb kosmosu w poszukiwaniu życia. Zaprojektujemy i wyślemy misję badawczą, która przetestuje stawiane przez uczestników hipotezy. Czy znajdziemy „grugą Ziemię”? Wyniki badań dadzą nam odpowiedź.

O Ziemi – obiektywnie 17:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Mieszkając na naszej planecie, wiele zjawisk globalnych postrzegamy przez pryzmat własnych doświadczeń, opinii osób z lokalnego środowiska oraz doniesień medialnych. Spróbujmy na chwilę wybrać się w wyobraźni poza Ziemię i spojrzeć na nią ponownie w taki sposób, w jaki poznajemy nieznane planety: poprzez prawa fizyki, modele zjawisk, dane pomiarowe zebrane przez detektory orbitalne i zainstalowane na powierzchni globu. Postawimy szereg pytań o atmosferę ziemską i klimat, a potem spróbujemy na nie odpowiedzieć w sposób maksymalnie obiektywny.

Porównanie fortyfikacji w fantastyce i historii 17:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Fascynujący świat komiksów Holocron, 1.29 17:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Komiksy od zawsze były ważnym elementem budowania świata Holocron, 1.29. Niezależnie, czy opowiadają historię dookoła filmów, czy poruszają zupełnie nowe okresy historii uniwersum, są one fundamentem całego świata. Zapraszam serdecznie na prelekcję, na której postaram się zaprezentować Wam co ciekawsze przykłady historii z komiksowego nowego kanonu Holocron, 1.29.

Posthorror, czyli popularny nurt, którego nie ma 17:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Od kilku lat możemy obserwować prawdziwy renesans horroru jako gatunku filmowego. Kolejne tytuły nie tylko notują świetne wyniki finansowe i frekwencyjne, ale coraz częściej są również dostrzegane przez mainstreamową krytykę, która nie może się nachwalić kolejnych świetnych „posthorrorów”. Ale czym w zasadzie jest ten nurt i dlaczego… nie istnieje? Zapraszamy na prelekcję, w trakcie której postaramy się na te pytania odpowiedzieć. Polecimy Wam także kilka dobrych horrorów! Do zobaczenia!

Jak ryjówka przeznaczenia, detektyw wróbel i żubr Pompik pomagają w realizacji misji naukowca? 17:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Popularyzacja odkryć naukowych jest wpisana w zawód badacza. Nie bez przyczyny jednak przez niektórych naukowców uznawana jest za tę trudniejszą część naszego fachu. Jak dotrzeć do odbiorcy, zwłaszcza młodszego, niezbyt zainteresowanego światem nauki? Jak zdobyć uwagę słuchacza czy czytelnika, który kuszony jest setką innych, łatwiej przyswajalnych i przyjemniejszych komunikatów? Jedną z opcji jest wykorzystanie komiksu, picturebooka i książki dla dzieci jako narzędzi szerzenia wiedzy naukowej.

Startrekowe gry bez prądu – planszówkowe nowości 17:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Przegląd gier na licencji Holodek, 1.20a wydanych w ostatnich latach oraz oficjalnych zapowiedzi.

Gry, które czynią lepszym graczem i Mistrzem Gry 17:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Opowiem o grach, które pokazały mi nowe oblicze PRG-ów, i – po dłuższym czasie – mam poczucie, że wiele dodały do moich RPG-owych umiejętności. Dzielenie się kompetencjami, improwizacja, kształtowanie motywacji, tworzenie kampanii – to zagadnienia, na których będę się koncentrować.

Godny mnie przeciwnik! – o tworzeniu ciekawych villainów w RPG-ach 17:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Każdy wielki bohater potrzebuje arcywroga – popkultura wie to od dawna. Jak stworzyć interesujące nemezis, które zapadnie w pamięć Twoich graczy? Postaram się podrzucić jak najwięcej wskazówek wynikających z ponad 20-letniego doświadczenia jako MG.

Zbudujemy dziś NPC-a 17:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Bohaterowie niezależni – wrogowie, pomocnicy, dawcy „kłestów”. Jak ich zbudować, żeby się nie narobić, a żeby zarazem nie byli płytsi od wyschniętej kałuży? Na tych warsztatach przetestujemy kilka narzędzi i porobimy BN-ów do różnych systemów oraz tych uniwersalnych. Weźcie długopisy i kartki!

Polowanie na opowiadanie: kulisy pracy działu prozy zagranicznej Nowej Fantastyki 17:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Fantastyka, zwłaszcza ta zachodnia, zawsze rozkwitała w krótkich formach. Opowiem o tym, w jakich anglojęzycznych magazynach poszukujemy tekstów, o najważniejszych nagrodach i obiecujących nowych nazwiskach. Trzeba przy tym podkreślić, że dział prozy zagranicznej w Nowej Fantastyce poluje na opowiadania z różnych krajów i różnych stron świata, bynajmniej nie tylko te pisane po angielsku. Zareklamuję nasze najciekawsze nabytki z ostatnich lat oraz powiem kilka słów o planach na przyszłość.

17:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Narodziny i rozkwit polskiego fandomu mangi i anime 18:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Niedawno, nakładem Uniwersytetu Łódzkiego, ukazała się książka mojego autorstwa na temat historii polskiego fandomu mangi i anime. Podczas prelekcji chciałbym się podjąć omówienia tego tematu. Szczególnie skoncentruje się na dziejach fandomu w latach 1970–2010. Typowa prelekcja z zakresu historii popkultury. Por.: https://www.wydzfilhist.uni.lodz.pl/aktualnosci/szczegoly/bibliotekarz-na-tropie-smoczych-kul

Co by było, gdyby nie powstała Łódź przemysłowa? 18:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Dlaczego warto przeczytać komiksowych Rycerzy Starej Republiki? 18:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Legendy dały mnóstwo ciekawych i zachęcających do sięgnięcia po nie historii. Jedną z nich jest seria gier komputerowych Knights of the Old Republic. Jak jednak wypada po latach jej komiksowy spin-off i czemu warto po tę serię graficzną sięgnąć?

Ost-ry konkurs muzyki filmowej 18:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Ostateczny konkurs muzyki filmowej, jakiego potrzebujesz w swoim fandomowym życiu. Jeśli uważasz się za znawcę, potrafisz odróżnić wszystkie utwory Zimmera, bez żadnego problemu wyłapujesz niuanse w utworach Williamsa, znasz mniej rozpoznawalnych kompozytorów – to Twój czas. A ponadto masz szansę przekonać się, czy Levi dalej pamięta, jak szedł utwór tytułowy z Warcrafta!

18:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Analog horror – found footage XXI wieku? 18:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Rzut oka na fenomen analog horroru – przegląd najciekawszych serii i twórców, najczęściej poruszanych (i nadużywanych) tropów, a także próba odpowiedzenia sobie na pytanie, dlaczego ten gatunek zyskał taką popularność? Czy faktycznie jest to nowe wcielenie horroru found footage? Jaka jest przyszłość analog horroru? Czy pozaziemskie byty i sobowtóry są wśród nas? Przyjdźcie, a się dowiecie.

Fechtunek w grach a rzeczywistość 18:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Na tej prelekcji pochylimy się nad wybranymi przez prelegentów grami i omówimy na podstawie źródeł i własnych doświadczeń, w jaki sposób gry komputerowe potrafią oddać fechtunek bronią białą.

Czy nowe produkcje reprezentują oryginalną wizję Holodek, 1.20a? 18:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Próba zastanowienia się nad tym, w jakim stopniu nowe produkcje (zwł. seriale) odpowiadają oryginalnej wizji ST, i nad tym, czym ta wizja właściwie jest (jak wyglądały i ewoluowały pierwotne założenia Gene’a Roddenberry’ego, kto jeszcze – i jaki – miał wpływ na ST).

Yhy –Mhm–Ciach–Ach (1 A.D.) 18:00:00
RPG VIP 1 – Ciche Sesje RPG 3, 07, 1.09
rozwiń szczegóły

System jest bardzo prosty i oparty o papier–kamień–nożyce. Cała zabawa polega na tym, że musicie zadbać o własne plemię, ale nie macie opracowanego języka. Więc w trakcie sesji będziecie porozumiewać się pomrukami i próbować stworzyć nowe słowa! Dobra zabawa gwarantowana!

