Program festiwalu

Aula
Blok literacki
Blok naukowy
Blok popkultury
Blok okołohistoryczny
Blok filmowo-serialowy
Blok Star Wars
Konkursy i turnieje
Blok warsztatowy
Larp 1
Blok RPG/Larp 2
Sesje RPG
Atrakcje na zewnątrz
Atrakcje stałe

 

Aula A1

 

piątek 17:00 – Otwarcie Festiwalu. Projekcja filmu “Zaginiony Świat” wraz z muzyką na żywo z zespołem The Washing Machine [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”1″]
,,Zaginiony Świat’’ to pierwszy w historii kina film, w którym główną rolę grają efekty specjalne. Dziś, gdy kino zdominowane jest przez superprodukcje, w których aż roi się od generowanych przez komputery efektów, trudno nam sobie wyobrazić, jak wielkim przeżyciem dla widzów w 1925 r. było zobaczenie na dużym ekranie niesamowitego zaginionego świata, zamieszkanego przez prehistoryczne stwory. Wraz z zespołem “The Washing Machine” zapraszamy na wyprawę do świata dinozaurów.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 19:00 – Spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”2″]
W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Ziemiańskim, po którym będzie można zadawać pytania, a także uzyskać autograf.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 11:00 – Autostopem przez rubieże fantastyki cz. 1.: literatura i komiks Sambor Mika [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”3″]
Od starożytnych eposów i protofantastyki do współczesnych powieści, opowiadań i magazynów. Krótki przewodnik po twórczości znanej i nieznanej z rubieży fantastycznego świata, gdzie zapuszczają się tylko najodważniejsi, wraz z podpowiedziami gdzie jej szukać.
Czas trwania – 90 minut

[/expand]

sobota 13:30 – Autostopem przez rubieże fantastyki cz. 2.: filmy i seriale Sambor Mika [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”4″]
Fantastyka niejedno ma imię i oblicze. Krótki przegląd filmów (krótko i długometrażowych) i seriali fantastycznych z rubieży fantastycznego świata, gdzie zapuszczają się najodważniejsi, wraz z podpowiedziami gdzie ich szukać.
Czas trwania – 90 minut

[/expand]

sobota 15:00 – Japoński komediowy teatr Rakugo, czyli stand-up na siedząco – występ Kobito Rakugo [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”5″]
Rakugo jest tradycyjnym teatrem komediowym jednego aktora, który swoich początków dopatruje się już w X w., a który swoją obecną formę uzyskał w okresie Edo. Rakugoka siedzi w japońskim przysiadzie na scenie gdzie, po krótkim wstępie, opowiada historię zazwyczaj zakończoną zabawną puentą.
Narracja w historiach rakugo zazwyczaj odbywa się poprzez prowadzenie dialogu dwojga lub więcej postaci, które aktor odgrywa poprzez zmianę kierunku mówienia, postawy ciała, gestykulacji czy tonu głosu, a za jedyne rekwizyty służą mu wachlarz i ściereczka.
Jesteśmy “Kobito Rakugo” i jako amatorska grupa aktorska pragniemy zaprosić Państwa na nasz występ!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Próba Cosplay [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”6″]
Próba tylko dla uczestników konkursu, widownię zapraszamy na godzinę 18:00.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Gala Cosplay [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”7″]
Na tegorocznym Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz zapraszamy na konkurs i galę Cosplay. Organizuje go dla nas firma Zula Costumes.
Z rzeczy wyjątkowych, jakich możecie spodziewać się na Kapitularzu, to kategoria debiutów, z zupełnie odrębną nagrodą. Każdy może wystąpić w konkursie.
Fotorelację z konkursu przygotuje Michał „Larry” Ciechanowicz – MLC Foto. Jego studio będzie dostępne dla wszystkich w sobotę, w godzinach 10-20, z przerwą na konkurs. Zapraszamy do zrobienia sobie profesjonalnych zdjęć! 5000 zł to pula nagród tegorocznego konkursu Cosplay na Kapitularzu!
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Przekraczając kurtynę – koncert na harfie celtyckiejBarbara Karlik [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”8″]
Progi, delty rzek, wzgórza faerie, pas mokrego piasku między lądem a morzem – miejsca pomiędzy światami, które w mitologii celtów miały szczególne, magiczne znaczenie. Za pomocą harfy, łączącej w sobie to co ludzkie i to, co magiczne poznamy sposoby na to, by zanurzyć się w drugim świecie – i z niego wrócić. Tradycyjne pieśni z Irlandii i Szkocji, muzyka dawna i filk, które łączy jedno – zabierają w podróż i pozwalają bezpiecznie przekroczyć granicę – bez paszportu!
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

 

Blok Literacki – Aula A3

 

piątek 16:00 – Gniew Achillesa Michał Gołkowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”9″]Gniew Achillesa – o zapomnianej zupełnie epoce bohaterów, epickich wypraw i pięknego uzbrojenia, czyli pokrótce o tym, dlaczego dziewczyny lubią brąz. Podróż niemalże pięć tysięcy lat wstecz, do czasów, które zainspirowały Roberta E. Howarda do napisania pierwszego “Conana” oraz wciąż są kopalnią wiedzy i pomysłów – technologia, miasta, uzbrojenie, moda, mity i legendy oraz dużo, dużo słońca!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 17:00 – Horror w kosmosie Krzysztof “Korsarz” Biliński, Grzegorz Gajek [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”10″]
Niezbadana przestrzeń kosmiczna jest dla człowieka już wystarczającym powodem do odczuwania grozy. Jednak wyobraźnia podsuwa coraz to nowsze wizje niebezpieczeństw kryjących się w mrocznych otchłaniach Wszechświata. Są to zarówno potwory, jak i nieuchwytne siły o charakterze mistycznym. Odkryjemy część z nich zarówno w filmach, jak i w książkowych dziełach, po które należy sięgnąć, aby poczuć zimny dotyk tajemnicy.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 18:00 – Dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach literackich? Anna “Ceterari” Szumacher, Tomasz Kozłowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”11″]
Piszesz? A może dopiero chcesz zacząć i nie wiesz jak się do tego zabrać? Potrzebujesz opinii na temat swojej twórczości, albo żeby ktoś pomógł i doradził w jaki sposób rozwinąć się jako autor? Począwszy od października zeszłego roku prowadzimy regularne zajęcia, na których omawiamy teorię i tworzymy też swoje rzeczy – które już wkrótce będą opublikowane w antologii „Około fikcji”. Zainteresowanych zapraszamy do posłuchania czego można się spodziewać i co zyskać podczas kolejnego sezonu warsztatów, które ruszają już w październiku.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 19:00 – S.T.A.L.K.E.R. – 150 lat mitu, czyli o tym, w jaki sposób powiązani są Kipling, Kajdanowski i Kieł.
Michał Gołkowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”12″]
Każdy słyszał o grze, część czytała książkę, co poniektórzy widzieli film… Ale gdzie tkwi pierwowzór tego współczesnego mitu, który od tylu lat inspiruje ludzi? Podróż przez wojnę, literaturę, film i gry aż ku światu rzeczywistemu.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 20:00 – Ratunku, neonaziści ocenili moją ulubioną książkę 10/10, co robić? Tomasz Kozłowski, Grzegorz “Biały” Biały [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”13″]
Czytasz książkę. Oglądasz film. A potem chcesz o tym porozmawiać. Albo poznać opinie w sieci. I wtedy odkrywasz istnienie zjawisk o jakich nie śniło się filozofom – dowiadujesz się, jak ciężkie ideologiczne i światopoglądowe działa zostały wytyczone przeciw, albo wręcz przeciwnie – jakie radykalne grupy utożsamiają się z niepozornymi postaciami i fabułami. Czy może istnieć literatura neutralna światopoglądowo? Jak można podejść do dzieł, do których mamy duże zastrzeżenie ideowe, oraz jak krytykować książki z którymi się zgadzamy? Co robić z autorami, których działalność poważnie utrudnia rozdzielanie twórcy od dzieła?
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 10:00 – Historia fanzinu “Inne Planety” i wydawnictw fanzinowych w Poznaniu po 1998 r.Wojciech Szyda [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”14″]
W 1998 r. zaczął się ukazywać w Poznaniu fanzin “Inne planety” – mało komu wtedy jeszcze znanego klubu fantastyki “Druga Era”. Jego twórcy (wtedy studencji) od początku stawiali na jakość, oryginalność i ambitne treści. Zapoczątkowane zostało w ten sposób kilkanaście lat okołoklubowych wydawnictw, a fanizn szybko zyskał renomę. Jak wyglądały początki tego zjawiska, jak wyglądała praca nad kolejnymi numerami i jak długo fanzin się ukazywał – opowie jeden z twórców “Innych Planet”, pisarz Wojciech Szyda. W czasie spotkania rozlosowanych zostanie kilka egzemplarzy fanzinu.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 11:00 – Jak wydać książkę fantastyczną – poradnik Anna “Ceterari” Szumacher [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”15″]
Masz napisaną książkę fantastyczną i marzysz, by ją wydać? Zastanawiasz się jakie kroki przedsięwziąć? Które wydawnictwo wybrać? Jakiej umowy nie podpisywać? I jak nie chodzić po ścianach w oczekiwaniu na odzew? Tutaj poznasz odpowiedzi na większość swoich pytań.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 12:00 – O socrealistycznym epizodzie polskiej fantastyki naukowejdr hab. Adam Mazurkiewicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”16″]
Czy w socrealizmie było miejsce na fantastykę? Z jednej strony – mogła się przydać do kreślenia wizji nowego, lepszego świata, który właśnie budował “robotnik z kołchoźnicą”. Z drugiej – miała swe źródło na “zgniłym” Zachodzie, za żelazną kurtyną. Dlatego twórcom ówczesnej science fiction nie udało się uniknąć „flirtu z władzą”, choć jednocześnie mieli większy margines swobody. Skupiali się na rozwijaniu naukowych i ideologicznych prognoz rozwoju społeczeństwa. Z tej literatury wyrósł później nurt social fiction, reprezentowany przez Janusza A. Zajdla czy Marka Oramusa. Kto (oprócz Stanisława Lema) ich poprzedzał i o czym pisał? Czy jest to literatura “artystycznie martwa”, czy nadal warto się nią zajmować?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 13:00 – Czy warto czytać socrealistyczną fantastykę?dr hab. Adam Mazurkiewicz, Krzysztof “Bombacjusz” Parafiński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”17″]
Tuż po wystąpieniu dr hab. Adama Mazurkiewicza “O socrealistycznym epizodzie polskiej fantastyki naukowej” prelegenci zastanowią się wspólnie, czy w XXI czytelnik jest jeszcze w stanie sięgnąć po powieści fantastyczne powstałe za żelazną kurtyną.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 14:00 – Zimnowojenny śmietnik ideologii im. Roberta Heinleina Grzegorz “Biały” Biały [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”18″]
Na przestrzeni swojej długiej i płodnej kariery Robert Heinlein wywarł niezmywalne piętno na literaturze fantastycznej, do dziś widoczne w zaciekłych dyskusjach wokół ideologicznej podszewki jego książek. Czy “Żołnierze Kosmosu” promują faszyzm? Jeżeli tak, to jak mógł napisać “Obcego w obcym kraju”? Co z księżycowymi libertarianami w “Luna to surowa pani”? Zastanowimy się też na innym kluczowym aspektem twórczości wynalazcy kosmicznych marines – wpływie epoki, w której ich wymyślił.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 15:00 – Eksperymenty na języku – rozważania o zabiegach lingwistycznych w fantastyce na wybranych przykładach Wojciech Szyda [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”19″]
Język pełni w fantastyce rolę szczególną, służy nie tylko przekazywaniu opowieści, ale z czasem sam staje się jej bohaterem. Autorzy i badacze fantastyki często ogniskują się na swoistych eksperymentach z językiem, czasami jednak nie unikając uproszczeń. Czy język może być – obok czasu i przestrzeni – kolejnym uniwersum w twórczości fantastycznej? Co intryguje twórców SF w języku, na ile jest to specyfika tej konwencji, a na ile kontynuacja wcześniejszych (czasem szalonych) pomysłów ludzkości na językowe zmiany? Temat omówi na wybranych przykładach pisarz Wojciech Szyda.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Jak (nie) wkurzyć czytelnika Joanna Kanicka [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”20″]
Mówi się, że Polacy ciągle narzekają. Ale nie musisz być Polakiem, by denerwować się, gdy kolejny już autor przez całą książkę traktuje Cię jak idiotę, dla równowagi robiąc z bohaterów chodzące ideały. Przyjdź i posłuchaj, na co przy pisaniu uważać, by czytelnik już na starcie nie rzucał Twoim dziełem o ścianę.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 17:00 – City 4 czyli groza w przestrzeni miejskiej… po raz czwarty Kazimierz Kyrcz Jr, Kornel Mikołajczyk, Istvan Vizvary, Zeter Zelke [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”21″]
Z okazji pojawienia się czwartej odsłony antologii współczesnych opowiadań grozy jej twórcy opowiedzą o kulisach jej powstawania, a także o tym, czy miasto w różnych jego przejawach może jeszcze przerażać.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Co tam panie w Meekhanie? Aneta “Il Biondo” Kruc [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”22″]
Premiera wyczekiwanego 5. tomu “Opowieści z Meekhanskiego pogranicza” jest już znana. Ale co z naszymi bohaterami? W co tym razem wpakowały się Szóstki? Jak Altsin poradzi sobie w nowej roli? Co ekipa Laskolnyka zastanie na Dalekim Południu? W jakie miejsca zawitają Kana i Yatech? Imperium Meekhańskie zaprasza na przedpremierowe spekulacje!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Mity i baśnie Słowian Witold Jabłoński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”23″]
Witold Jabłoński ukaże podstawy rodzimej mitologii, jej ślady zachowane w baśniach i obrzędach. Przy okazji opowie o swej nowej książce „Dary bogów. Opowieści słowiańskiego bajarza”.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Lochy, smoki i lasery, czyli słów kilka o gatunkach Marta Malinowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”24″]
Kiedy high fantasy jest wystarczająco high? Kiedy hard sci-fi jest wystarczająco hard? Czy książki dziejące się w Ankh-Morpork to urban fantasy? Czy zębatki i google są punkowe? Czy kiedyś przestaniemy rozmieniać się na drobne, usiłując porozkładać wymyślone światy po szufladkach?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 21:00 – Zapomniane a ponadczasowe opowieści grozy Krzysztof “Korsarz” Biliński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”25″]
Wyobraźnia autorów fantastyki zmienia nasz świat od wieków. Kreuje nowe idee, naprowadza na trop wielkich wynalazków… ale bywa, że wprowadza również ogromny niepokój i otwiera przed nami zupełnie inną rzeczywistość, po wkroczeniu w którą, nic już nie jest takie jak wcześniej. Teksty takie kryją w sobie często umykające nam na co dzień problemy, z którymi człowiek nie potrafi sobie poradzić, kiedy nagle staje z nimi oko w oko. O kilku trudnych, kontrowersyjnych i wstrząsających opowieściach grozy usłyszycie na tej prelekcji.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Ewolucja postrzegania i prezentowania wojny i wojskowości w literaturze fantasyMichał „Misiek” Górny [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”26″]
„War… war never changes” jak to leciało w pewnej grze. Cóż, może i nie, za to na pewno zmianie ulegało postrzeganie i prezentacja wojny i wojska. Zwłaszcza w tak reagującej na trendy i dostosowującej się do czytelnika literaturze jak fantasy. Sprawdźmy więc jak to wyglądało – czy faktycznie istnieje pewna maniera lub maniery przedstawiania konfliktu, czy przebiegu działań zbrojnych. Omówimy sobie zarówno nieśmiertelną klasykę jak dzieła J.R.R Tolkiena, ale także czasy dominacji literatury high fantasy czy współczesną polską fantastykę.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 12:00 – Inspiracje horrorem w muzyce Krzysztof “Korsarz” Biliński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”27″]
Inspiracje literaturą grozy w muzyce są ogromne. Zresztą często też muzyka wpływa na autorów fantastycznych opowieści. Współcześnie najbardziej widoczne inspiracje fantastyką widać w szeroko pojętej muzyce rockowej i elektronicznej. Przyglądając się im możemy śledzić pewne trendy i zmiany, jakie jedna i druga forma sztuki przeżywa wspólnie, docierając często do podobnej grupy fanów, którzy znakomicie potrafią odnaleźć się w obu tych wyjątkowych światach. Powstają utwory i płyty w całości inspirowane różnymi powieściami. Tym samym chciałem odnaleźć najbardziej ciekawe i wyjątkowe dzieła, które inspirowane uwielbianą przez nas literaturą, uzupełniają jej odbiór oraz inspirują wyobraźnię.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 13:00 – Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”28″]
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem, po którym będzie można zadawać pytania, a także uzyskać autograf.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – Autorka fantastyki to wcale nie nowe zjawisko Krzysztof “Bombacjusz” Parafiński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”29″]
Kobiety tworzyły fantastykę od dawna. Co więcej bez nich świat SF i F byłby dużo uboższy. Prywatnie bywały równie niezwykłe, jak proza, którą pisały.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