Weekend z duchami – Zew Cthulhu 7 edycja 18:00:00
RPG VIP 2 – Ciche Sesje RPG 4, korytarz, 1.12
rozwiń szczegóły

Jeden z Was wkrótce obchodzić będzie 30. urodziny. Jest to ważna rocznica, a Wam udało znaleźć się coś, co sprawi, że ta data będzie jeszcze bardziej niezwykła. 3 dni w starym, opuszczonym domu, podczas których będziecie mogli spotkać zagubione dusze, pogadać ze zjawami lub pogonić mary. Zabawa już wkrótce się zacznie!

Ogranicza nas tylko wyobraźnia! I mechanika… i świat… i inni gracze… 18:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Powiadają, że grających w RPG-i ogranicza tylko wyobraźnia. Czy aby na pewno? A co z mechaniką? Co z realiami świata? Co z możliwościami postaci? Co z fizyką? Logiką? Co tak naprawdę ogranicza graczy i prowadzących i czy warto się tym przejmować?

Magia Wschodu Starożytnego 18:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to było, być magiem w starożytnym Babilonie? Jak rzucało się zaklęcia na dworach królów asyryjskich, sumeryjskich, babilońskich albo hetyckich? Jak odprawiano wróżby, do czego służyły rytuały i amulety tworzone przed tysiącami lat? Których demonów bano się, a którym oddawano cześć na równi z bogami? Właśnie tego dowiesz się na tej prelekcji – przydatnej zarówno dla tych odgrywających tajemniczych czarodziejów, okultystów oraz mistyków, jak i dla Mistrzów Gry szukających inspiracji do systemów takich jak Zew Cthulhu i nie tylko.

Delta Green: Lover in the ICE 18:00:00
Sesje RPG 3, 07
rozwiń szczegóły

Największa od lat śnieżyca uderzyła w północne stany USA. Miasteczko Lafontaine zostaje odcięte od świata, a cichy alarm chroniący tajny schowek Delty Green wysyła sygnał otwarcia drzwi. Naprędce zebrana drużyna agentów Delty rusza zabezpieczyć magazyn i dopilnować zachowania tajemnic organizacji. To, co ich spotka… zmrozi krew w ich żyłach. Opowieść jest oficjalnym scenariuszem DG. Zawiera przemoc seksualną i porusza treści związane z prokreacją, rządzą i popędem seksualnym. 18+

Żujpaszcze – Jedyny Pierścień 18:00:00
Sesje RPG 4, korytarz
rozwiń szczegóły

Przygoda w duchu Tolkienowskiego świata zaczynająca się sielankowo w karczmie Pod rozbrykanym kucykiem, a kończąca się w mrocznych zakątkach Śródziemia, gdzie od stuleci drzemie pradawne zło.

Kulturalny Zew Cthulhu – Zew Cthulhu 7 edycja 18:00:00
Sesje RPG 5, korytarz 2
rozwiń szczegóły

Jednostrzałowa sesja RPG w systemie Zew Cthulhu 7 edycja odbywająca się w najbardziej klasycznym wydaniu, czyli Arkham w Massachusetts w 1922 r. Odwiedzimy przyjaciela w szpitalu św. Marii, który trafił tam po nieszczęśliwym wypadku. Czy oby na pewno był to wypadek, a nie trwająca już intryga? A może zwykłym przypadkiem, jak to w Arkham bywa, po prostu jesteście w złym miejscu o złym czasie? Tak czy inaczej, zostaje Wam albo przeżyć, albo się zmierzyć z tym, co może się wydarzyć. Sesja – w myśl prowadzonego warsztatu o spontaniczności jako narzędziu Mistrza Gry – będzie prowadzona niemal w pełni spontanicznie.

Deus Ex Arcadia – Mag: Przebudzenie 18:00:00
Sesje RPG 6, korytarz 3
rozwiń szczegóły

Zaginął młody chłopak, James. Nie należał do istot nadnaturalnych, ale jego dusza zahaczała o zasłonę Kłamstwa już wielokrotnie. To znak, że w przyszłości mógłby zostać potężnym magiem, a jego przeznaczenie jeszcze nie jest przypieczętowane. Władze Pentaklu wysyłają Was do miasta w sąsiednim stanie, by ustalić, co się stało i odnaleźć chłopca. Możecie się spodziewać, że nie będziecie jedynymi, którzy będą go szukać.

Kadeci do myśliwców! Holocron, 1.29: Age of Rebellion 18:00:00
Sesje RPG 7, korytarz 4
rozwiń szczegóły

Sesja w Holocron, 1.29 – klasycznie, militarnie, imperialnie. Dużo śmiechu, dużo latania, dużo strzelania do rebelianckich szumowin. Jako świeżaki w imperialnej flocie odbędziecie swój pierwszy, rutynowy zwiad po Środkowych Rubieżach. Nikt nie wie jednak, co czai się w niedostępnych mgławicach i pasach żelaznych asteroid…

Tajemny język magów i filozofów 18:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Słowom już od zarania dziejów przypisywano stwórczą i magiczną moc. Filozofowie poszukiwali uniwersalnego języka, który idealnie oddałby naturę rzeczy. Tolkien tworzył języki elfów. W świecie Ziemiomorza Ursuli Le Guin władanie magią polegało na znajomości tajemnej mowy, a China Miéville w Ambasadorii sprawdzał tezę Wittgensteina, który twierdził, że granice naszego języka są granicami naszego świata. Zapraszam do odbycia fascynującej podróży w poszukiwaniu mitu pierwotnego, prawdziwego języka.

W kierunku solarpunka – jak pokonać kryzys wyobraźni 18:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Science fiction jako gatunek często porusza tematykę końca świata i tego, co po nim. Zwykle nie są to optymistyczne wizje. Ludzkość rozproszona i rozedrgana. Czasem świat lepiej sobie radzi bez niej, a czasem nie. Czasami natura – wyeksploatowania do granic możliwości – nie jest w stanie sama się uleczyć. A co jeśli istnieją wizje przyszłości, które nie skupiają się tylko na katastrofalnych skutkach?

Współczesne odczytywanie Tolkiena 18:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Co współcześnie czytelnicy wynoszą z lektury dzieł Tolkiena? Na co zwracają uwagę obecnie, a co zwracało ich uwagę w ubiegłych dekadach? Jakie akcenty są podkreślane, a jakie pomijane?

Epidemie przyszłości – co kryje w zanadrzu natura? 19:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Czy jest coś gorszego niż grzyb zamieniający ludzi w zombie? Oczywiście. Topniejąca wieczna zmarzlina, zwierzęta wypierane z siedlisk, naukowcy, których ogranicza tylko fantazja – to wszystko będzie źródłem fascynujących – i śmiertelnych – problemów dla całej ludzkości, a może nawet biosfery.

Parodie Gwiezdnych wojen 19:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Gwiezdne wojny zawojowały filmowy świat. Dzięki temu wiele filmowych studiów postanowiło podebrać pomysły od Lucasa, tworząc oficjalne parodie, bądź nieoficjalne plagiaty kosmicznej sagi. Co warto obejrzeć i gdzie szukać idealnej parodii?

The Secret World – najciekawsza franczyza, której nie znacie 19:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

The Secret World i Secret World Legends to powoli dogorywające MMORPG stworzone przez Funcom. Stanowią unikatowe połączenie Lovecraftowskiego horroru, urban fantasy i dbałości o detale. Zasadniczo porzucone przez twórców są jednak częścią znacznie większego świata pełnego tajemnic, spisków i czarnego humoru. W trakcie prelekcji dowiecie się, dlaczego tak wielu ludzi nie chce pozwolić im odejść w zapomnienie, jak również, co zrobić, gdy już się w nich zakochacie.

Primum nullum dolorem, czyli lepiej się bawić, niż leczyć 19:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Zastanowimy się, jak zbudować sprawiające radość sesje. Trzymając się zasady: „po pierwsze, nie traumatyzować”, przyjrzymy się sposobom budowania inkluzywnych, bezpiecznych przestrzeni, wspomagających dobrą atmosferę. Opierając się na własnym doświadczeniu jako gracza i MG, pokażę, czego lepiej unikać, a co trzeba przyjąć (pewnych rzeczy się bowiem nie zmieni). Zastanowimy się również nad tym, co powinniśmy priorytetyzować w czasie rozgrywki, by osiągnąć zamierzone efekty – immersję czy zabawę – i czy w ogóle powinniśmy to robić. Czy lepiej trzymać się zasad, czy lepsze będzie „rule of cool”?

Chcę zacząć mistrzować – co teraz? 19:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Ten warsztat jest dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz „mistrzowanie” lub planujesz je zacząć. Podczas spotkania omówimy kilka narzędzi, których warto używać, przygotowując i prowadząc sesję, oraz przećwiczymy je w praktyce. Poszukamy też dziur w przygotowanych przez prowadzącą przykładowych scenariuszach – trzeba wiedzieć, czego unikać, prawda? Warsztat dla maks. 10 osób.

Jeszcze o gnozie 19:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Gnoza towarzyszy zachodniej kulturze od późnego antyku, podważając nieustannie obowiązujące porządki myślowe. Stanowi nie tylko zbiór mitów (antymitów?) i barwnych spekulacji, ale też lustro, w którym idee głównego nurtu mogą znajdować swoje odbicie. W czasie prelekcji spróbujemy określić, czym gnoza jest, czym nie jest i jak można ją podzielić oraz w jaki sposób gnoza jest obecna w naszym codziennym życiu i kulturze, a zwłaszcza w fantastyce.

Smoki Fandomu 19:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

No cóż… najpierw było jajo. Po ośmiu latach działalności w Fandomie i wypiciu podejrzanej czerwonej mikstury zostajemy Smoczkiem. A potem to już z górki. Kolejne lata mijają. Rośniemy w siłę, zdobywamy doświadczenie i działamy dalej. Po dziesięciu latach pasowani jesteśmy mieczem i otrzymujemy honorowy tytuł Smoka Fandomu. I tak stadko nam rośnie, upamiętniając tych, którzy odeszli i już śpią sobie na złocie.

From Solar Fiction to Solar Reality 19:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Optimistic SF visions of the future are based on the renewable energy sources. Solarpunk focuses on the idea of the society and technology powered by the sun, but many stories leave blank space between the old world and the new one. What made it possible to replace oil and coal with solar? How it happened? I try to answer that question and the possibility of solar future by taking a look at few stories that can show us what steps are needed to take to turn solar fiction into solar reality.

Sztuczna macica, transhumanizm… i co dalej? 20:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Za sprawą książek Yuvala Noaha Harariego w debacie publicznej pojawiają się stwierdzenia o przyszłych modyfikacjach ciała człowieka oraz możliwych implikacjach tych zjawisk. Niemniej jednak należy zauważyć, że sam Harari w swojej futurologii jest dosyć wtórny i szereg stwierdzeń pojawiał się już wcześniej. A niektórzy autorzy – jak Frank Herbert (w utworze Oczy Heisenberga) czy Aldous Huxley (w dobrze znanym Nowym wspaniałym świecie) – byli zdecydowanie bardziej przenikliwi aniżeli wyżej wymieniony historyk i publicysta. Czy mamy się bać sztucznej macicy? (szwajcarski zoolog i pisarz – Adolf Portmann – uważał, że uczyniłoby to biologię trzecim supermocarstwem). Czy sam transhumanizm nie stanowi de facto mnożenia pojęć – przecież od czasów najdawniejszych człowiek dąży do poprawienia swojego ciała? Czy przyszłość maluje się w jasnych, czy ciemnych barwach? Jakie to może mieć znaczenie polityczne? Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w czasie prelekcji.

Legendy i baśnie japońskie 20:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Czy chciałbyś poznać starożytne baśnie Japończyków od mitologii stworzenia świata aż po bajki o niesamowitych stworzeniach, które w swojej twórczości zawarł nawet sam Hayao Miyazaki? Nieważne, czy jesteś laikiem, czy też doświadczonym pasjonatem Kraju Kwitnącej Wiśni, zapraszamy Cię serdecznie na nasz panel, podczas którego opowiemy sobie historie, które Japończycy znają od zarania dziejów!

Prawa wyborcze kobiet w Polsce 20:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Co działo się po Powrocie Jedi, czyli nowy kanon przed sequelami 20:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Nie czarujmy się, na hasło „sequele” większość fanów Holocron, 1.29 dostaje wysypki i spazmów wywoływanych tymi czy innymi powodami. Jednak obecnie LFL stara się ograniczyć materiały nawiązujące do nich bezpośrednio, skupiając się (mniej lub bardziej udanie) na wydarzeniach, które do nich prowadzą. Co takiego już się ukazało, o czym już wiemy, a na co możemy mieć nadzieję? Pogadajmy! UWAGA – będą spoilery!

Wielki konkurs wiedzy o anime! 20:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Jesteś animowym mędrcem? Znasz wszystkie postaci, a openingi nucisz przez sen?  Czas więc, by sprawdzić się w potyczce z innymi maniakami otaku. Udowodnij, że jesteś największym, najwspanialszym i niezaprzeczalnym ekspertem od anime. Do zdobycia jest wieczna chwała… i trochę cukierków.

Kto to powiedział? 20:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Konkurs polegający na odgadnięciu postaci po nagraniu często używanej przez nią frazy bądź zdania np. „Mada mada dane” Echizen Ryoma – Prince of Tennis czy „Kaizoku ou ni ore wa naru” Monkey D. Luffy – One Piece. Punkty zostaną przyznane za tytuł anime, nazwę postaci oraz – dodatkowy – za obie rzeczy. Można będzie przejąć pytanie, jeśli odpowiadający zdobędzie 0-1 pkt.

Rekiny, indyki i pomidory, czyli o horrorach klasy Z 20:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Prelekcja dotycząca klasycznych horrorów klasy Z, które w pewien sposób zapisały się w świadomości fanów gatunku. Na prelekcji, porozmawiamy o takich filmach jak: seria Sharknado, Rubber czy Atak zabójczych pomidorów. Opowiem o historii tego typu filmów i wspólnie z uczestnikami postaramy się ustalić, co przyciąga nas do tego typu produkcji.

Z mitu do snu – autorska mitologia Neila Gaimana 20:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Co prawda to Sandman jest nazywany Księciem Opowieści, ale jego autor również czerpie garściami z religii, mitologii i baśni. Podczas prelekcji porozmawiamy o inspiracjach w twórczości Neila Gaimana, drodze, jaką przechodzą jego postaci, kim jest Beldam, czemu Śmierć jest kobietą i czy bogowie popkultury naprawdę istnieją.

20:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Wyprawa do wnętrza lochów zamku Karak – Dungeons & Dragons 20:00:00
RPG VIP 1 – Ciche Sesje RPG 3, 07, 1.09
rozwiń szczegóły

Dołącz do wyprawy do podziemnego wnętrza zamku Karak. Bohaterowie przebędą długą drogę po straszliwych lochach zamczyska, w których czyha na nich chmara potworów i pułapek. Może znajdą tam chwałę i bogactwo, a może śmierć w płomieniach wyplutych przez ogromnego jaszczura.

Jak być okej Mistrzem Gry 20:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Nie powiem Ci, jak być dobrym Mistrzem Gry. Bo na to nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Mogę Ci za to pomóc być okej Mistrzem. A dalej już na pewno poradzisz sobie sam. Prelekcja zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych w prowadzeniu przygód.

Bliss Stage – co to i dlaczego w to nie zagracie? 20:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Bliss Stage to system inspirowany mecha anime, napisany przez P.H. Lee w 2007 roku. Jak się w niego gra? Dlaczego nie możemy przestać o nim myśleć ? I dlaczego nie możemy Wam go poprowadzić?

A czy w tej bajce były smoki? – panel o światotworzeniu 20:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Porozmawiamy o światotworzeniu w RPG-ach – od czego zacząć, na czym się skupić? Opowiemy też o naszych własnych doświadczeniach na tym polu.

Do końca świata i o jeden dzień dłużej 20:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Czyli rant na Biblię w ramach siedmiu tomów trylogii komorniczej

Ewolucja cybernetyczna 21:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Tak różni badacze i twórcy jak Hoimar von Ditfurth i Hans Moravec wieścili nadejście fazy ewolucji cybernetycznej po fazie ewolucji biologicznej. Jak bardzo jest to prawdopodobne? Czy świadomość może istnieć bez ciała, czy też jej ewolucja była uzależniona od istnienia ciała? Czy różne filozoficzne dowody bezcielesnej świadomości mają jakikolwiek sens? Czy maszyny mogą stać się w przyszłości zagrożeniem dla dominującej pozycji homo sapiens i czy mogą nas zepchnąć z piedestału (jak to miało miejsce w popularnym cyklu Matrix czy w serii Terminator)? A może… to my się staniemy maszynami i tak ruszymy na podbój kosmosu? W końcu już w 1932 roku Jean Bernal sugerował w The World, The Flesh and The Devil możliwość przeniesienia zawartości mózgu na nieorganiczne kryształy.