 

Blok naukowy – aula A4

 

piątek 16:00 – Taurydy i czarne dziury – widowisko czy zagrożenie? Konrad Dobosz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”30″]
Taurydy są rojem meteorów pochodzącym od komety 2p/Encke, podobnie jak sierpniowe Perseidy stanowią ciekawe widowisko, jednakże w przeciwieństwie do Perseidów są powolne i mniej intensywne. Rój ten stanowi potencjalne zagrożenie – słynna katastrofa tunguska została spowodowana przez jeden z tych meteorytów.
Czarne dziury to najbardziej interesujące obiekty w kosmosie, ich grawitacja jest tak silna, że nawet światło nie może ich opuścić. Gdyby Ziemia stała się czarną dziurą, musiałaby być zmniejszona do 1 cm – czym zatem czarne dziury są?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 17:00 – Niesamowite materiały – fantazja a rzeczywistość Artur “Silvanel” Woźniak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”31″]
Mithril, adamantium, orichalcum każde z nas spotkało się kiedyś z jakimś wymyślonym materiałem o niesamowitych właściwościach. Podczas tej prelekcji omówię niektóre z nich powiem co jest możliwe do osiągnięcia przez współczesną technikę, a co nie. Opowiem też o niektórych niesamowitych materiałach, które udało się stworzyć a o których twórcy fantastyki nawet nie śnili.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 19:00 – Hacking. Popkultura vs. Rzeczywistość Jacek Wielemborek, Adam Bieńkowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”32″]
Prelekcja o hackingu w popkulturze z perspektywy programistów z doświadczeniem związanym z bezpieczeństwem komputerowym. Powiemy o tym, czym jest hacking, dlaczego trudno go przedstawić oraz pokażemy i zestawimy przykłady z filmów, gier i seriali w kontraście z rzeczywistością.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 21:00 – Śmierć w próżni. Oczy zamarzną, głowa wybuchnie, krew się zagotuje
Istvan Vizvary [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”33″]
Co naprawdę dzieje się z człowiekiem, który nagle wypadnie w próżnię przestrzeni kosmicznej. Czy ma szansę przeżyć? Czy wybuchnie mu głowa, a gałki oczne zamarzną? Czy ktokolwiek zmarł w wyniku nagłej dekompresji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w prelekcji na ten ważny temat, często pojawiający się w prasie codziennej i wiadomościach z Kosmosu.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 10:00 – Prawo robotów w kulturze masowej Martyna Czapska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”34″]
Popularnonaukowe ujęcie tematu okiem prawnika, którego jeszcze nie zastąpiły roboty. O tym, jak popkultura przedstawia prawa robotów i jak daleko jej do rzeczywistości. Robot jako osoba, samochody bez kierowcy.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 11:00 – Nie tak łatwo zostać Hulkiem – promieniowanie w popkulturze Grzegorz Bielęda [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”35″]
Czy jeśli coś jest promieniotwórcze, to świeci? Czy od napromienienia stanę się promieniotwórczy? Czy ukąszenie napromienionego pająka zrobi ze mnie Spider-Mana? Czy duża dawka promieniowania gamma zrobi ze mnie Hulka? W popkulturze i science fiction istnieje wiele zakłamań i nieścisłości dotyczących promieniowania jonizującego i promieniotwórczości, obalmy te mity jak małą colę.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 12:00 – Podróże do gwiazd Igor Zarzycki [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”36″]
Czy gwiazdy są poza naszym zasięgiem? Czy dom na innej planecie to tylko fantastyka naukowa? Czy nic się nie da zrobić? A może jednak? W końcu od lądowania na Księżycu minęło prawie 50 lat. Od tego czasu poszliśmy przecież do przodu. Porozmawiajmy więc o tym jak rozwijał się podbój kosmosu i jakie mamy perspektywy przed sobą (bo nie jest wcale tak źle jak mogłoby się wydawać).
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 13:00 – Życie w innych światach. Jak go szukać? I czym naprawdę jest? Istvan Vizvary [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”37″]
Ludzie od dawna fantazjują o życiu na Księżycu, Marsie, a nawet planetach krążących wokół innych gwiazd. W jaki sposób powinniśmy go szukać i czego możemy się spodziewać? Czego możemy nauczyć się, badając życie w trudno dostępnych miejscach Ziemi i tworząc sztuczne życie? I, przede wszystkim, czy coś takiego jak życie w ogóle istnieje?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 14:00 – Komputery na kółkach – czyli o autonomicznych (i nie tylko) samochodach Artur “Silvanel” Woźniak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”38″]
W dzisiejszych czasach samochody są coraz bardziej i bardziej wypełnione elektroniką. Komputery zawłaszczają kolejne funkcje wcześniej spełnione przez urządzenia analogowe i/lub kierowcę. Jak powstaje takie oprogramowanie, co może a czego jeszcze nie? Jakie są perspektywy na przyszłość i czy/kiedy na ulicach zapanują samochody bez kierowców? Tego wszystkiego będziecie mogli dowiedzieć się na tej prelekcji od kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 15:00 – O uczeniu maszyn – kiedy maszyna się myli? dr hab. Piotr Gawron [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”39″]
Uczenie maszynowe jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin techniki.
Komputery przetwarzają gigantyczne ilości danych, na ich podstawie budują modele świata i podejmują decyzje. Opowiemy o tym kiedy te decyzje mogą być błędne i dlaczego oraz jakie mogą być tego konsekwencje.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Kup Pan protezę Aleksandra Kryca [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”40″]
Czy elektronika jest w stanie zastąpić człowieka? Z jakimi problemami mierzą się twórcy sztucznych organów? I czy warto mieć serce z plastiku?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 17:00 – Horror w nauce – o kontrowersyjnych i nieetycznych eksperymentach naukowych Michał Gacek [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”41″]
W czasie prelekcji omówione zostaną wybrane kontrowersyjne eksperymenty z zakresu nauk medycznych i społecznych. Przedstawione zostaną między innymi badania, w których naukowcy podejmowali się przeszczepu głów zwierzętom, wymazania osobowości za pomocą elektrowstrząsów lub sprawdzali reakcje osób badanych na nieprzyjemne bodźce różnego rodzaju. Poruszone zostaną kwestie etycznych granic w badaniach naukowych i znaczenia uzyskiwanych wyników dla naszej wiedzy o świecie.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Sztuczne inteligencje Piotr W. Cholewa [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”42″]
SI to temat ostatnio modny – a w każdym razie powszechny. Przy czym termin ten może oznaczać zarówno systemy proste, jak i bardzo zaawansowane. Fantastyka zajmuje się oczywiście tymi najbardziej rozwiniętymi, ale i w świecie realnym sztuczne inteligencje pojawiają się coraz częściej – a równocześnie rosną obawy przed Osobliwością. Czy mamy się bać i czy jest czego, postaram się opowiedzieć.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Czego nie wiemy o radiostacjach numerycznych Ewa “Ruda” Wybrańska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”43″]
Słuchasz radia? Uważaj. Pewnego dnia możesz usłyszeć coś, co potem trudno będzie zapomnieć. A jeszcze trudniej zrozumieć…
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Kolonizacja Układu Słonecznego Tomasz Kisiel, Istvan Vizvary, Igor Zarzycki [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”44″]
Gigantyczne, obracające się konstrukcje zawieszone w próżni. Kopalnie w pasach asteroid. Osiedla marsjańskie przykryte wielkimi kopułami. Kosmiczna winda wynosząca ludzi i materiały na orbitę okołoziemską. Wraz z pędzącym przez przestrzeń kosmiczną czerwonym kabrioletem powraca temat wyjścia cywilizacji człowieka poza atmosferę naszej planety. Zapraszamy na panel dyskusyjny na którym będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak naprawdę wyglądać będzie kolonizacja Układu Słonecznego?
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