Lisowice – letnisko XIX i XXI wieku 21:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Lisowice, pałac i letnisko położone nad Mrogą w XIX w. przyciągały letników z fabrykanckiej Łodzi. Tutaj Silbersteinowie otaczali mecenatem wielu łódzkich artystów. Obecnie funkcjonuje Projekt Lisowice – miejsce weekendowego wypoczynku wielu ludzi. Jak wyglądało to miejsce kiedyś, a jak teraz po niemal wieku przerwy?

Gdzie harował Luke, czyli gdzie kręcono Gwiezdne wojny 21:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Choć Gwiezdne wojny rozgrywają się dawno, dawno temu w odległej galaktyce, to przecież plan zdjęciowy znajdował się na planecie Ziemia. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, jakie miejsce posłużyło za wzór Alderaana, a gdzie odpoczywała Amidala, Cathia zaprasza na tę prelekcję. Ostrzega jedynie, że strasznie chce się po niej podróżować!

Toksyczna męskość i kobiecość w horrorze (na wybranych przykładach) 21:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Przedstawienie motywów toksycznej kobiecości i męskości w wybranych dziełach grozy literackiej i filmowej. Na ich podstawie rozpoczniemy dyskusję na temat tego, jak odzwierciedlają one szkodliwe społecznie stereotypy i strach przed brakiem sprostania presjom społecznym wynikającym z ról przypisanych tradycyjnie płci. Podsumowaniem będzie porównanie, jakie zmiany lub ich brak zaszły w ostatnich latach w reprezentowaniu obu toksycznych wzorców, i czy jest to zmiana na lepsze.

Wieczorny odsłuch Nekome 1905 w ciemnościach 22:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Zielnik słowiański 22:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Botaniczne spojrzenie w przeszłość może stać się dobrą inspiracją na przyszłość. Znajomość dzikich roślin jadalnych, leczniczych i magicznych to praktyczna rzecz w każdych czasach, nawet najlepszych, a co dopiero w naszych.

Gachimuchi Frenzy Fest 22:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Witaj na Gachimuchi Frenzy Fest! Przygotuj się na szaloną dawkę humoru, ironii i absurdalnej rozrywki! Odkryj wyjątkowe filmy parodiujące oryginalne klipy z dubbingowanymi dialogami i przekornymi twistami fabularnymi. Delektuj się muzyką i doświadcz wciągającej atmosfery z entuzjastami gachimuchi. Ogromna dawka śmiechu i przygody czeka na Ciebie! Przyłącz się i przeżyj ekscytującą podróż do świata męskiej przyjaźni!

NIEDZIELA

Nie tylko piratki, czyli kobiety na morzu 10:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Podrasowana o nowe fakty prelekcja o tym, że morza i oceany nigdy nie były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Co robiły kobiety na okrętach wojennych Royal Navy w czasie wojen napoleońskich? Czy istniały kapitanki w XIX-wiecznej flocie handlowej? Jaką znamy najdawniejszą piratkę? Na te i inne pytania odpowiem podczas prelekcji o kobietach morza. I tym razem planuję zdążyć z podzieleniem się wszystkim, co wiem. 😉

Historia makijażu 10:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Skąd wziął się makijaż i jak ewoluował przez lata? Kiedy zaczęliśmy go nosić i czy wszędzie wyglądał tak samo? Na tej prelekcji dowiecie się więcej nie tylko o historii make-upu, ale także, jak trendy, techniki i zabiegi upiększające zmieniały się na przestrzeni lat. Myślicie, że Wasi eks byli toksyczni? Chyba nigdy nie widzieliście składu pierwszych kosmetyków. 😉

Czyj to klocek? 10:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Wiedzówka na temat postaci z Holocron, 1.29 i serii Lego Holocron, 1.29.

Bardzo łatwy konkurs wiedzy o BL-ach 10:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Czytasz BL-ki? Nie pamiętasz nigdy imion bohaterów? Nie wiesz, kto narysował tę mangę? Nie kojarzysz, jaki był tytuł? Nic nie szkodzi! W tym konkursie wystarczy tylko Twoja wiedza „ekspercka” o BL-kach! Konkurs wymaga użycia smartfona.

Czy go poznajesz? 10:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Po screenach z twórczości fanów, animacji czy układu emotników rozpoznaj postać z trylogii Władcy Pierścieni.

Kącik osób fanujących Heartstopperowi 10:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Trudno pisać zajawkę prelekcji na temat dwóch sezonów serialu, skoro ten drugi… jeszcze się nie ukazał. Ale na Kapitularzu już wszyscy będziemy po jego obejrzeniu. 😉 Przyda się więc przestrzeń do pogadania o tym – nie bójmy się tego określenia – fenomenie kulturowym – o Heartstopperze. Po premierze pierwszego sezonu mówiło się o nim wszędzie, nawet w brytyjskim parlamencie. No to i my podebatujmy. 🙂 Agnieszka – socjolożka, redaktorka Nicka i Charliego oraz This Winter. Ania – anglistka, autorka fanfików.

Życie jako rzut kostką, czyli refleksje na temat Disco Elysium 10:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Disco Elysium to gra wyjątkowa – RPG i historia detektywistyczna bez walki z trudnym, literackim językiem, wymagająca od gracza czytania, zaangażowania i skupienia, w której w wielu kluczowych momentach o sukcesie bądź porażce decyduje rzut kością. To dzieło traktujące o rozpaczy, upadku ideałów, a zarazem o… nadziei. Zajrzyjmy do głowy detektywa Du Bois i sprawdźmy, co kryje się w jego spowitym mgłą amnezji mózgu, czekając na sequel, który może nigdy nie nadejść.

Ziarno prawdy – Tajemnice pętli 10:00:00
RPG VIP 1 – Ciche Sesje RPG 3, 07, 1.09
rozwiń szczegóły

Akcja sesji dzieje się na początku czerwca 1985 roku na warszawskiej Pradze. Zaczyna się robić niemiłosiernie gorąco, ale wakacje – jak na złość – nie chcą się zacząć. Gracze wcielą się w grupkę przyjaciół ze szkolnej ławki, których znudzenie szkołą sięga zenitu, ale kto wie, jak długo ten stan rzeczy się utrzyma. Odgłos rozbijających się o zimny kamień kropel rozchodzi się po tunelu. Od zapachu stęchlizny aż kręci w nosie, a chłód pokrywa wilgotne ciało gęsią skórką. Chociaż może nie jest to chłód, a przeraźliwy ryk zza załomu korytarza. Niewielkie lusterko obija się o scyzoryk w kieszeni. 

Wesołych świąt – Zew Cthulhu 7 edycja 10:00:00
RPG VIP 2 – Ciche Sesje RPG 4, korytarz, 1.12
rozwiń szczegóły

Hillsford to spokojne, stare miasteczko, założone w głębi lasów stanu Massachusetts w XVIII wieku. Kiedyś, gdy pracowali tu drwale, tętniło ono życiem. Teraz pozostało jedynie cieniem swojej dawnej świetności rzucanym przez płomień dawnej tragedii. Jej ostatnim świadkiem jest stara, niszczejąca posiadłość w lesie Waylow, która skrywa odpowiedzi na pytania, których nie powinno się zadawać. Wcielcie się w badaczy tajemnic (z własnej woli lub z przypadku), którzy – zwiedzając splamione krwią korytarze – dowiedzą się, co wydarzyło się w wigilię Bożego Narodzenia roku Pańskiego 1873.

Dobre mechaniki RPG 10:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Omówienie dobrych i sprawdzonych mechanik RPG-owych. Co polecam i jak to wykorzystać do dowolnej innej gry RPG. Będzie o Kościach Zużycia, Pakietach Postaci, Tabelach Losowych i wielu innych ciekawostkach mechanicznych.

RPG-i w Japonii 10:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Przegląd najciekawszych japońskich gier RPG oraz omówienie tamtejszej kultury grania.

Improwizacja jako niezbędne narzędzie osoby prowadzącej 10:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Improwizacja to potężne narzędzie, które – odpowiednio wykorzystane – może skrócić czas przygotowania sesji do nawet kilku minut, nie odbierając przy tym zabawy ani osobie prowadzącej, ani graczom. Na warsztatach poznacie kilka technik improwizacji. Dowiecie się, jak dobrze przygotować się do improwizacji, oraz jak ją wykorzystać, by wyciągnąć z niej maksymalną radochę.

Kości Yara-Din – Homebrew world 10:00:00
Sesje RPG 3, 07
rozwiń szczegóły

Yarra-Din to mroczne królestwo, gdzie od wieków rządzi tajemnicza dynastia. Mało kto wychodzi stamtąd żywy, a każdy, kto przetrwał, powraca odmieniony. List z prośbą o pomoc od drogiej Wam osoby sprawi, że jednak będziecie musieli tam wyruszyć. Co Was spotka na miejscu? Tego dowiemy się na sesji. Sesja high fantasy skupiona raczej na przygodzie, akcji i relacjach niż taktycznej walce. System to prosta alternatywa dla D&D.   Żadna wiedza nie jest wymagana, wszystko ogarniemy na miejscu. Sesja przyjazna osobom początkującym. Będziemy stosować narzędzia bezpieczeństwa i razem tworzyć historię. Spróbujemy też się dobrze bawić!

Duchy Kortau – Zew Cthulhu 10:00:00
Sesje RPG 5, korytarz 2
rozwiń szczegóły

Rok 1955. Towarzyszu Badaczu! Zostaliście wybrani do specjalnego zadania w służbie Partii. Pojedziecie i sprawdzicie, co kryje się w murach dawnego szpitala psychiatrycznego, przez szwabów nazywanego – Kortau. Urząd Bezpieczeństwa zapewni Wam wszelkie środki. Ze słów świadków wynika, że mają tam miejsce zjawiska nadprzyrodzone. Trzeba, by rozum zepchnął zabobon i religię, a nikt poza Wydziałem X nie powinien mieszać się w sprawę. Wiecie, co mam na myśli, Towarzyszu?

Mamo, tato, zagrajmy w RPG-a – Proste K6 Maddsa Rønne’a 10:00:00
Sesje RPG 6, korytarz 3
rozwiń szczegóły

Na tej sesji do stołu mogą usiąść dzieci i ich rodzice. Wcielicie się w postacie wyjęte wprost z Waszej wyobraźni i staniecie naprzeciw wielkiego wyzwania. Dwa zwaśnione królestwa potrzebują Waszej pomocy. Państwo Żołędzi jest zaniepokojone działaniami Królestwa Kasztanów – szykuje się wojna, ale tak naprawdę nikt jej nie chce! Tylko wy możecie powstrzymać Zło, które knuje przeciwko mieszkańcom Lasu. Żeby zagrać, nie trzeba umieć czytać i pisać.

Sztuczna Inteligencja kontra pisarze: kto wygra bitwę o literaturę? 10:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

„To tylko słowa. To moja historia, moje postacie, mój świat. Wymyśliłam to. Co z tego, że napisał je komputer?” – powiedziała Jennifer Lepp, self-publisherka, która rozwinęła swoją literacką karierę za pomocą sztucznej inteligencji. Dziś sztuczna inteligencja pisze nie tylko krótkie formy, ale całe powieści. Liczba pisarzy korzystających z AI rośnie. Czy powinniśmy ich potępiać? A może to jedyny sposób, by zaspokoić gust dzisiejszych czytelników? W trakcie prelekcji przedstawię najpopularniejsze książki napisane przez AI oraz narzędzia, które pomogą początkującym pisarzom.

Czy książki muszą być pisane ładnymi zdaniami? Czyli język w światotworzeniu 10:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Innuici mają podobno sto słów na określenie różnego rodzaju śniegu. To nie do końca prawda, ale nawet jeśli jest ich tylko czterdzieści, to sporo nam to mówi o ich rzeczywistości. A gdyby użyć tej wiedzy do tworzenia światów fantastycznych? Oczywiście pisarze już dawno na to wpadli, a my opowiemy Wam nie tylko o relatywizmie językowym, ale także o najciekawszych przykładach światotwórczych zabaw językiem, wymyślaniu przekleństw, neologizmów przyszłości i nazw własnych, a także o tym, jak odejście od reguł poprawności językowej pomaga powiedzieć coś prawdziwiej.

Droga przez otchłań – prezentacja Wydawnictwa Abyssos 10:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Wydawnictwo Abyssos istnieje na rynku od roku 2019 i skupia wokół siebie autorów, którzy charakteryzują się niezwykle oryginalną tematyką bądź formą literacką. Na Kapitularz wydawnictwo przyjedzie z częścią swoich autorów, którzy – z niemałą przyjemnością – podzielą się z gośćmi swoimi inspiracjami, przemyśleniami literackimi oraz sposobami kreacji opowieści (każdej niemal z innego gatunku). Co więcej, wydawnictwo przedstawi również potencjalne plany wydawnicze na przyszłość oraz odpowie na wszystkie nurtujące słuchaczy pytania.

Warsztaty Tańców z Czterech Stron Świata 10:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Zasiedziałeś się na panelach i masz ochotę trochę się poruszać? No to idealnie! Zajrzyj na warsztaty Tańców z Czterech Stron Świata. Gwarantujemy, że każdy, kto ma dwie nogi i potrafi chodzić, będzie w stanie bawić się razem z nami. Wspólnie wyruszymy w taneczną podróż przez: Wielką Brytanię, Francję, Czechy, Turcję, Izrael, Stany Zjednoczone i wiele innych krajów. Tak, belgijka też będzie.

Ze średniowieczną encyklopedią wśród zwierząt 11:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Czego boi się lew? Na co jest gotów bóbr, żeby ujść z życiem? Z czego składa się kameleon, a do czego słonie potrzebują mandragory? Te i wiele innych zoologicznych ciekawostek ze Skarbca wiedzy okraszonych solidną dawką ilustracji z epoki.

„Choć to fizyce wbrew wskazówka cofa się” – o podróżach w czasie 11:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

W życiu każdego z nas nadchodzi moment, kiedy chcielibyśmy cofnąć czas i zmienić bieg wydarzeń. Czy jednak wiemy, jakie to niesie konsekwencje? Twórcy mangi i anime postanowili odpowiedzieć na to pytanie na wiele różnych sposobów: otrzymanie przez bohatera drugiej szansy w postaci kolejnego życia, cofnięcie się do czasów młodości, aby ocalić ofiarę, czy wysłanie listu do młodszych wersji siebie. To tylko kilka koncepcji podróży w czasie. Chcesz się dowiedzieć więcej? Przyjdź i posłuchaj.

Fantastyczny konkurs wiedzy o smokach wszelakich 11:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Smok Kazimierz z grodu Kraka, pierwszy wśród imladrisowych smoków, wraz z Rynvordem zapraszają na Fantastyczny konkurs wiedzy o smokach wszelakich. Udowodnij, że wiesz wszystko o tych magicznych stworzeniach i zmierz się z innymi o tytuł fandomowego smokologa!

Coś tu się nie zgadza 11:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Konkurs niekoniecznie na wiedzę, ale na spostrzegawczość. Dwóch prowadzących będzie naprzemiennie zadawać sobie pytania i na nie odpowiadać. Uczestnicy maj za zadanie wyłapać, co jest błędem w pytanio-odpowiedzi np.: pytanie: „Czy Monkey D.Luffy jest kapitanem Słomkowych Kapeluszy?”, odpowiedź: „Nie, jest kapitanem Sanny’ego”. Prawidłową odpowiedzią jest: Nie =>Tak. Jest także kapitanem Sanny’ego. Odpowiedzi będą zapisywane na kartce i sprawdzone na koniec.

Magia twarda, miękka i al dente 11:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

Czy magia (oraz jej ekwiwalenty jak supermoce czy fikcyjne technologie) powinna mieć zasady? Jeśli nie – dlaczego? Jeśli tak – jakie? Porozmawiamy też o tym, dlaczego tanie teleporty to najlepsza elektrownia, jak przerażająca jest telekineza bez ograniczeń i dlaczego podejście: „Dormammu, I’ve come to bargain” działa.

Po co nam groznawstwo? O badaniu gier i jego zastosowaniach 11:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Gry są ważne. To może brzmieć banalnie, ale tak naprawdę temat badania gier ma bardzo istotne znaczenie dla współczesnej nauki. Groznawstwo, czy też game studies albo ludologia, to humanistyczno-społeczne podejście do badania i analizowania gier. Nie stroni od korzystania z różnych innych dyscyplin, gdyż badający gry to często właściwie „ludzie renesansu”. Samo badanie gier wymaga bowiem różnych umiejętności. Podczas prelekcji dowiemy się, czym groznawstwo może się zajmować, po co nam umiejętność krytycznej analizy gier i w jaki sposób może to uratować współczesną humanistykę. Poznamy też różne kierunki groznawcze w Polsce i zastanowimy się, na co warto się przygotować.