niedziela 10:00 – Leki, działanie i syntezy podstawowych oraz interakcje jakie wywołują Konrad Dobosz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”45″]
Leki – substancje bez których dzisiaj nie potrafimy żyć. Jak kiedyś powiedział Einstein: ,,ludzkość dąży do zaspokojenia najważniejszych potrzeb i uśmierzenia bólu’’. Chciałbym przedstawić syntezy oraz działanie popularnych leków, ich właściwości oraz interakcje z innymi lekami oraz pożywieniem.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Trucie o truciu Dacar Arunsone [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”46″]
Od niepamiętnych czasów ludzkość gromadzi informacje na temat szkodliwych substancji, zarówno
po to, by się przed nimi chronić, ale również w nieco mniej szlachetnych celach. Podczas tej pogawędki spróbuję przedstawić kilka ciekawych przypadków z tej drugiej kategorii, ku rozrywce potencjalnych autorów kryminałów, mistrzów gry czy przyszłych detektywów. Disclaimer: opisane substancje są dobrze znane organom ścigania, więc jeśli planujesz zamach z udziałem trucizn, musisz szukać informacji gdzie indziej.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 12:00 – Czym w kosmos? Tomasz Kisiel [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”47″]
12 kwietnia 1961 roku człowiek po raz pierwszy osiągnął orbitę i znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Podstawowe zasady działania napędu, który to umożliwił znane były już w starożytnych Chinach. Niestety osiągamy już kres ich możliwości gdy chodzi o podróże kosmiczne. Od końca XIX wieku, autorzy sci-fi proponują nam różne bardziej lub mniej prawdopodobne metody napędzania naszych pojazdów. Od wielkich dział kosmicznych („Z Ziemi na Księżyc”), do napędu nieprawdopodobieństwa („Autostopem przez Galaktykę”). Sprawdzimy jakie są realne szanse skorzystania z pomysłów fantastyki w celu udania się w podróż do odległych światów.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 13:00 – Jak zniszczyć Słońce średnią hawajską Igor Zarzycki [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”48″]
Niemożliwe? A jednak! Brzmi kosmicznie? Bo o kosmosie tu mowa. Unaocznijmy sobie wielkości astronomiczne (dosłownie oraz w przenośni) by ruszyć trochę wyobraźnię i dostrzec wielkość oraz piękno otaczającego nas świata. Aby jednak nie było za nudno tudzież zbyt patetycznie, zróbmy to przewrotnie i z humorem.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – Maszyna nieskończoności, czyli o kombinatoryce i pewnej klasie komputerów kwantowych dr hab. Piotr Gawron [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”49″]
Liczba atomów we wszechświecie jest mniej więcej równa liczbie ułożeń (permutacji) sześćdziesięciu przedmiotów.
Wiele problemów z życia codziennego to problemy kombinatoryczne. Na przykład: jaka jest najkrótsza droga która prowadzi z Łodzi do Łodzi przez wszystkie miasta w Polsce?
Niektóre z tych problemów umiemy rozwiązać, niektóre nie. Rzecz będzie o pewnej maszynie, która pomaga nam znaleźć ich rozwiązania.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 15:00 – Broń biologiczna – (dla)czego się bać? Anna “Cyanka” Nowakowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”50″]
Zagłada ludzkości wywołana przez jedną małą bakterię lub wirus – brzmi znajomo? Pewnie przed oczami właśnie ukazała Ci się scena z jakiegoś filmu o zombie. A co, jeśli powiem Ci, że nie chodzi mi o scenariusz horroru, a o realne życie? Że nie trzeba wcale tak dużo, by wywołać epidemię, a latające samochody i wieczna młodość to nie jedyne, co może nam przynieść rozwój nauki? Ale spokojnie, jesteśmy na wszystko przygotowani… A nie, to Amerykanie. A może jednak? Przyjdź i posłuchaj, jacy mikroskopijni „mordercy” żyją wśród nas, jakie są objawy, jak się przed nimi bronić i co na to wszystko Men in Blue. 😉
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

 

Blok popkultury – aula A2

 

piątek 16:00 – Jak komiks wychodzi z getta, czyli (re)strukturalizacja medium i pożyteczne interakcje dr Magdalena Lachman [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”51″]
Prelekcja będzie dotyczyć przemian w postrzeganiu komiksu w ujęciu historycznym i ewolucyjnym z wyakcentowaniem najważniejszych prawideł związanych z jego budową, funkcjonowaniem i oddziaływaniem. Wskazane zostaną zarówno kwestie sporne w ujęciu tej formy oraz przyczyny ciągle się pojawiających problemów z tworzeniem jej przekonującej i adekwatnej definicji, jak również perspektyw rozwojowe komiksu, jego komunikacyjny potencjał, możliwe i ciekawe interakcje, znaczenie we współczesnej kulturze, której to zjawisko jest ważnym znakiem i symptomem. Wykład wyeksponuje też pożytki, które mogą płynąć z obcowania z medium komiksowym, i sposoby skutecznego wykorzystywania go w różnych obszarach ludzkiej aktywności (w reklamie, promocji, turystyce, edukacji, psychoterapii, arteterapii, akcjach artystycznych…).
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 17:00 – Egzystencja Ricka Karol “Krulik” Duma [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”52″]
Wszyscy zmagamy się z pytaniami o cel naszego istnienia, na szczęście mamy serial “Rick and Morty”, by pokazał nam, jak bardzo nieistotni jesteśmy. Przyjrzyjmy się totalnemu nihilizmowi, jaki prezentuje ten serial i odpowiedziom, jakie sugeruje. Spróbujemy skonfrontować filozofów takich jak Camus, Sartre i Kierkegaard z naszym ulubionym serialem i zobaczymy, co są oni w stanie o nim powiedzieć.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 18:00 – Booster Gold – bohater na wagę złota! Sara Górna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”53″]
Booster Gold, czyli najwspanialszy superbohater o którym nigdy nie słyszeliście! A nawet jeżeli słyszeliście, to na pewno chcecie wiedzieć więcej. O jego historii, wizerunku, dokonaniach, wzlotach i upadkach, a także o podróży w czasie i ratowaniu całego Multiversum opowie wam jego największa fanka.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 19:00 – Dobre i złe seriale, które skasowano po 1. sezonie Magdalena “Dziama” Kozułko [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”54″]
Wiele seriali spotkał tragiczny los – skasowanie po 1. sezonie! Niektóre z nich były naprawdę dobre; inne trochę gorsze, ale i tak zdobyły sporo fanów! Poznajmy je wspólnie, zastanówmy się dlaczego spotkał je smutny los i poużalajmy się nad ich tragicznym końcem.
Firefly, Forever, Limitless, Almost Human, Constantine, Dracula, Stalker, Freaks and Geeks, Selfie, Eye Candy, Carnivale i wiele innych!
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 21:00 – Sprawa Barbary Gordon Sara Górna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”55″]
Historia Barbary Gordon, jednej z najbardziej ikonicznych postaci uniwersum DC Comics. O jej przygodach zarówno jako Batgirl, jaki i Oracle, i o tym jak jej postać traktowana była przez poszczególnych twórców.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 00:00 – Filmy Piotra Szulkina I [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”56″]
Piątego sierpnia zmarł Piotr Szulkin, wybitny reżyser i scenarzysta filmów SF.
Z tego powodu na Kapitularzu przypomnimy dzieła składające się na jego tetralogię.
W nocy z piątku na sobotę odbędą się pokazy filmów “Golem” z 1979 roku oraz “Wojna Światów – następne stulecie” z 1981.

[/expand]

sobota 10:00 – You’ve picked the wrong radio station fool! – rola radia w grze GTA V Witek “PanieWitku” Pietkiewicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”57″]
Radio w GTA jest jednym ze znaków rozpoznawalnych serii. Jednak nie każdy wie, jak bardzo ograniczona byłaby to gra, gdyby wszystkie stacje zamilkły. Postaram się przybliżyć w atrakcyjny sposób temat mojej pracy licencjackiej.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 11:00 – Między lungiem, żmijem a Fafnirem, czyli opowieść o smokach wschodu i zachodu Beata “Powiało Chłodem” Mróz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”58″]
Jaki smok jest każdy widzi, ale nie każdy przeżył, żeby o tym opowiedzieć.W ten sposób narodziły się barwne legendy, o których zamierzam Wam opowiedzieć.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 12:00 – Stacja Cisza – jak zrobiliśmy podcast? Anna Karnicka, Marta Malinowska, Klaudia Sowiak, Jakub Stasiak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”59″]
Czy można usiąść sobie w większej grupie i od zera wymyślić podcast? Pewnie, że można. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zacząć i na co uważać oraz nauczyć się czegoś na naszym przykładzie, serdecznie zapraszamy.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 13:00 – “Жили-были …” Kultowa dziesiątka bohaterów rosyjskich baśni Katarzyna “Katka” Zielińska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”60″]
Dzieciństwo w latach 80. charakteryzowało się posiadaniem co najmniej jednego zbiorku rosyjskich baśni. Prelekcja dla wszystkich, którzy jeszcze pamiętają Iwana Carewicza, Mądrą Lisicę czy Konika Garbuska i wszystkich którzy chcieliby poznać (na nowo?) świat pięknych, mrocznych, ale zawsze wzruszających baśni wschodnioeuropejskich. Tym razem zebrane w kultową, subiektywną 10-tkę.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 14:00 – Nawiedzone Stany Zjednoczone Anna “Ceterari” Szumacher [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”61″]
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – niby młody kraj i nie ma średniowiecznych zamków, ale za to historię duchów, demonów, nawiedzeń i wampirów całkiem bogatą. Wybierzcie się na wyprawę palcem po mapie, po autentycznych cmentarzach grozy, rezydencjach morderców, hotelach jak z koszmarów i znikających wioskach. Prawie jak Sam i Dean – tylko zdecydowanie bezpieczniej*.
*Prawdopodobnie
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Sowy nie są tym, czym się wydają. O fenomenie Miasteczka Twin Peaks Anna Karnicka [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”62″]
Miasteczko Twin Peaks stworzone przez Davida Lyncha i Marka Frosta zadebiutowało w 1990 roku, i radykalnie zmieniło oblicze seriali telewizyjnych, otwierając ścieżkę dla wielu nowszych produkcji. Czemu nas zaczarowało i skąd wynika jego fenomen? Czy reboot z 2017 roku spełnił oczekiwania fanów?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 17:00 – Najdziwniejsze filmy o zombie Klaudia “Aina Linn Radena” Dink [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”63″]
W czasach, gdy filmy o zombie powstają jak grzyby po deszczu, ciężko o oryginalność. Żeby wyróżnić się z tłumu, twórcy wpadają na różne dziwne pomysły. Stąd dzieci zombie, wieśniacy zombie czy…bobry zombie. A to dopiero początek listy.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Wytarte tropy – kobieta fatalna i inne damskie wizerunki w popkulturze Anna Karnicka, Anna Szumacher, Marta Malinowska, Zeter Zelke, Kazimierz Kyrcz Jr, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Biliński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”64″]
Medea, Dalila, Isztar. Atena, Joanna D’Arc, królowa Elżbieta. Kusicielki i wojownicze księżniczki. Które z tych wizerunków przeważają? Czy jesteśmy jeszcze w stanie znaleźć oryginalną popkulturową rolę dla kobiecych postaci? Zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony trudnej roli kobiecych postaci w sztuce popularnej.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Grindhouse: Normiki Kontra Internet Bartek “Żak” Żak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”65″]
Na początku był Chaos. Potem Al Gore wymyślił Internet, potem powstał 4chan, a jeszcze później media społecznościowe. Na każdym etapie wspomniany Chaos jedynie się wzmagał. Jeśli zastanawiasz się czasem o co chodzi z połową żartów i ludzi, którymi bombarduje Cię sieć, to mój przegląd internetowych historii, subkultur i indywiduów może pomóc ci odnaleźć się w tym wszystkim. Ale nie musi. Nic nie gwarantuję.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 21:00 – Grindhouse: Internetowe Otchłanie Alt-prawicy Grzegorz “Biały” Biały [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”66″]
Kiedy znajomi waszych znajomych postują smutne żaby wyrzucające liberałów z helikopterów, a wy chcecie tylko spokojnie oglądać ulubioną kreskówkę bez zbierania ognia za bycie nihilistycznymi mizantropami, to niezawodny znak, że pora zapoznać się z mitycznym alt-rightem. Pokażę wam, jak koduje się antysemityzm, kiedy ironiczny konserwatyzm zamienia się w nieironiczny nazizm, wspomnę o organizacjach terrorystycznych prawiczków, słowem – wszystko, czego nie chcieliście wiedzieć, ale w dzisiejszym internecie musicie.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 22:00 – Projekcja filmu “Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”67″]
reżyseria: John Cameron Mitchell
premiera: 10 sierpnia 2018 (Polska) 21 maja 2017 (świat)
Ekranizacja opowiadania Neila Gaimana. Croydon, Anglia, rok 1977. Dwóch młodych punków spędza czas wędrując od imprezy do imprezy. Na jednej z nich nie wszystko okazuje się być tym, na co wygląda.

[/expand]

sobota 00:00 – Filmy Piotra Szulkina II [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”68″]
W drugiej części bloku poświęconej twórczości reżysera wyświetlimy “Obi, oba, Koniec cywilizacji” (1984) i, wieńczący cykl, “Ga, Ga. Chwała bohaterom”, z 1985.