Co ustalamy przed pierwszą sesją? 11:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Co ustalić przed pierwszą sesją? Kilka słów o tematach, które lubię poruszyć z moimi graczami na sesji zero – a więc nie tylko system, ale także BHP, konwencja, oczekiwania dotyczące sesji, zasady stołu, ogólne motywy kampanii, role grających itp.

Lochy, smoki i szatańska panika 11:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Nie od dziś wiadomo, że na gry komputerowe bardzo łatwo jest zwalić winę, gdy wydarzy się jakaś tragedia. A to, bo zachęcają do przemocy, a to dają młodzieży zły przykład itp. A czy wiecie, że z podobnymi opiniami spotykały się gry fabularne i to na całkiem dużą skalę? W latach 80. w mediach królował jednoznaczny przekaz: grając w D&D, Twoje dziecko dołączy do sekty i stanie się ofiarą szatana – dlaczego? W jaki sposób do tego doszło? Na tej prelekcji odpowiemy sobie na te pytania, a także zobaczymy dosyć zabawne filmy propagandowe przeciwko RPG-om.

Tysiąc i jedna Kirke. O współczesnych retellingach mitologicznych 11:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Chciałabym opowiedzieć o tym, co jest specyficznego i oryginalnego w nowej fali retellingów klasycznych mitów (jak powieści Madeline Miller, Natalie Haynes, Marily Olivy i innych). Czym jest mitologiczny realizm i jak mają się re-kreowane przez twórczynie mityczne światy do światów fantasy.

„Stworzenie świata nie przychodzi łatwo” – czy G.R.R. Martin tworzy dobry świat? 11:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Swoją sagą Pieśni lodu i ognia Martin zdobył sławę jako autor realistycznego, głębokiego psychologicznie fantasy. Stworzył świat pełen namiętności i grzechów, złożonych postaci i zawiłych intryg politycznych. Ale czy pod tym pięknym sztafażem świat lodu i ognia ma sens? Czy gdy usuniemy ze sceny aktorów, ujrzymy organiczną konstrukcję, czy może tylko sztafaż dla marionetek? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć, analizując Westeros z przyległościami, pod kątem rozmaitych dziedzin…

O wykorzystaniu motywów regionalnych w fantastyce 11:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Wykorzystanie elementów regionalnych w fantastyce kojarzy się zazwyczaj z ludowością jak np. opowieści o pewnym bimbrowniku z Wojsławic. Jednak przy odpowiednim przemyśleniu oraz wyobraźni, można je wykorzystać w niemal każdym podgatunku fantastyki. Gdzie tych elementów i regionalnych inspiracji szukać? Czy opierać się tylko na legendach, czy może na czymś więcej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Wędrówki z dinozaurami vs nauka 12:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Wędrówki z dinozaurami (1999) – legendarny, animowany komputerowo paradokument produkcji BBC. Drugi po Jurassic Park tak ważny film z historią o dinozaurach, który stworzył nową franczyzę paleontologicznych produkcji. Jak zawarta w nim wiedza ma się do obecnego stanu paleontologii? Na to pytanie odpowie ta prelekcja. Jest to Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03 i nostalgiczna podróż do ukochanej dla wielu serii. Szymon Górnicki – paleontolog i paleoartysta – zapraszam na kolejną wędrówkę z mezozoicznymi władcami lądów.

Ta BL-ka jest fajna, czyli co czytają Japonki 12:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Jak bardzo gusta Japonek, co do mang boys love, różnią się od zachodnich? Co do czytania poleciłaby Japonka w 2010 a co w 2023? Które autorki nie schodzą z czołówek rankingów Kono BL ga yabai i Chil Chil BL Awards? Wpadnij dowiedzieć się, jak zmieniały się trendy BL-kowe przez ostatnią dekadę.

Polskojęzyczne piśmiennictwo protestanckie w Prusach Wschodnich 12:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

W 1525 r. Albrecht Hohenzollern złożył hołd pruski i tym samym stworzył pierwsze na świecie państwo protestanckie. Kilka miesięcy później ustanowił prawo, zgodnie z którym wszyscy poddani mieli prawo modlić się i czytać Pismo w swoim pierwszym języku. I tu pojawił się problem, bo literatura protestancka funkcjonowała w językach łacińskich i częściowo niemieckim, ale nie była tłumaczona na język polski, a po litewsku i staroprusku nie istniała jeszcze ani jedna książka. Dwanaście lat później powstaje pierwsza polskojęzyczna drukarnia w Ełku, kolejne 15 lat i w Królewcu zostaje założony uniwersytet – słynna Albertyna. Tamten burzliwy okres będzie miał wpływ na myśl protestancką nie tylko na Mazurach, ale też na gramatykę języka polskiego, na sukcesy i niepowodzenia akcji germanizacyjnej, w końcu na losy Mazurów po dojściu do władzy Hitlera i po drugiej wojnie światowej. Temat jest potężny, dlatego skupię się tylko na najważniejszych wydarzeniach, zjawiskach, postaciach. Opowiem, czemu po wojnie Łuczany stały się Giżyckiem, Ządźbork, Mrągowem, a Rastembork Kętrzynem.

Życie codzienne w armii napoleońskiej 12:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Ponieważ czekają nas niedługo dwa wysokobudżetowe i wysokoprofilowe filmy o Napoleonie, w których z całą pewnością będzie dużo o Wielkiej Armii i bitwach, porozmawiajmy o tym, jak wyglądało życie codzienne żołnierzy w czasie wojny i pokoju. Jeśli orgowie się zgodzą – z prezentacją autentycznych artefaktów z epoki.

Stanisław Lem – crème de la crème 12:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Miecz świetlny – zrób to sam 12:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Chcesz się poczuć jak prawdziwy Jedi i skonstruować swój własny miecz świetlny? Może nie stać Cię na profesjonalne repliki. Przyjdź do mnie, a opowiem o tym, jak zaprojektować i wykonać miecz świetlny na miarę potrzeb i możliwości.

Genshinowa wiedzówka 12:00:00
Konkursowa 1, 1.05
rozwiń szczegóły

Do wzięcia udziału w tym konkursie nie potrzebujesz mory czy resinu. Zaoszczędzisz również na primogemach. I przysięgamy, nie będzie aż tak frustrująco, jak podczas farmienia artefaktów. Jedyne, co musicie zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli czujecie się w świecie Genshina jak Venti w Angel’s Share, to ten konkurs jest dla Was.

Kalambury okołomangowe i nie tylko 12:00:00
Konkursowa 2, 1.06
rozwiń szczegóły

Chyba wszyscy znają tę zabawną grę w odgadywanie pokazywanych haseł. Jak poradzicie sobie z hasłami luźno nawiązującymi do konwentów, Japonii, anime albo i z tymi zupełnie abstrakcyjnymi? Nie martwcie się, większość haseł jest prostsza niż „długi warszawskiego stowarzyszenia”. To hasło to zabójca drużyn…

O istotach fantastycznych 12:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

W ramach niniejszej prelekcji postaram się pokazać ciekawe, mało znane fakty związane m.in. z jednorożcem i ksenomorfem Gigera. Związki między mitologią, naukami przyrodniczymi a wyobraźnią.

Obce pasożyty 12:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

„We’re on the express elevator to hell, going down!” – szeregowy Hudson, Aliens (1986) Jedną z (niewielu) korzyści pandemii jest wzrost kolektywnej świadomości co do higieny i organizmów chorobotwórczych. To, co ludzkość odkrywa w XXI wieku, biologia zna już od tysiącleci. Parazytyzm jest ciekawą i chętnie wykorzystywaną opcją fabularną w SF i fantasy.

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, czyli jak być dobrym graczem 12:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Jak stosować technikę play to lift w RPG-ach, aby cała drużyna miała szansę zabłysnąć? Posłuchaj o budowaniu nastroju poprzez dialogi i wspólne sceny, nadawaniu im filmowości, a także przekazywaniu spotlightu współgraczom.

Od zera do game designera 12:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Wojtek – autor gier Goblin oraz Zabić Smoka – opowie Wam o procesie wydania swojej własnej, niezależnej gry fabularnej.

Mistrzu Gry, myślałem nad moją postacią… 12:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Od ponad 4 lat gramy ze sobą w RPG-i – znaczną część tego czasu spędziliśmy nad jedną, ogromną kampanią. Większość z naszych postaci łamie reguły, zasady świat i załamuje Mistrza Gry (albo wszystko na raz). Zapraszamy do dyskusji o tym, jak współpracować nad szalonymi pomysłami, żeby wszystko było możliwe, kampania przetrwała i wszystkim dobrze się grało.

Cosmere – ukryte historie, ukryte postaci 12:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Czy wiesz, że w prawie każdej książce Brandona Sandersona należącej do uniwersum Cosmere pojawia się ta sama postać? Na tej prelekcji dowiesz się, jak rozpoznać takich ukrytych bohaterów z innych serii. Zajrzymy także za kulisy: jakie historie kryją się pod powierzchnią tego, co widzą protagoniści? I – być może – rzucimy trochę światła na tajemniczego obserwatora wszystkich ważniejszych wydarzeń w Cosmere…

The limits of my language mean the limits of my world. Lingustics in SF 12:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

The famous statement of Ludwig Wittgentein has become a contested, debated and hotly criticized point in linguistics and, at the same time, a productive and important inspiration for the writers of (mainly) science fiction. In my presentation I would like to discuss the role of languages in several novels (Babel 17 by S. Delany, China Mieville’s Embassytown, Babel by Rebecca F. Kuang), short stories (Ted Chiang’s The Story of Your Life, Norman Spinrad’s Time Weed) and movies/TV (Arrival, dir. D. Villeneuve, Holodek, 1.20 – TNG episode Darmok, Stargate SG 1).

Zagraj to! – warsztaty budowania postaci 12:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Zajęcia dla wszystkich graczy gotowych popracować nad swoją techniką wchodzenia w postać podczas rozgrywek RPG. W czasie spotkania pokażemy podstawowe narzędzia, które pomogą w budowie postaci i odzwierciedleniu jej charakteru. O tym, co łączy, a co różni grę na scenie i na sesji opowiedzą Ewa i Bartek. Ewa jest aktorką i reżyserką, a na co dzień prowadzi warsztaty z teatru i animacji kultury. W swoich działaniach łączy narzędzia i techniki typowe dla teatru z kolektywnym tworzeniem rzeczywistości. Bartek od 15 lat prowadzi sesje RPG jako Mistrz Gry. Interesuje się historią i fantastyką. Wymyśla autorskie scenariusze, które angażują wszystkich graczy w kreowanie świata przedstawionego. Warsztaty są skierowany zarówno do doświadczonych RPG-owych wyjadaczy, jak i do zaczynających swoją przygodę. Głównym założeniem jest wzajemna inspiracja i nauka trików teatralnych, które mogą być użyteczne.

Jurassic World – nauka vs fikcja 13:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Niesamowity świat dinozaurów powraca, przenosząc nas 22 lata po wydarzeniach ukazanych w pierwszym Parku Jurajskim. Chris Pratt i Bryce Dallas Howard tworzą nowy duet, który na ekranie walczy o przetrwanie, do sal kinowych walą tłumy, a producenci liczą miliardowe zyski. Zapraszam na badawczo-filmową podróż. Jak filmowa fikcja ma się do paleontologicznej wiedz? Czy wyobraźnia hollywoodzkich twórców przeinacza naukowe fakty? Czy komputerowe gady godnie odzwierciedlają prehistoryczne pierwowzory? Czy w 2023 roku jesteśmy coraz bliżej przywrócenia do życia dinozaurów?

Dziwaczna historia toalet w Japonii 13:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Zapewne spotkaliście się z tym stereotypem – Japonia to kraj, w którym toalety są najnowocześniejsze, umyją Cię, może nawet pościelą łóżko, wytulą i dają buzi na dobranoc. Od czegoś jednak musiało się zacząć – a japońska droga do kanalizacji była kręta i prowadziła przez naturalne odpływy rzek, poprzez handel (nawet nielegalny!) pewną formą nawozu, aż do idolek z WC reklamujących nowe środki wypróżniania się. Przeżyj przygodę swojego życia albo chociaż dowiedz się czegoś więcej o tym niedocenionym elemencie kultury Dalekiego Wschodu.

Rembielińskiego wizja metropolii 13:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Dwie strony tego samego medalu – o mocy w Holocron, 1.29 13:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Czym tak naprawdę różni się jasna strona Mocy od ciemnej? W jaki sposób prezentowane są jej różne aspekty w kanonie i legendach? Rycerz Felek serdecznie zaprasza na wspólną podróż do źródeł Mocy.

Film animowany od podszewki 13:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Animacja jest dziś obecna niemal wszędzie i jest najbardziej różnorodna w całej swej historii, ale… jak właściwie się robi te filmy? Czym różni się scenopis obrazkowy od animatiku? A ujęcie od sceny? Czy w czasach, w których niemal każdy ma komputer, wciąż rysuje się filmy na kartkach? Co łatwiejsze: film autorski czy adaptacja? Dla dzieci czy dla starszych widzów? Opowiem, jak wygląda produkcja filmów animowanych 2D w Polsce w praktyce, oraz na przykładach z mojego reżyserskiego archiwum. 🙂 Prelekcja dla osób w każdym wieku, serdecznie zapraszam też dzieci.

Witajcie na 30. sesji, czyli jak grać długie kampanie RPG 13:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Czy kampania w RPG-u musi być zawsze krótka lub bezpiecznie prowadzona do zakończenia jednego wątku? Czy próbowałeś(-aś) lub planowałeś(-aś) epicką historię na wiele spotkań? Czy chcesz posłuchać o faktycznych, z życia wziętych, przykładach długich kampanii?

Sesje na podsłuchu – Actual Play odarty z tajemnic 13:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Zdemitologizujemy actual playe, bazując na naszych doświadczeniach w ich tworzeniu. Porozmawiamy o tym, jak granie pod podcast/wideo różni się od grania prywatnie, i na czym warto się skupić w kontekście wordbuildingu, odgrywania postaci, tworzenia kontentu itd. Innymi słowy: pogadamy o tym, co robić, a czego unikać.

Spotkanie z Michałem Jakuszewskim 13:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Tłumacz powieści George’a R.R. Martina i Stevena Eriksona odpowie na pytania czytelników.

Przeznaczenie i wolna wola w wybranych dziełach J.R.R. Tolkiena i A. Sapkowskiego 13:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Prelekcja przybliży funkcjonowania przeznaczenia oraz wolnej woli w dziełach autorów i spróbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania z zakresu ich kreacji w poszczególnych uniwersach. Na jakich zasadach działają oraz czy któreś z nich ma większą moc sprawczą? Oś rozważań stanowić będą Silmarillion oraz cykl wiedźmiński.

Solarpunk – bunt czy restart w fantastyce? 13:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Cyberpunk umarł i zdziadział. Nowe pokolenie nie chce żyć w wynaturzonej wyobraźni boomerów i emerytowanych geeków epoki Reagana. Poszukują nowych narracji, dają platformę nowym głosom. Przyszłość nie musi być neonowa, a korporacje i kontrkultura nie muszą narzucać wartości i decydować o życiu obecnych pokoleń. Poszukajmy alternatywy dla kapitalizmu i urbanizacji. Pomyślmy o energii słonecznej… ale zaraz, czy tego już nie było?

Anioły i demony w Biblii i czemu nikt z nich nie korzysta? 14:00:00
Sala imienia Katherine Johnson – Naukowa, 1.03
rozwiń szczegóły

Widzieliście kiedyś poprawnie odwzorowanego biblijnego anioła? No właśnie. Na sesjach jednak wciąż pojawiają się: demiurgi, apokryficzne istoty i popkulturowo zniekształcone byty z Pisma. Sama Biblia pełna jest jednak istot oraz postaci, które w swojej oryginalnej formie, mogą być wystarczająco przerażające i jak najbardziej zdatne do użycia. Biblijnych aniołów i demonów rzadko używa się w poprawny i zgodny z Pismem sposób – czas to zmienić.

Najpierw przeczytaj, później nie oglądaj 14:00:00
Dalekowschodnia, 1.51
rozwiń szczegóły

Czy natrafiliście na serie, które czytaliście i z radością czekaliście, żeby zobaczyć w anime tylko po to, aby później próbować zapomnieć, że ta manga ma ekranizację? Nam się to zdarzyło nie raz. O właśnie takich tytułach będziemy chciały podyskutować. Jeśli macie ochotę dodać własne tytuły albo po prostu posłuchać, co nam się nie spodobało, zapraszamy.