[/expand]

niedziela 10:00 – Kalambury Lodu i Ognia Michał “Konsul” Sitkiewicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”69″]
Od Westeros po Essos. Od książek po sezon 7. Od prostych po skomplikowane. Od żartów po cytaty. W skrócie kalambury z hasłami prosto ze świata “Pieśni Lodu i Ognia” czy dla niektórych “Gry o Tron”.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Daddy Issues – najgorsi ojcowie w popkulturze Magdalena “Dziama” Kozułko, Sara Górna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”70″]
Myślałeś kiedyś, że twój stary to kawał drania? Mogłeś trafić gorzej. Przedstawiamy ranking najgorszych ojców w popkulturze. W czołówce: Stannis Baratheon, Denethor, Uther Pendragon, Lionel Luthor, Firelord Ozai, Charles Xavier, Tywin Lannister i Norman Osborn.
Przyjrzymy się im z bliska, pokażemy jak wpłynęli na swoje rodziny, wyliczymy krzywdy emocjonalne jakie wyrządzili swoim dzieciom (i nam). Na koniec przyznamy jednemu z nich nagrodę największej kanalii wszechczasów. Przyjdźcie sprawdzić kto wygra!
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

niedziela 13:00 – Kobiece zło Klaudia “Aina Linn Radena” Dink [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”71″]
Jason, Freddy, Michael, laleczka Chucky… – lista ikon horroru jest długa. Ale gdzie znajdziemy na niej jakąś kobiecą postać? Przyjrzyjmy się filmom, gdzie zabijają morderczynie, wampirzyce, duchy i inne potwory płci żeńskiej.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – Terry Gilliam – od Monty Pythona do wieczności Tomasz Kozłowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”72″]
Terry Gilliam jest jednym z najważniejszych twórców współczesnego kina – filmy takie jak „Brazil”, „Przygody Barona Munchhausena”, „12 Małp” czy „Fisher King” należą do niekwestionowanej klasyki, nie tylko fantastycznej. Podczas prelekcji opowiem o drodze jaką przeszedł – od ilustratora pism satyrycznych, członka grupy Monty Pythona do wizjonera, ale i jednego z największych pechowców tego medium.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 15:00 –Azjatyckie webtoony i komiksy fantastyczne dla początkujących Sambor Mika [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”73″]
Czym jest webtoon i czym różni się od komiksu w internecie? Od czego zacząć czytanie i poznawanie nie tylko mangi, ale i innych komiksów azjatyckich. I gdzie je znaleźć?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

Blok okołohistoryczny – sala 1.19

 

piątek 17:00 – Smocza klątwa rodu Kraka w etnografii i literaturze Witold Jabłoński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”74″]
Autor omówi zagadkowe i mroczne dzieje władców Wiślan na podstawie kronik, prac naukowych i utworów literackich. Jego zdaniem historia ta zasługuje na coś więcej niż tylko infantylne powiastki dla dzieci o szewczyku Skubie i Wandzie „co nie chciała Niemca”.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piatek 18:00 – Legio XXI Rapax – Rekonstrukcja Rzymska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”75″]
Czym jest rekonstrukcja starożytnego Rzymu? Z czym się to je? A może czujesz w sobie legionistę? Przyjdź i sprawdź!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 19;00 – Korea Północna i zniknięcia Japończyków w latach zimnej wojny Witold Wybrański [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”76″]
Przez długą część XX wieku Japonię trapiły tajemnicze zniknięcia jej obywateli. Sytuacja zrobiła się nerwowa, gdy tropy zaczęły wskazywać na udział reżimu Korei Północnej. Dlaczego dynastia Kimów porywała przypadkowych obywateli swojego śmiertelnego wroga? Jak wyglądało szpiegostwo koreańskie w Japonii? Postaram się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piatek 20:00 – Japonia i jej najdawniejsze dzieje – od pradziejów do 645 roku n.e. Michał „Misiek” Górny [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”77″]
Japonia pozostaje gorącym tematem i obiektem nieustannej fascynacji, nie tylko za sprawą coraz powszechniejszej obecności mangi i anime. Jej unikatowa kultura, będąca efektem rozmaitych procesów historycznych, pozostaje wciąż w znacznej mierze w Polsce nieznana lub nierozumiana. Celem prelekcji jest przedstawienie najstarszych dziejów Japonii – od pojawienia się pierwszych mieszkańców w okresie Mudoki, poprzez kolejne kultury archeologiczne, aż do skrystalizowania się społeczeństwa z rodem cesarskim na jego czele.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 21;00 – Życie seksualne dzikich… wiktorian Grzegorz Gajek [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”78″]
Epoka wiktoriańska kojarzy nam się ze spokojem i elegancją, z dystyngowanymi dżentelmenami i damami w gorsetach. Ale dziewiętnasty wiek ma także swoją niegrzeczną stronę, a przodkowie nasi mieli czasem takie pomysły, że włosy na głowie stają. Jeśli chcecie poznać krótką historię wibratora, dowiedzieć się, czego dotyczyła “Ustawa o dymaniu” i jaka była różnica między Sejmem a Senatem w pewnym słynnym burdelu – ta prelekcja jest dla Was.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 10:00 – Niepodległość i co dalej? Sprawa polska na Konferencji Paryskiej 1919 r. Agnieszka Pawlak-Damska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”79″]
Dzień 11 listopada 1918 r. zapisał się na stałe w pamięci historycznej Polaków. Po 123 latach niewoli odradza się ich państwo. W tym samym roku Niemcy podpisały akt rozejmowy z państwami Ententy zawieszający działania wojenne. Na rok 1919 zwołano do Paryża konferencję pokojową.Prelekcja o rozmowach kończących I wojnę światową. Ukaże, że walka o kształt wolnego Państwa Polskiego nie rozstrzygała się tylko na polach bitewnych, ale rozgrywała się również podczas rozmów dyplomatycznych. Sportretuje najważniejszych polskich przedstawicieli w Paryżu i pokaże jaki był ich realny wpływ na decyzje podejmowane przez przywódców mocarstw zwycięskich.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 11:00 – Cywilizacja vs Barbarzyńcy – O uzbrojeniu i taktyce antyku słów kilka Legio Rapax [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”80″]
Rzymianie uczyli się od swoich wrogów. Podczas prelekcji dowiesz się co przejęto oraz jakie taktyki stosowano przeciwko pierwszej zawodowej armii świata
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 13:00 – Wojenne gry akcji a realia, czyli czemu realistyczny Battlefield 1 nie miałby szans na sukces Michał „Misiek” Górny [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”81″]
Pytanie stawiane od momentu wydania pierwszego Medal of Honor – czy powinniśmy dążyć do historycznej poprawności, nawet kosztem grywalności? W pierwszej dekadzie XXI w. byliśmy świadkami pewnego balansowania w tej kwestii – z jednej strony klasyczne rozwiązania których w grach nie da się uniknąć (apteczki, autoregeneracja) z drugiej wcielaliśmy się w żołnierzy realnych formacji zbrojnych posługując się bronią którą ci żołnierze posiadali na wyposażeniu. Na chwilę obecną jednak jesteśmy świadkami kolejnego odsunięcia realiów na rzecz widowiskowości, dynamiki i próby dotarcia do możliwie najszerszej grupy odbiorców. Szczególnie widoczne jest to w największych i najdroższych produkcjach jak Battlefield 1, Call of Duty czy prawdopodobnie także Battlefield 5. Dlatego podczas tej prelekcji zestawimy sobie sposób prezentacji walki, uzbrojenia i umundurowania z rzeczywistością I oraz II wojennego pola bitewnego.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 14:00 – Łucznictwo Justyna Poprawa, Katarzyna Olak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”82″]
Historia 30 tys. lat istnienia łuku, wynalazku towarzyszącego ludziom od zarania dziejów. Używany w przeszłości w walce oraz na polowaniach. Obecnie łucznictwo jest coraz bardziej popularną formą rozrywki i uprawiania sportu.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 15:00 – Dobro, zło i drzewa, czyli filozofia dawnych Słowian Witold Jabłoński, Grzegorz Gajek [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”83″]
Odtworzenie światopoglądu dawnych Słowian, ich sposobu postrzegania rzeczywistości, nastręcza wielu problemów. Wynika to po części z niedoboru źródeł, a po części ze zmiany aparatu pojęciowego, jakim operujemy. Kultura słowiańska przesiąknęła chrześcijaństwem i została przez nie przemieniona, przemieniły się słowa, jakich używamy, żeby mówić o konkretnych zjawiskach. Odwrócić ten proces można już tylko za pomocą magii literatury. I to właśnie spróbujemy zrobić, poszukamy pierwotnych znaczeń słów takich jak dobro, zło, dola, przyroda. Zastanowimy się, jak wyglądały bory i lasy centralnej Europy, kiedy jeszcze chadzali przez nie bogowie.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Podziemne miasto na Wolinie Witold Wybrański [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”84″]
W lasach pod Świnoujściem przez wiele lat znajdował się najtajniejszy obiekt wojskowy PRL. Dawna niemiecka bateria obrony wybrzeża została zamieniona w samowystarczalny bunkier najwyższego dowództwa wojsk, przygotowywany do użycia podczas III wojny światowej. Opowiem pokrótce o historii tego fascynującego miejsca.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 17:00 – Star Wars w PRL Jakub Turkiewicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”85″]
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce… To krótkie zdanie było początkiem niezwykłej przygody, która trwa do dziś dla niejednej fanki i niejednego fana Gwiezdnych Wojen. Początki fenomenu świata stworzonego przez George’a Lucasa były jednak czymś więcej w szarej rzeczywistości Polski Ludowej. O oknie na kompletnie inny świat, które otworzyła „Nowa Nadzieja”, oraz o przenikaniu popkultury przez zatrzaśniętą Żelazną Kurtynę opowie nam scenarzysta filmu „Wojna gwiazd”, Jakub Turkiewicz.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Stalkerstwo na co dzień, czyli co kryją stare mury Joanna Kanicka [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”86″]
Tematyka tzw. urbexu zyskała ostatnio sporą popularność. Jedni z chęcią dołączają do zdobywców opuszczonych obiektów, inni, widząc eksploratorów, zastanawiają się, czy dać im parę złotych na bułkę i mniej obdarte spodnie. Jeśli chcesz przeżyć pierwszą stalkerską przygodę – podpowiem, jak zadbać o bezpieczeństwo, jeśli jesteś już starym wyjadaczem – wciąż możesz poznać parę ciekawych miejsc lub podzielić się własnymi przeżyciami.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Szermierka – od rycerskiej sztuki wojowników do współczesnego sportu Mordschlag Łódź [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”87″]
Umiejętność władania bronią białą pojawiała się wszędzie tam, gdzie była cywilizacja. Człowiek, w miarę rozwoju technologii, odkrywał zaawansowane możliwości skutecznego władania orężem w polowaniu, na bitwie, podczas napadu czy pojedynku aż po współczesne formy walk sportowych. W trakcie prelekcji prześledzimy rozwój fechtunku jako żywego dziedzictwa kulturowego, jak wyglądał zależnie od etapu rozwoju cywilizacji i technologii, od umiejętności potrzebnych do przetrwania aż po wyczynowy sport.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Średniowieczne uzbrojenie i opancerzenie: realia a ich prezentacja w filmach i grach komputerowych Michał „Misiek” Górny [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”88″]
Rogaci wikingowie, dwuręczne miecze trzymane w jednym ręku, lśniące zbroje i przeciwnicy w pancerzach wyglądających jak zderzenie dwóch zdezelowanych polonezów. Czasem jednak na ekranach telewizorów i monitorów widzimy zaskakująco dobrze odwzorowane zbroje czy broń z późnego średniowiecza. A czasem chodzące reklamy złomowisk. Jak to więc jest? Podczas prelekcji skonfrontowane zostaną realia popkulturowe w oparciu o największe kinowe i komputerowe hity z historyczną ikonografią i muzeami. Odpowiemy sobie także na pytanie: czy, a jeżeli tak, to kiedy, trzeba być poprawnym historycznie?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 21:00 – Siecz i kłuj – specyfika walki bronią sieczną i kolną w szermierce Mordschlag Łódź [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”89″]
Nie potrzeba było żadnego cywilizacyjnego geniuszu by każda kultura na świecie odkryła dwie podstawowe formy szybkiego skrzywdzenia kogoś za pomocą ostrej broni – można człowiekowi próbować coś uciąć lub przebić. W miarę rozwoju technologii – broni i rynsztunku, a także kontekstu walki na białą broń (bitwa, pojedynek, broń palna) – zmieniały się techniki walki i jej specyfika, tworząc rozbudowane systemy obsługi oręża, zależne od jej skuteczności w cięciu i w pchnięciu. Autor prelekcji opowie na przykładach broni i technik o specyfice tego typu działań i jak wpływają na obraz walki.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 10:00 – Monety Andrzej Pilipiuk [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”90″]
Andrzej Pilipiuk podczas tej porannej prelekcji postara się przybliżyć tematykę monet. Jego opowieść ubarwiona będzie niesamowitą liczbą ciekawostek i anegdot dotyczących najciekawszych egzemplarzy z całego świata!
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

niedziela 12:00 – Paradoksalne strategie Michał “Konsul” Sitkiewicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”91″]
Panel na którym wymienimy się opowieściami i doświadczeniami ze źródłem w największych strategiach Paradoxu takich jak Europa Universalis, Hearts of Iron czy Crusader Kings.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 13:00 – Polskie społeczeństwo doby PRL dr Piotr Ossowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”92″]
Jak żyło się za Bieruta, Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego przeciętnemu Kowalskiemu? Jak wyglądała codzienność? I czy zawsze była szara? Co czytano i oglądano? Co wkładano do garnka? I dokąd jeżdżono na wczasy? Na te i inne pytania z zakresu historii społecznej postara się odpowiedzieć dr Piotr Ossowski.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – Kontrowersyjne tematy historyczne w grach planszowych Sebastian “Kaimada” Adamiak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”93″]
Wierność historyczna, czy zakłamywanie rzeczywistości. Czy i jak prezentować ciężkie tematy z historii naszej i świata i gdzie prowadzi nas poprawność polityczna.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 15:00 – Nasz przyjaciel Dracula dr hab. Andrzej Chętko [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”94″]
Postać Vlada Palownika będzie w tym kalejdoskopowym wykładzie pretekstem opowieści o propagandzie strachu, narodzinach księcia Draculi i magicznym zaklęciu “braterstwa krwi”.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

Blok filmowo-serialowy – sala 0.38

 

piątek 19:00 – Lem dla filmu, film dla Lema Piotr W. Cholewa [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”95″]
Niektóre teksty Lema wręcz idealnie nadają się do ekranizacji, niektóre są trudne. Jednak przez lata tych ekranizacji zebrało się sporo, choć pewnie z pamięci większość z nas wymieni tylko Solaris. Postaram się zatem przypomnieć, jak filmowcy wykorzystywali teksty Lema, czy to jako podstawę scenariusza, czy też jako źródło bardziej luźnych nawiązań.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 21:00 – Historia kina SF według Smoka – trudne dzieciństwo Adam Pawłowski[expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”96″]
Gdy w 1895 roku z fabryki Lumiere wychodzili robotnicy, nikt nie spodziewał się chyba rewolucji,
która po tym nastąpiła. Początki były oszałamiające – przyjazd pociągu na stację, pierwsze próby komedii.
Jednakże, filmy dokumentalne oraz krótkie gagi zaczęły się szybko nudzić.
W sukurs nowej dziedzinie sztuki przyszli wizjonerzy nie bojący się eksperymentów.
Zapraszamy na pierwszą część cyklu prelekcji ‘’Historia kina fantastycznego według Smoka”
Epizod pierwszy – Narodziny Muzy poświęcony będzie początkom kina oraz pierwszym filmom science-fiction.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 00:00 – Nocny Maraton Fantastyczny I [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”97″]

Metropolis
Data premiery 10 stycznia 1927
Reżyseria Fritz Lang
“Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce”
Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu, mieszkających w podziemnych osiedlach.

The Mysterious Island
Data premiery 5 października 1929
Reżyseria Lucien Hubbard
Jeden z filmów bazujących na twórczości Juliusza Verne’a.
Wbrew nazwie, jest to właściwie prequel “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” i początki przygód hrabiego Dakkar.

Woman in the Moon
Data premiery 15 października 1929
Reżyseria Fritz Lang
Film przedstawia po raz pierwszy w historii kina podróż człowieka rakietą (w szczególności rakietą wielostopniową). Film ten jest również często cytowany jako pierwszy pokazujący “odliczanie do zera”.
Niemiecki naukowiec rakietowy Hermann Oberth pracował jako doradca przy produkcji tego filmu. Później film ten stał się popularny w otoczeniu Wernhera von Brauna.
Pierwsza rakieta V-2 odpalona z sukcesem z Peenemünde miała wymalowane logo z “Kobiety na Księżycu”.

[/expand]

sobota 10:00 – Pixar, czyli wszystko zostaje w rodzinie Katarzyna “Toxi” Tokarska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”98″]
Blok filmowo-serialowy – sala 0.38, 10:00-10:50
III zasada dynamiki Newtona mówi o tym, że każda akcja ma swoją reakcję. Jak się okazuje czasami na wyniki trzeba poczekać kilka tysięcy lat i… zmienić animację. Spodziewaliście się, że wydarzenia z “Potwory i Spółka” doprowadzą do tego, że bracia Meridy zamienią się w niedźwiadki? O tym i wielu innych połączeniach w świecie Pixara dowiecie się podczas tej godzinnej prelekcji.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 11:00 – O sequelach animacji, czyli dlaczego Kung Fu Panda to dobra saga (choć nie tylko o tym) Katarzyna Żmuda [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”99″]
Po pierwsze – animacja, a nie bajka. Kiedy to już będzie jasne, przejdziemy do kwestii sequeli animacji. Po co je kręcić, czemu wciąż widzimy te same historie (mimo, że twórcy próbują udowodnić nam, że wcale tak nie jest) i czy można zrobić to dobrze? Sam tytuł prelekcji podpowiada, że można i są na to dowody. Przyjrzymy się kilku przykładom, a dzięki temu, że najlepsze zostawię na koniec, nikt nie wyjdzie z prelekcji z chęcią mordu przypomniawszy sobie kilka niesławnych tytułów. A przynajmniej mam taką nadzieję.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 13:00 – Co skrywa Monolit? W 50. rocznice premiery “2001: Odysei kosmicznej” dr hab. Konrad Klejsa [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”100″]
Pół wieku, jakie mija od premiery “Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka to dobry pretekst, by przypomnieć historię produkcji i recepcji tego filmu. W swoim czasie był on pierwszym filmem SF, którego reżyser zapewnił sobie tak duży budżet, a jednocześnie swobodę twórczą. Przez dystrybutorów film reklamowany był jako… kino familijne, podczas gdy – jak zauważył po latach Gregor Seeslen, niemiecki badacz SF – “W roku 1968 ››Odyseję‹‹ oglądać można było na dwa sposoby: wejść do kina pod wpływem narkotyków, albo – wyjść jakby się było na haju”. Zdania zawodowych krytyków filmowych były podzielone, choć przeważały oceny negatywne – “papieżyca” amerykańskiej krytyki, Paulina Kael (nastawiona niechętnie do całej twórczości Kubricka), określiła Odyseję jako monumentalny brak fantazji i tandetę (trash), która przybiera pozory sztuki. Szczególna konfuzję wywoływała ostatnia, wizyjna część filmu, w swej estetyce nawiązująca bardziej do eksperymentów awangardy, niż do imaginarium SF. W toku wykładu zaprezentowane zostaną najważniejsze etapy produkcji filmu oraz kontrowersje towarzyszące jego premierze.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 14:00 – Fantastyka we wczesnym kinie niemieckim a romantyzm i ekspresjonizm prof. dr hab. Tomasz Kłys [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”101″]
Prelekcja dotyczyć będzie obecności fantastyki we wczesnym kinie niemiecki, a także związków z romantyzmem i ekspresjonizmem. Podczas spotkania, w celach edukacyjnych, odbędzie się projekcja niedawno odrestaurowanego filmu Hannsa Heinza Ewersa „Student z Pragi”.
Ten niemiecki horror wyreżyserowany przez Stellana Rye, należy do niemieckiego nurtu Autorenfilm. Produkcja ta uważana jest za jeden z najważniejszych niemieckich obrazów artystycznych sprzed I wojny światowej oraz za film preeskpresjonistyczny. Był to też pierwszy film z niemieckiego nurtu Märchenfilme.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 17:00 – Poławianie pereł. O szukaniu piękna w brzydocie kina kampowego Bartek Bartosik [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”102″]
Zakładamy kalosze i brodząc po kolana w kinematograficznym mule, postaramy się podzielić naszą pasją szukania w nim skarbów – filmów nieoczywistych, pominiętych, przemilczanych lub wyśmianych, które zdecydowanie zyskują przy bliższym kontakcie, a zdarza się również, że zdobywają nasze serce i nie chcą wyjść z głowy inaczej, niż przez efektowne jej rozsadzenie. Porozmawiamy o mało popularnych, choć w pewnych kręgach kultowych filmach kampowych i o tym, co świadczy o ich niezwykłości.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Historia kina SF – od Tołstoja do braci Strugackich Adam Pawłowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”103″]
Zapraszamy na drugą część cyklu opowieści o historii kina science-fiction.
O fantastyce filmowej w Związku Radzieckim opowiadać będzie Adam “Czarny Smok” Pawłowski.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Polska premiera filmu “Be My Cat: A Film for Anne” [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”104″]
Jedno z największych horrorowych odkryć ostatnich lat. Nakręcona w stylu found footage historia rumuńskiego reżysera amatora, który próbuje przekonać Anne Hathaway, gwiazdę “Mroczny rycerz powstaje”, by wystąpiła w jego filmie. W tym celu szuka sobowtórek “Kobiety Kota”. By zostać zauważonym przez hollywoodzką aktorkę, pogrążony w obsesji młody filmowiec jest w stanie zrobić wszystko – w tym poniżać i znęcać się na niczego nieświadomych ofiarach.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 00:00 – Blok filmowo-serialowy – sala 0.38 [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”105″]

Aelita, start: 00:00
Data premiery 25 września 1924
Reżyseria Jakow Protazanow
Przygody dzielnych rosyjskich mężczyzn na Marsie, rządzonym przez złą arystokrację.
Ale czy na pewno?

Cosmic Voyage start: 02:00
Data premiery styczeń 1936
Reżyseria Vasili Zhuravlov
Film, przy produkcji którego pomagał sam Konstantin Ciołkowski. Wielostopniowe rakiety, podróż na księżyc i nieważkość!
Pionier w kosmosie!

Loss of Sensation start: 04:00
Data premiery 17 kwietnia 1935
Reżyseria Aleksandr Andriyevsky
Film znany także pod tytułem “Robot Jima Ripple” opowiada historię wynalazcy robotów. Jego urządzenia, które mają zastąpić ludzi przy niebezpiecznych pracach, zostają przejęte przez rząd…

[/expand]

niedziela 11:00 – O odbiorcy animacji, czyli o tym, że Pixar robi filmy (też) dla dorosłych Katarzyna Żmuda [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”106″]
Po pierwsze – animacja, a nie bajka. Po drugie – Pixar w fenomenalny sposób kreuje odbiorców swoich filmów. Mimo, że może instynkt (i czasem społeczeństwo) podpowiada, że odbiorcami animacji są przede wszystkim dzieci, to jednak nawet w filmie przeznaczonym głównie dla młodego odbiorcy dorosły widz znajdzie coś dla siebie. Mało tego – coś, czego dziecko nie zrozumie. Udowadnia to Pixar, a udowadnia to w sposób pierwszorzędny. Prelekcja oparta na 4 omawianych przykładach.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 12:00 – Z tęsknoty za Sherlockiem: Brytyjskie seriale kryminalne, które warto obejrzeć Magda “Andy” Rogowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”107″]
Brytyjskie seriale często umykają naszej uwadze, chyba że rozrastają się do poziomu Sherlocka. Postaram się przedstawić zbiór godnych polecenia pozycji dla wszystkich tych, którzy szukają czegoś mniej amerykańskiego lub którzy się po prostu nudzą podczas wiecznych Sherlockowych hiatusów.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 13:00 – Postacie LGBTQA w mniej znanych serialach Joanna “Rajka” Piasecka [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”108″]
Dobra reprezentacja LGBTQA w dobrym serialu, którego jeszcze nie widzieliście? To jest możliwe. Zapraszam na przegląd mniej znanych produkcji z ostatnich pięciu lat, które stworzyły wciągające fabuły i wiarygodne, pierwszoplanowe postacie LGBTQA.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – O braku przypadku w animacjach komputerowych Katarzyna Żmuda [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”109″]
Po pierwsze – animacja, a nie bajka. Po drugie – animacja komputerowa jest jedynym gatunkiem filmowym, którego proces twórczy pozbawiony jest przypadku. Czemu tak jest – podpowiada Lev Manovich, znawca nowych mediów, którego słowa nie raz zostaną na prelekcji przywołane, bo mądrze prawi. Brak przypadku podzieliłam na kilka kategorii, z których każda zostanie omówiona i opatrzona przykładami. Będą spoilery. Będą easter eggs. Będą “Potwory i spółka” w dużych ilościach.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

 

Blok Star Wars – sala 1.28

 

piątek 16:00 – Pojedynki na miecze świetlne Michał “Suweren” Dąbrowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”110″]
Wszystko wygląda lepiej z mieczem świetlnym – nawet walczące chomiki. Tutaj jednak nie o nich, a o pionierach walk tymi eleganckimi broniami na bardziej cywilizowane czasy. Jeśli lubicie bez końca oglądać zmagania Luke’a Skywalkera z Darthem Vaderem, albo chcecie posłuchać ciekawostek na temat pojedynków out- i in-universe, to wpadnijcie!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 17:00 – Solo – Legendy kontra Kanon Wiktor “Elvis” Weprzędz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”111″]
Skąd pochodzi nazwisko Hana? Jak dostał się do Imperialnej Akademii i jak poznał Chewbaccę? Jak było przed filmem o Hanie Solo? Na tej porównawczej prelekcji poznasz odpowiedzi na te i inne pytania.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 18:00 – Przyszłość seriali Star Wars Michał “Sev” Ogrodowicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”112″]
Seriale to dość specyficzny temat w świecie Star Wars. Mimo że są one obecne od dość długiego czasu, przez większość czasu grały rolę raczej drugoplanową. Jednak, wraz ze zmianą właściciela praw, otwiera się nowy rozdział w tej dziedzinie. Czego możemy się spodziewać w nadchodzących latach i jak duży wpływ na cały świat Star Wars będą miały seriale animowane i aktorskie – na te i inne pytania postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 19:00 – Marcia Lucas i moc montażu Filip “Cassus” Ogrodowczyk [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”113″]
Nie tylko jednemu Lucasowi zawdzięczamy fenomen jakim jest Star Wars. Niesamowity talent i filmowe oko Marci, będącej w związku małżeńskim z Lucasem w latach 1969 – 1983, miały ogromny wpływ na sukces Starej Trylogii. W ciągu tej godziny porozmawiamy o wszelkich jej małych i dużych decyzjach w stworzeniu Star Wars, dlaczego była określana jako “sekretna broń Lucasa” przez Dale’a Pollocka oraz “serce i ciepło tych filmów” przez Marka Hamilla.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 20:00 – Darth Maul po Clone Warsach i Rebelsach Michał “Suweren” Dąbrowski[expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”114″]
Lubiliście postać Dartha Maula w starym kanonie? Lubicie ją w nowym? Niezależnie od odpowiedzi na oba pytania, zajrzyjcie na tę prelekcję – o ile nie jesteście skorzy do hejcenia. Pamiętajmy: różni ludzie, różne opinie, ale niestety tylko jeden drażliwy temat. Prelegent natomiast postara się być tak obiektywny, jak tylko zdoła…
Czas trwania – 30 minut