Kto pokazał tyłek premierowi Jaroszewiczowi? Strajki w Łodzi w okresie PRL-u 14:00:00
Holodek, 1.20
rozwiń szczegóły

Powojenna Łódź była areną bardzo dużych strajków, dziś zwykle mało znanych lub zapomnianych. O strajku łódzkiego MPK w sierpniu 1957 r. czy strajku włókniarek w lutym 1971 r., a także studentów w styczniu i lutym 1981 r. było głośno także poza granicami Polski. Przede wszystkim jednak oddziaływały one na sytuację w kraju. To po gwałtownym proteście włókniarek władze wycofały się z podwyżek cen, które skutkowały tragedią na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., a długotrwały strajk okupacyjny młodzieży akademickiej miał wpływ na zmianę oblicza polskich uczelni.

Historia Jedi Order – jak upadają organizacje fanowskie 14:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Jedi Order – jedna z najstarszych organizacji Holocron, 1.29 w Polsce. Prowadzący zabierze Was w podróż po jej historii, wzlotach i upadkach. Wyjaśni przyczyny, a także spróbuje doradzić, jak można ich uniknąć.

Fenomen Piły 14:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

Dwóch mężczyzn przywiązanych do rury budzi się w brudnej łazience z trupem pośrodku. Tak zaczyna się kosztujący zaledwie 1 200 000 milionów dolarów film, który zapisał się trwale w historii kina grozy. Nieznani wtedy Leigh Whannell i James Wan w niecały miesiąc, przy budżecie zaledwie 1 200 000 milionów, zapoczątkowali jedną z najbardziej dochodowych franczyz horrorowych na świecie. Z okazji wyjścia już dziesiątej części (27 października) chcemy podczas prelekcji poruszyć temat fenomenu Piły, od krótkometrażówki, która przekonała producentów, po premierę na festiwalu w Sundance w 2004 roku.

Mistrzu, a czy RPG-i i fanfiction można mieszać? 14:00:00
Niekończąca się opowieść – RPG 1, 1.49
rozwiń szczegóły

Jesteście już wytrawnymi graczami RPG i powoli kończą Wam się systemy do ogrywania? Lub może tak kochacie jakieś serial, książkę lub anime, że chcielibyście wejść w ten świat? Nic prostszego, wystarczy jedno i drugie połączyć!

Mroczny świat porażek graczy 14:00:00
Orient Express – RPG 2, 1.50
rozwiń szczegóły

Kiedyś wrzuciłem graczy do lawy. Innym razem na pierwszej sesji D&D wyskoczyły dwa nieumarłe smoki naraz. I wiecie co? Za pierwszym razem było to gorzkie doświadczenie, a za drugim – pouczające. Zabawmy się więc w narratorów i na podstawie kilku moich obserwacji dotyczących tego, jak budować wyzwania, żeby nie stały się niemożliwe do pokonania, zastanówmy się, dlaczego w ogóle gramy w RPG-i i czemu naszym głównym celem jest nie przegrywać.

Jak zostać naprawdę słabym Mistrzem Gry 14:00:00
Autostopem przez galaktykę – RPG 3, 1.48
rozwiń szczegóły

Strasznie ostatnio dużo tych porad, jak robić dobre sesje i dobrze się bawić. Dość tego! Z czego niby mamy nabijać karmę i lajki jak nie ze słabych spotkań? Dlatego chętnie pomożemy Wam uzyskać jak najgorsze wyniki, jak najmniej zabawy i jak najwięcej flejmu, dzięki czemu Waszym graczom nigdy nie zabraknie materiału na Reddita!

Fantastyka Historyczna, 08 jako zwierciadło prawdy, fantazji i lęków 14:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Od zawsze fantastyka była sposobem człowieka na radzenie sobie ze swoimi lękami, wyrażanie fantazji i ukazywanie subiektywnej prawdy. Fantastyka Historyczna, 08 jest gałęzią, która we współczesnym świecie odzwierciedla zarówno fantazje (średniowieczne romanse pełne księżniczek i rycerzy), prawdę (realia dawnych wieków), jak i lęki (wizja triumfu Hitlera i flagi Trzeciej Rzeszy wiszącej nad Białym Domem). Na panelu postaramy się omówić najciekawsze podgatunki fantastyki historycznej i podamy przykłady książek wartych przeczytania.

Z ruchem Wahadła Foucaulta Umberta Eco: ukryte treści w Biblii i biblijnej ikonografii 14:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Umberto Eco w swojej słynnej powieści Wahadło Foucaulta zaproponował wizję świata przenikniętego knowaniami tajnych, ezoterycznych stowarzyszeń. Wychodząc od badań nad zwojami znad Morza Martwego, przyjrzymy się tym biblijnym tematom, które poruszają ezoteryków, jak i ich obecności w historycznej ikonografii Biblii. Rozważymy również, czy istnieje łączność między tymi tematami a współczesną mitologią w stylu Gwiezdnych wojen czy filmów Marvela. Na końcu zastanowimy się, co mogłoby być odbiciem rozważanej tematyki w rzeczywistym świecie?

14:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Tu przyszyć, tam załatać – jak dopasować światotwórstwo do opowiadania? 14:00:00
Warsztaty
rozwiń szczegóły

Tworzenie świata przedstawionego w utworach fantastycznych jest wyzwaniem. Może on zdominować tekst, zniknąć za akcją albo gryźć się z opowiadaną historią. Na warsztatach przećwiczymy metody ułatwiające zapanowanie nad światotwórstwem w czasie pisania. Co dodać, co przemilczeć i jak to zgrać z pozostałymi aspektami dzieła? Materiał powstał w oparciu o doświadczenia jurorskie zdobyte podczas konkursów dla początkujących twórców na grupie Conświaty oraz na podstawie zmagań z własną twórczością literacką.

Prelekcja o historii oświaty 15:00:00
Historyczna, 08
rozwiń szczegóły

Rasy odległej galaktyki, które warto znać 15:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Czy wiesz, po co Twi’lekom ich lekku? Kto jeździł na rancorach? Dowiedz się tych i wielu innych rzeczy o najważniejszych i najciekawszych rasach świata Holocron, 1.29.

Św. John Henry – patron cyberpunka 15:00:00
Sala imienia Nichelle Nichols – Popkulturowa 1, A2
rozwiń szczegóły

W tej prelekcji będę skakał od budowy kolei na Dzikim Zachodzie do neonów Night City w 2077. Będę mówił o luddystach, kierowcach ubera i kolonistach na Marsie. To będzie felieton o Johnie Henrym – świętym cyberpunka i o tym, jakie lekcje możemy wyciągnąć z jego historii. To będzie felieton o władzy, technologii i fantastyce.

Disney nieznany cz. 2 15:00:00
Sala imienia Gene’a Rodenberry’ego – Popkulturowa 2, 0.01
rozwiń szczegóły

W stajni wytwórni Disneya można znaleźć nie tylko pełnokrwiste blockbusterowe ogiery. To także schronienie dla tysięcy zapomnianych dziś, ale jakże intrygujących, produkcji. Część zaginęła w odmętach dziejów nie bez przyczyny, a niektóre przez przypadek, wiele zupełnie niepotrzebnie. I nie tylko o animacjach tu mowa. W części drugiej skupimy się na latach 80.

Toksyczne związki w literaturze fantastycznej 15:00:00
Sala imienia Stanisława Lema – Literacka 1, A4
rozwiń szczegóły

Przyczyny popularności toksycznych relacji w literaturze. Romantyzowanie przemocy seksualnej. Relacje oparte na nierówności. Przykłady m.in.: Gothikana, Krew i popiół, Zmierzch.

Beauty and Brutality. The Image of Empires in Contemporary Space Opera 15:00:00
Sala imienia Terry’ego Pratchetta – Literacka 2, 0.02
rozwiń szczegóły

Arkady Martine, in her Hugo-awarded novel A Memory Called Empire, describes the imperial power as both threatening and seducing the smaller neighbours. I’d like to look at the creation of cosmic empires in a number of recent SF/space opera / space fantasy novels (Arkady Martine, Ann Leckie, Yoon Ha Lee, Tamsyn Muir), their cultural models (Rome, British Empire, imperial China) and the attitudes towards imperial power present in the novels.

15:00:00
Literacka 3
rozwiń szczegóły

Dlaczego sesja RPG ze Star Wars powinna być baśnią 16:00:00
Holocron, 1.29
rozwiń szczegóły

Twierdzimy, że całe Star Wars są baśnią i takową powinny pozostać także na sesjach RPG, osadzonych w tym uniwersum. Przedstawimy nasze zdanie na ten temat, ale z chęcią poznamy i Twoje. Serdecznie zapraszamy.