[/expand]

sobota 10:00 – Star Wars na planszy Srdjan “Nadiru” Jovanovski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”115″]
Odkąd Fantasy Flight Games przejęło licencję na wydawanie towarzyskich gier Star Wars, powstało sporo znakomitych i bardzo grywalnych tytułów. Oto szczegółowy przegląd tego, co aktualnie można spotkać na stołach gwiezdnowojennych graczy.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 11:00 – Generał Grievous Mateusz “Mat” Kowalski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”116″]
Prelekcja mająca przybliżyć nieco bardziej postać Generała Grievousa.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 12:00 – Makbet, Hamlet, Otello… i Anakin Skywalker? Sara Górna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”117″]
Trylogia prequeli Gwiezdnych Wojen nie cieszy się zbyt dobrą reputacją. Jednak pomimo jej wielu wad kryje się w niej prawdziwa perełka i jest nią postać Anakina Skywalkera. Co go łączy z postaciami Szekspirowskimi i w jaki sposób wpisuje się on w schemat bohatera tragicznego? Przyjdźcie się dowiedzieć!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 13:00 – Krótka historia Star Wars Wiktor “Elvis” Weprzędz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”118″]
Gwiezdne Wojny to nie tylko filmy, lecz również rozległe uniwersum i marka rozwijana na przestrzeni ponad czterdziestu lat. Na tej prelekcji poznacie jej historię w pigułce – od inspiracji, przez filmy i książki, aż po przejęcie pałeczki przez Disneya w 2012.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 14:00 – Reklamy Star Wars Michał “Sev” Ogrodowicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”119″]
Nikt ich nie uniknie. Podczas gdy zazwyczaj zatruwają nasze życie na niemal każdym kroku, są one jednak kluczowe dla marki Star Wars. Dlatego więc warto przyjrzeć się, jak wyglądało reklamowanie Gwiezdnych Wojen od początku ich istnienia i jakim zmianom ulegał ten proces. Nieco śmiechu, nieco wzruszenia i nieco pouczających historii czeka Was podczas naszego godzinnego maratonu reklamowego.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 15:00 – Efekty specjalne w Starej Trylogii Wiktor “Elvis” Weprzędz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”120″]
W latach siedemdziesiątych filmy SF były mało opłacalne, a technika komputerowa nie była tak rozwinięta, by tworzyć komputerowe obiekty. Jak więc stworzono kosmiczne bitwy i walki na miecze świetlne? Co służyło jako asteroidy?
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Trudna miłość. Dlaczego fani nienawidzą Star Wars? ​Magdalena ‘Ithilnar’ Stawniak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”121″]
Nic tak nie dzieli środowiska fanów Star Wars jak… Star Wars. I nie chodzi tu o odwieczny konflikt dobra ze złem, wybór strony Mocy czy wyższości Imperium nad Sojuszem Rebeliantów. Problem leży zupełnie gdzie indziej, a tym, co tak mocno podzieliło środowisko, były zmiany wprowadzone po 2014. Dlaczego jedni nadal kochają Gwiezdne Wojny, a inni wieszczą ich rychły koniec? Czy kanon Disneya to naprawdę samo zło, a słusznie tęsknimy za “Expanded Universe”?
Czas trwania – 90 minut

[/expand]

sobota 17:30 – 501 Legion, czyli jak dołączyć do Imperium ​Magdalena ‘Ithilnar’ Stawniak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”122″]
Jeśli zawsze marzyłeś o zostaniu szturmowcem (tym jedynym, który będzie trafiał), jeśli marzy ci się mundur Floty (lub inny) albo paradowanie w czarnej pelerynce z czerwonym mieczem świetlnym, to wygląda na to, że 501 to miejsce dla ciebie. Chcesz się dowiedzieć, o co chodzi i z czym to się je? Nic prostszego, wprowadzimy cię w tajniki tworzenia profesjonalnego imperialnego kostiumu, a także pokażemy, jak dołączyć do Polish Garrison 501st Legion.
Czas trwania – 30 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Star Wars: 1 z 10 Szymon Bolewicki, Agata Tarnowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”123″]
Konkurs na zasadach “Jeden z dziesięciu” z filmów Star Wars.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 19:00 – The Last Jedi, czemu budzi takie kontrowersje Michał “Sev” Ogrodowicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”124″]
Ostatni Jedi jest filmem wyjątkowym pod wieloma względami. Jednym z nich jest umiejętność budzenia sporych kontrowersji wśród fanów mimo upływającego czasu czy nawet premiery nowego filmu Star Wars! Co powoduje takie kontrowersje i dlaczego ten film tak dzieli fanów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wspólnie podczas tej dyskusji.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Contest of Nerds Michał “Suweren” Dąbrowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”125″]
Level hard. Nowy kanon + Legendy. Książki, komiksy, gry, seriale, no i filmy przy okazji. Myślisz, że o Star Wars wiesz wszystko? To dobrze, takich ludzi tu potrzebujemy! Wpadnij, daj z siebie jak najwięcej i zapisz się złotymi zgłoskami w historii konkursów wiedzowych Star Wars. Uwaga: chciałoby się rzec, że wszystkie chwyty dozwolone – niestety, zasad jest dużo, podobnie jak rodzajów pytań.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 21:00 – 10-lecie the Clone Wars Szymon Bolewicki [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”126″]
Z okazji 10-lecia serialu “The Clone Wars” porozmawiajmy o tym, co dzięki niemu dostaliśmy.

[/expand]

niedziela 10:00 – Wielcy Admirałowie i ich dziwactwa Srdjan “Nadiru” Jovanovski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”127″]
W żadnym gronie wysoko postawionych funkcjonariuszy Imperium nie znajdziemy tak kolorowych postaci, jak wśród dwunastu pierwotnych wielkich admirałów. Oto, czym zapisali się w historii.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Uniwersum w zagadkach Filip “Cassus” Ogrodowczyk [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”128″]
Sprawdź swoją wiedzę z ponad 40 lat historii Gwiezdnych Wojen. Za każdą z przygotowanych zagadek skrywa się postać, miejsce, pojazd lub statek kosmiczny. Nie musisz znać wszystkiego aby móc konkurować, wystarczy jeśli znasz bardzo dobrze pewną część uniwersum. Można zgadywać ze wszystkiego co Star Wars, można zgadywać z samych filmów, itp. Jednakże, im bardziej zawężony będzie zakres zagadek, tym mniej punktów można zdobyć. Nawet jeśli ktoś nie chce brać udziału to zapraszam, będzie to świetna okazja żeby zobaczyć ile w sobie zawiera całe uniwersum Star Wars.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

niedziela 13:00 – Broń gwiezdna w starożytnych przekazach Zbigniew Dzik [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”129″]
Nie tylko współcześni myślą o kosmicznym orężu. Na tej prelekcji porozmawiamy sobie o tym gdzie i jakie bronie gwiezdne pojawiały się w przekazach starożytnych cywilizacji naszej rodzimej planety.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – Inwazja Yuuzhan Vong – przyczyny i skutki Szymon Bolewicki[expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”130″]
Spojrzymy na jeden z legendarnych konfliktów Star Wars – Inwazję Yuuzhan Vong. Przedyskutujemy pojedyncze bitwy, strategię, przyczyny i skutki.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 15:00 – Przyszłość Star Wars: Nadzieje i Obawy Srdjan “Nadiru” Jovanovski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”131″]
Na tym panelu postanowimy pobawić się w jasnowidzów i odgadnąć, jaki los przytrafi się odległej galaktyce – zarówno od strony fabularnej, jak i zakulisowej.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

 

Konkursy i turnieje – sala 1.20

 

piątek 17:00 – Jaka to melodia – kazoo edition Łukasz “Urlik” Burzyński, Michał “Konsul” Sitkiewicz [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”132″]
Czy znasz każdą charakterystyczną melodię świata? Pod prysznicem dajesz jak Freddie Mercury? Nucisz szarżę Rohirrimów gdy podają deser? Wpadnij, posłuchaj, rozpoznaj! To przecież nic trudnego. No, chyba, że melodie podane są na… Kazoo.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 18:00 – Konkurs kosmiczny Tomasz Kisiel [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”133″]
Druga edycja konkursu kosmicznego. Jeśli interesuje Cię astronomia i badania kosmiczne, albo chłoniesz fantastykę naukową w książkach, filmach i grach, być może zechcesz odpowiedzieć na kilka pytań i sprawdzić się w konkursie? Spodziewaj się pytań z pogranicza fikcji i nauki.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

piątek 19:00 – Harry Potter: 1 z 10 – konkurs Magda “Andy” Rogowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”134″]
Konkurs z wiedzy na temat serii o Harrym Potterze w formie teleturnieju 1 z 10. Pytania oparte głównie na książkach z głównej serii. Ilość uczestników może zostać nieznacznie zwiększona, jeśli będzie taka potrzeba.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 21:00 – Wszystkie Kobiety Bendera Karol “Krulik” Duma [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”135″]
Kolejna odsłona konkursu dla prawdziwych dostawców Pizzy. Nie ma tutaj miejsca dla byle amatorów Slurm’a. Jeśli wiesz, z czego doktor Zoidberg zrobił doktorat i jaką tajemnicę skrywał tatuaż na pośladku Philipa J. Fry’a jest więcej niż pewne, że odpowiesz na co najmniej dwa pytania w naszym szalonym konkursie. „Futurama została anulowana w 2013 r. i nie planuje się jej powrotu. Za wszystkie niedogodności z tym związane i możliwe pasożyty mózgowe z góry przepraszamy.”
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 10:00 – Gra planszowa “Origami” – nauka i turniej [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”136″]
Origami to nowość od wydawnictwa Rebel. Jest to szybka gra karciana, którą można łatwo wytłumaczyć nawet początkującym graczom, a jednocześnie pozostawia wiele przestrzeni do kombinowania. Przed turniejem będzie czas na nauczenie się zasad.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 12:00 – 7 Cudów Świata – turniej [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”137″]
Zapraszamy do udziału w turnieju “7 Cudów Świata”, jednej z najpopularniejszych gier ostatnich lat.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 15:00 – Muzyczny konkurs filmowo-serialowy Tomasz “Niewiem” Musiał, Angelika “Angel” Szewczyczak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”138″]
Jeśli czasem, słysząc jakąś melodię, pierwszą Twoją myślą jest “Ej to było w tym filmie” to zapraszam na muzyczny konkurs filmowo-serialowy. Zasady są proste – po kilkadziesiąt pytań z 3 kategorii (animacje, filmy, seriale), jeśli odgadniesz z czego jest dany utwór w ciągu 5 sekund otrzymasz 3 punkty, w ciągu 15 sekund – 2 punkty, w ciągu 30 sekund – 1 punkt. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się popisać wiedzą! Konkurs jest drużynowy a, zależnie od waszej frekwencji, drużyny będą 2 lub 3 osobowe.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Konkurs wiedzy o uniwersum Avatara Magdalena “Dziama” Kozułko, Sara Górna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”139″]
Jeżeli wiesz wszystko o Avatarze Aangu i Avatar Korrze, jeżeli wiesz jak działa sok z kaktusa, na jakich zwierzętach można serfować, w jakim serialu grał Bolin i ile razy Zuko wspomniał o swoim honorze (no dobra, z tym Zuko to już przesadziłyśmy) – ten konkurs jest dla Ciebie. Nie ważne czy jesteś tylko chłopcem z bumerangiem, ognistą fretką czy mściwą księżniczką ognia – wpadnij i przetestuj swoją wiedzę!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Konkurs wiedzy o kinie grozy Klaudia “Aina Linn Radena” Dink [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”140″]
Lubisz oglądać horrory? Przekonaj się, jak wiele o nich wiesz!
Czekają na Ciebie pytania i obrazki. Znajdziesz tu zarówno filmy nowe, jak i stare, hity i kity.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 20:00 – Który to twój Morty? Karol “Krulik” Duma [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”141″]
Myślisz, że znasz Multiwersytet? Twój portal-gun działa? I czy wiesz, czemu Simple Rick’s Wafers smakują tak dobrze? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi tak, to zapraszamy cię do naszego zwariowanego konkursu. Umilmy sobie okres oczekiwania na czwarty sezon, trenując nasze mózgi w drużynowym sparingu tytanów.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

niedziela 10:00 – Ta melodia gra we mnie Katarzyna “Toxi” Tokarska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”142″]
Wydaje Ci się, że znasz piosenki z bajek? A może nie wiesz skąd znana Ci, ta melodia gra w Tobie? To, że wiesz, czemu wilk tak wyje w księżycową noc to nie wszystko… Tu liczy się wszystko – tekst, melodia, kadry z bajek. Wystraszeni? Blisko już do walki, więc ani słowa więcej. Do zobaczenia na konkursie.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Historyczne 1 z 10 – konkurs dr Piotr Ossowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”143″]
Stań w szranki z dziewięcioma innymi zawodnikami i wygraj pojedynek jak w kultowym “1 z 10” z prowadzącym Tadeuszem Sznukiem. Wszystkie pytania są z zakresu historii, szczególnie dziejów Polski.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 12:00 – Konkurs tolkienowski Małgorzata Błachnio-Pielat [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”144″]
Konkurs literacki, obejmuje ,,Władcę Pierścieni’’, ,,Sillmarilion’’ oraz ,,Hobbita’’. Przyjdź i zawstydź prowadzącą swoją wiedzą!
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

niedziela 14:00 – Cortex – turniej [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”145″]
Cortex to szybka gra pozwalająca ćwiczyć pamięć, refleks i logiczne myślenie, przy masie dobrej zabawy. Gracze rywalizują ze sobą, starając się jak najszybciej zgadując odpowiedzi na 8 rodzajów wyzwań, które rozwijają różne funkcje ludzkiego mózgu.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

 

Blok warsztatowy – Sale 0.01, 0.02

 

piątek 16:00 – Moja prowincja Beata Sosnowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”146″]
Pomysł na warsztat jest kontynuacją albumu „Zeszyciki prowincjonalne”. Jest on zbiorem krótkich opowieści zilustrowanych jednym obrazkiem. Autorka usłyszała te historie od osób, które mieszkały w mieście i przeniosły się na wieś, albo są z miasta i bywają na wsi. Jest to próba dotarcia do prawdy ukrytej w stereotypowym postrzeganiu „prowincji”. Jest też próbą odpowiedzi na pytanie: czym jest prowincja i czyimi oczyma jest ona widziana? W szerszym kontekście zadaje pytanie, czy istnieje warszawocentryczna perspektywa i jak ją odczuwamy. Punktem wyjścia warsztatu jest osobiste doświadczenie przez uczestników prowincji, która niekoniecznie widziana jest z perspektywy małomiasteczkowej. Osoby biorące udział w warsztacie stworzą swój własny rysunkowy Zeszycik prowincjonalny. Będzie to okazja do rozmowy, ale też poznania różnych technik prowadzenia opowieści rysunkowej. Warsztat przeznaczony jest dla osób od 16 roku życia. Umiejętności rysunkowe nie są wymagane.
Czas trwania – 110 minut sala 0.02

[/expand]

piątek 18:00 – Między pracą dla idei a sprzedażą marzeń Marta Zabłocka [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”147″]
Czy trzeba mieć bogatego męża/bogatą żonę, albo chociaż drugi etat, aby móc wykonywać pracę twórczą? Czyli o formalnościach, finansach, rozwoju. Sprawach, które wbrew pozorom są bardzo inspirujące.
Czas trwania – 50 minut sala 0.02

[/expand]

piątek 19:00 – Przekrój wiedzy i praktyki muralowej Łodzi Bianka Konors, Joanna Koczur, Piotr Chrzanowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”148″]
Prowadzący podczas spotkania postarają się przybliżyć uczestnikom wszystkie aspekty pracy przy muralach. Ta związana z Urban Forms trójka opowie o procesie powstawania dzieła od momentu wykiełkowania pomysłu przez korespondencję z urzędami i organizacjami po jego finalne odsłonięcie.
Czas trwania – 170 minut sala 0.02

[/expand]

sobota 11:00 – Warsztat rysunkowy pt „Duchy lasu” AnFau [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”149″]
Spotkanie z autorką projektu komiksowego o duchach lasu. W pierwszej części poznamy rysowniczkę i jej pracę. Część druga polegać będzie na wspólnym tworzeniu komiksu. Serdecznie zapraszamy!
Czas trwania – 110 minut sala 0.02

[/expand]

sobota 13:00 – Evil Cosplay – praktyka [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”150″]
Evil Cosplay polega na robieniu “stroju” na miejscu, ze znalezionych na terenie konwentu rzeczy (ubrania, kartony, papier toaletowy, folie itp.) na narzucony przez prowadzącego temat. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w evil cosplay, to serdecznie zapraszamy. Narzędzia takie jak taśma klejąca czy klej na gorąco zapewniamy – kreatywność wykorzystania zostaje po waszej stronie. Pochód i sesja zdjęciowa w cenie! Mnóstwo dobrej zabawy gwarantowane!
Czas trwania – 170 minut, sala 0.01

[/expand]

sobota 16:00 – Japoński komediowy teatr Rakugo, czyli stand-up na siedząco – warsztaty Kobito Rakugo [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”151″]
Po naszym wcześniejszym występie rakugo, pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych na krótkie, luźne warsztaty rakugo. Opowiemy o kilku technikaliach, pobawimy się pantomimą, być może improwizacją i zachęcimy do spróbowania sił w kilku prostszych historyjkach. Zapraszamy!
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 17:00 – Laboratorium Gier w pigułce Krzysztof “Szafa” Szafrański [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”152″]
Warsztaty projektowania gier planszowych “Laboratorium gier” są organizowane wspólnymi siłami wielu wydawnictw i specjalistów branżowych. Tutaj będziecie mieli możliwość sprawdzenia w skróconej formie jak to wygląda i czy rzeczywiście można zrobić grywalny prototyp gry planszowej w skończonym czasie.
Zaczniemy od wykładu o zasadach tworzenia nowoczesnych gier planszowych, potem wspólnie popracujemy nad projektami o określonym temacie i ograniczeniach, a na koniec podsumujemy i razem sprawdzimy jak nam poszło.
Czas trwania – 290 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Tanecznym krokiem przez Zieloną Wyspę Anna “Cyanka” Nowakowska, Karolina “Scarlett” Tomczyk [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”153″]
Taniec irlandzki zapewni Ci zastrzyk pozytywnej energii, która nie opuści Cię przez całe warsztaty, a może nawet całe życie. 😉 Kiedy wsłuchasz się w dźwięki kobzy i fletu, nogi same poniosą Cię do tańca! Na warsztatach nauczymy się podstawowych kroków w tańcu irlandzkim oraz wybranych tańców ceili, które uświetnią każdą imprezę i zaimponują niejednej osobie. Przyjdź i poczuj się jak Michael Flatley lub Maggie Darlington.
Czas trwania – 110 minut sala 0.01

[/expand]

 

Larp I – sale 0.41-0.43

 

piątek 18:00 – Pani i Otto Klaudia Sowiak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”154″]
Opowieść, w której miłość nie jest płocha, szczęście nie jest tak strasznie krótkie, miłości można ufać… a życie wcale nie jest okrutne.
Krótka opowieść dla czterech graczy (dwie kobiety i dwóch mężczyzn) oraz widowni.
Autor: Frederik Berg Olsen. Wersja polska: Dorota Kalina Trojanowska.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 20:00 – Sign Marta Malinowska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”155″]
Sign autorstwa Kathryn Hymes i Hakana Seyalioglu to niema gra dla czterech do sześciu graczy, wcielających się w głuchonieme dzieci zaczynające edukację w eksperymentalnej placówce. To gra o komunikacji, tworzeniu języka i zrozumieniu.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

piątek 22:00 – Spadek Adam Bieńkowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”156″]
Umiera znany podróżnik a Ty, jako osoba z jego najbliższego otoczenia, udajesz się na ostatnie pożegnanie. Może chcesz powspominać starego kompana a może po prostu liczysz, że testament wspomni o Tobie.
Świat fantasy, mechanika uproszczona.

[/expand]

sobota 12:00 – Kroniki Xhedonis – Nawiedzony Gospodarz (16+) Magdalena “Fleo” Pawlikowska, Przemysław “Mortai” Pawlikowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”157″]
Laquetza. Miasto Czarnych Zigguratów, zbudowane w kraterze po wybuchu bomby w zamierzchłych czasach Wielkiej Wojny. Stolica Imperium Astestlanu, którego władca tytułuje się mianem nekromanty. Stolica rozwijającego się przemysłu, gdzie smog od produkcji paliwa do sterowców zasnuwa miasto śmierdzącym dymem. Stolica grzechu, gdzie narkotyki i prostytucja są legalne. Gdzie czci się demony i każdy chce być nekromantą. Miasto upadku, gdzie trzeba wiele nagrzeszyć, by być kimś.
A teraz jeden z największych bogaczy i ekscentryków, o którym chodzą przeróżne plotki, wyprawia przyjęcie z okazji swoich 100 urodzin. Hugo Van Graf to światowy bywalec, bez rodziny i potomków, którzy mogliby przejąć jego majątek. A teraz wyprawia jedno ze swoich słynnych przyjęć. I zaprasza CIEBIE! A ty przecież go nie znasz, no, najwyżej z widzenia. No ale nie przepuszcza się przecież TAKIEJ okazji!
Czas trwania – 230 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Klaudia Sowiak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”158″]
Grupa przyjaciół spotyka się na wspólnej kolacji. Aby przełamać nieco dotychczasową rutynę i dodać spotkaniu pikanterii, postanawiają zagrać w grę… Od tej pory każdy SMS czytany jest na głos, a rozmowa prowadzona w trybie głośnomówiącym. Co z tego wyniknie? Czy naprawdę nikt nie ma nic do ukrycia? Czy ich związki przetrwają taką próbę?
Larp jest adaptacją filmu pod tym samym tytułem. Udział nie wymaga znajomości fabuły, ani nie zdradza jej wątków.
Autorzy: Natalia Rożek i Marcin Słowikowski. Liczba graczy: 5-7 osób + 2-3 publiczność.
Do gry wymagane jest podanie numeru telefonu komórkowego.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Polityka i handel. Chwała i interesy. Dwa stoły, które decydują o wszystkim Radosław “Juszyn” Kędzia, Arkadiusz Grzelak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”159″]
LARP osadzony w autorskim świecie fantasy. Dwa graniczące ze sobą państwa szykują się do wojny. Przedstawiciele obu krajów zjechali się do swoich stolic by ustalić plan działania w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji. W całą sprawę zaangażowane są również państwa ościenne. Czy sztuka dyplomacji może jeszcze załagodzić konflikt, czy też wybuch wojny jest nieunikniony? A może nie wszystkie karty zostały dotąd odkryte?
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 22:00 – No Time To Survive 2 Adam Bieńkowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”160″]
W postapokaliptycznym świecie resztki ludzkości zebrane w bunkrach muszą zjednoczyć się pod Flagą Korporacji. Daje ona główny surowiec, którego nie jesteście w stanie znaleźć na pustkowiach – prąd. Jednak nic nie jest za darmo i w zamian musicie tworzyć materiały filmowe, aby podtrzymać jedność i morale ocalałych.
Brak systemu, mechanika własna, ilość osób – dowolna, poważność niska, zalecana kreatywność – wysoka.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Larp Wiedźmiński – Wieczny Ogień Arkadiusz “Dragon Warrior” Grzeszczak, Nina “Ktulu” Wilczyńska [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”161″]
Od wieków mieszkańcy Redanii pozwalali, żeby ciemność sięgała coraz dalej, zapuszczając korzenie głęboko w ich domostwach i sercach. Patrzyli przez palce na plugawe praktyki czarownic i rozpleniające się w miastach osiedla nieludzi, obojętnością skazując się na potępienie. Przyszedł jednak czas oczyszczenia, czas Wiecznego Ognia. W niewielkiej wiosce na północy, mieszkańcy już usypują stos, pewni tego, że tylko śmierć młodej czarownicy ocali ich ciała i dusze.
Czas trwania – 230 minut

[/expand]

 

Blok RPG/Larp 2 – sale 1.49 – 1.52

 

piątek 18:00 – West Marches – czyli jak prowadzić kampanie dla 20 graczy i nie zwariować Norbert “Cerbin” Sowiński [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”162″]
Przedstawienie teoretycznej koncepcji prowadzenia kampani w grach RPG z dużą, zmienną drużyną – West Marches. Przemyślenia własne na podstawie aktualnie prowadzonej przeze mnie kampanii tego typu. Garść porad co działa, co nie działa, i dlaczego. Dyskusja i odpowiedź na nurtujące pytania uczestników.
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

piątek 19:00 – Jak uciec przed końcem świata? Adam “Forest” Rodakowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”163″]
No zobacz, koniec świata, kto by pomyślał? Na pewno nie ludzie, a przynajmniej większość z nich. Nie wiem ilu zostało, strzelałbym iż nie więcej niż jeden na tysiąc. Potem było jeszcze gorzej. Choroby, zatrucia, wypadki czy walki między ocalałymi – przez to zostało jeszcze mniej. Co ja będę gadać, przeca widać co ze mnie zostało. Chcesz ostatniej rady starego człowieka? Ruszaj w drogę, znajdź takich co wolą się dogadać niż pozabijać. A teraz zejdź mi z oczu, wolę dokonać żywota po mojemu, znaczy tylko we własnym towarzystwie.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 10:00 – Śniadanie rpgowo-larpowe [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”165″]
Znajdziecie tu k20 tostów, wiaderko Kawy Mocy +3, a może i jakieś inne łupy.
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

sobota 11:00 – Feniks z popiołów, czyli Cortex Prime Dacar Arunsone [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”166″]
Miał nigdy nie powstać, ale jednak powstał. Znany wcześniej wyłącznie z licencjonowanych gier w uniwersach filmów i komiksów, teraz próbuje rozpocząć samodzielne życie. Czym jest Cortex Prime i czemu miałbyś po niego sięgnąć zamiast skorzystać z innej “uniwersalnej” mechaniki (albo wymyślić własną)?
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

sobota 12:00 – Bitwa, starcie, pojedynek – Czyli rzecz o mniej oczywistych różnicach Arkadiusz “Dragon Warrior” Grzeszczak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”167″]
Jeżeli potyczki w rpgach to dla Ciebie coś więcej niż puste rzuty na trafienia to zapraszam. Opowiem jak dopasować prowadzenie i opisy walk do różnych okoliczności, tak aby dawały większe poczucie wiarygodności czy satysfakcji. W końcu stanięcie oko w oko z wprawnym szermierzem to trochę co innego niż stawienie czoła goblińskim łupieżcom.
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

sobota 13:00 – Sesja w skali mikro Dacar Arunsone [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”168″]
Czy system musi mieścić się w 300-stronicowym tomiszczu folio? Czy małe jest piękne, czy również użyteczne? Czy mikro-systemy są sztuką dla sztuki, czy rzeczywiście mogą się do czegoś przydać?
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

sobota 14:00 – Pukając do nieba bram Kamil “Mały” Charzyński, Olga Stepkiewicz, Sebastian “Curtis” Kejres(Grupa M.O.C.) [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”169″]
LARP w świecie autorskim luźno oparty na twórczości Williama Makepeace Thackeraya. Trochę techno-fantasy, trochę diesel punk. Larp wojskowy, inspirowany m.in. serialem “M.A.S.H.” i “Ostatnim filmem o Legii Cudzoziemskiej”, z elementami realizmu magicznego. Pegi:18+. Tematyka religijna, uzależnienia, odgrywanie scen seksu i przemocy, przekleństwa, transseksualizm, homoseksualizm – tylko dla graczy o mocnych nerwach. Liczba graczy: 23.
Czas trwania – 290 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Oszczędność w słowach Tomasz Matera [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”170″]
Mniej znaczy więcej.
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

sobota 20:00 – Czy system ma znaczenie? Dacar Arunsone [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”171″]
Ron Edwards stwierdził, że mechanika jest kluczową częścią gry RPG, a “systemy uniwersalne” są bez sensu. Tymczasem systemy uniwersalne sprzedają się w tysiącach egzemplarzy, a spora grupa mistrzów gry mówi, że ich mechanika nie obchodzi, oni grają “po swojemu”. Kto więc ma rację?Czas trwania – 170 minut
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

niedziela 10:00 – Śniadanie rpgowo-larpowe [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”173″]
Również dziś znajdziecie tu tosty, wiaderko Kawy Mocy +3, a może i jakieś inne łupy. (Chyba że wszystko zniknie dzień wcześniej)
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

niedziela 11:00 – Zarządzanie kryzysem Tomasz Matera [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”174″]
Czym różni się scenariusz od serii przypadkowych zdarzeń? Jak nadać historii kształt i kierunek? Będziemy rozmawiać o tym, jak zabrać się do budowania przygody, którą gracze będą wspominać przez lata.
Czas trwania – 50 minut sala 1.49

[/expand]

niedziela 11:00 – Otchłań Adam “Forest” Rodakowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”175″]
W podmorskim królestwie dochodzi do przetasowań w kręgach władzy. Lordowie i politycy zbierają się, by zdecydować o dalszych losach całego narodu. Czy zwolennicy upadającej monarchii wygrają z nowymi ideami? Jakby mało sytuację komplikowały kłamstwa, łapówki i wątpliwe motywacje, krążą plotki o nielegalnych wpływach niektórych możnych…
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

 

Sesje RPG – sala 1.48

 

piątek 22:00 – Mocne Granie Nocne I [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”164″]
Jutro umarło przedwczoraj (Gasnące Słońca)
Kosma “Kosma” Sochański
Cesarstwo to ostateczny dowód na potęgę ludzkości, ale i na wszystkie ułomności jakimi obdarzeni są nasi pobratymcy. Zrzeszające obecnie prawie setkę planet, jest miejscem licznych konfliktów, także tych ukrytych w cieniu utajnienia. Szpiedzy niesprzyjających obecnemu porządkowi rzeczy wywiadów, rodów szlacheckich, czy instytucji codziennie dokonują przewrotów i próbują doprowadzić do przeważenia strony swoich pracodawców na szali wpływów we wszechświecie. Naprzeciw nim stają jednak agenci w służbie jego Cesarskiej mości, którzy korzystając ze swojego sprytu i licencji na zabijanie będą musieli zmierzyć się po raz kolejny z zdradzieckimi szlachcicami, wrażym wywiadem i…bankierami. Przygoda szpiegowska wśród szlachty i sci-fi.

[/expand]

sobota 10:00 – Półbohaterska przygoda (Świat Dysku) Kosma “Kosma” Sochański [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”176″]
Świat potrzebuje bohaterów, to nie ulega wątpliwości. Źli czarnoksiężnicy, poborcy podatkowi czy oszukujący na gałkach lodziarze. Niestety czasami są oni zajęci (albo za drodzy), a problem nie rozwiąże się sam. Wtedy przychodzi czas by sięgnąć po środki budżetowe, takie jak nielicencjonowani przez Gildię Bohaterów wolni strzelcy. To dla nich możliwość wykazania się by zdobyć licencję, a przede wszystkim sposób na pokrycie kosztów pasty do zbroi i wynajmu wspólnego mieszkania w blo…znaczy bazy wypadowej dla herosów. Tym razem Lord Vetinari za namową ministrów skorzystał z właśnie takich pracowników, z jakim efektem? To się okaże. Komedia dla fanów pastiszu fantasy.
Czas trwania – 230 minut

[/expand]

sobota 14:00 – In the age of Nostromo Adam “Pogłos” Pawłowski [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”177″]
Grupa ludzi budzi się z hibernacji na pokładzie statku, nie wiedząc dlaczego akurat ich to spotkało. Wybudzeni są ważnymi członkami załogi i należą do obsługi kosmicznego okrętu, którzy muszą działać szybko, aby zrozumieć co się stało. Czy w miejscu, gdzie nikt nie usłyszy twojego krzyku, można znaleźć sojusznika?
Czas trwania – 230 minut

[/expand]

sobota 18:00 – Paranoia – Misja jest najważniejsza Jakub Stasiak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”178″]
Przyjaciele Likwidatorzy! Wasz Przyjaciel Komputer ma dla Was najwyższej wagi zadanie. Otrzymano informację, że w Sektorze XMS działa starszy, brodaty mężczyzna o Czerwonym dostępie. Mężczyzna ten rozdaje obywatelom podejrzane pakunki i jest podejrzewany o bycie komunistycznym agentem. Waszym zadaniem jest jego zlokalizowanie i likwidacja.
Pamiętajcie: Szczęście jest obowiązkowe. Nieszczęśliwi obywatele mogą zostać użyci jako osłona reaktora.
System: Paranoia. Liczba graczy: 3-6.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 22:00 – Mocne Granie Nocne II [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”172″]
Kac-noludy (Warhammer)
Kosma “Kosma” Sochański
Jak mawia stare krasnoludzkie przysłowie ,,Do bitki i do wypitki”. Czasem jednak gdy w twoje posiadanie wejdzie drogocenny przedmiot nie warto przesadzać z tym drugim, szczególnie jeżeli ten kto chce go otrzymać nie będzie zadowolony ze zwłoki. Cóż, niestety nikt tak nie pomyślał, kiedy grupka rudych krasnoludów weszła do baru, by obudzić się następnego dnia nie tylko z kacem, ale i poważnymi problemami. Warhammer na wesoło…do czasu.

[/expand]

 

Atrakcje na zewnątrz

 

sobota 10:00 – Quidditich z SkyWeavers Łódź [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”179″]
Choć może wydawać się to zadziwiające, mugole też grają w Quidditcha, wprawdzie bez latających mioteł, ale równie widowiskowo. SkyWeavers Łódź, czyli podniebni tkacze zapraszają na wspólny trening podczas którego zapoznamy Cię z zasadami i zaprezentujemy na czym ten sport polega w praktyce, by później móc wspólnie pośmigać za kaflem i złotym zniczem. W programie m.in. treningi zagrywek oraz prawie pełnowymiarowy mecz. Zapraszamy bardzo serdecznie.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 12:00 – Szermierka historyczna – warsztaty dla początkujących i zaawansowanych Mordschlag Łódź [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”180″]
Zapraszamy na warsztaty walki bronią białą – długim mieczem i szablą, a dla chętnych także kordem z puklerzem i rapierem. Pokażemy podstawy szermierki niezależne od broni, metodykę zajęć i kierunki rozwoju, jak i działania specyficzne dla wybranego oręża. Skoncentrujemy się na szermierce rozumianej jako walka pojedynkowa w sytuacji starcia bez zbroi.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

sobota 15:00 – Pokaz rzymskiej musztry. Bitwa Legio Rapax vs Poczet Rycerski Herbu Sobol [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”181″]
Ad sinistram vertite! Testvdo formate! Obejrzyj manewry legionistów z użyciem łacińskich komend… a potem wyjątkową potyczkę pomiędzy Legio Rapax oraz Pocztem Rycerskim Herbu Sobol.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

sobota 16:00 – Szermierka historyczna – turniej Mordschlag Łódź [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”182″]
Zapraszamy serdecznie na turniej szermierczy. Walki odbędą się z użyciem bezpiecznej, piankowej broni historycznej (długi miecz i szabla – dwie konkurencje). Organizator zapewnia broń i maski szermiercze, wymagany jest tylko wygodny strój. Własne ochraniacze są dozwolone.
Czas trwania – 170 minut

[/expand]

sobota 19:00 – Pokaz tresury ptaków Sowa Luna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”183″]
Podczas pokazu oprócz bezpośredniego kontaktu z ptakami drapieżnymi można będzie się dowiedzieć czym jest sokolnictwo i jaką odgrywało rolę w dawnej Polsce. Przybliżona zostanie biologia poszczególnych gatunków biorących udział w pokazie a ponadto uczestnicy pokazu będą mogli zobaczyć ptaki podczas swobodnego lotu z bliskiej odległości. Podopieczni wykonują „sztuczki” demonstrując swe umiejętności wykorzystywane na co dzień przez dzikie ptaki żyjące w naturze.
Czas trwania – 50 minut

[/expand]

niedziela 11:00 – Warsztaty łucznicze Justyna Poprawa, Katarzyna Olak [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”184″]
Warsztaty łucznicze na broni bezpiecznej – zarówno dla osób które chcą zacząć swoją przygodę z łucznictwem, jak i dla doświadczonych łuczników chętnych do rozmowy i wymiany doświadczeń.
Czas trwania – 110 minut

[/expand]

 

Atrakcje stałe

 

Star Wars – Strefa Modeli [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”185″]
Na tegorocznym Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz zapraszamy serdecznie do strefy modeli z uniwersum Star Wars! Razem ze swoją kolekcją odwiedzą nas Bernard Szukiel oraz bracia Adam i Marek Kulesza. Prezentowane modele wykonane są od podstaw z kartonu, PCV i innych materiałów. Są unikatowe na skalę światową. Od wielu lat prezentowane są na różnych wystawach, konwentach i wydarzeniach takich jak Star Force, Pyrkon, ForceCon, Warsaw Comic Con, Power Of The Force w Niemczech, RPC w Kolonii. Kolekcja ta w zeszłym roku została doceniona zaproszeniem na listopadowy Comic Con w Wiedniu, organizowany przez firmę Reedpop, organizatora Star Wars Celebration. Pisał o nich między innymi Lucas Film w magazynie Star Wars Insider.

[/expand]

Ars Alchemia [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”186″]
Trzy miarki rtęci, miarka siarki, maceruj przez księżyców cztery, po czym w atanorze praż przez dni siedem… Receptur na kamień filozoficzne było wiele, a wszystkie błędne. Jednak tu, w naszej Pracowni, drogę alchemików poznawać będziemy, próbując sztuk, które ludzie ci stosowali wierząc, że życie wieczne i bogactwo nieskończone uzyskają… Mistrz Bartłomiej, co z rodu Alchemika Sędziwoja się wywodzi pokaże wam sztuki tajemne, odpowie na pytania najtrudniejsze i da wam dotknąć alchemii w najczystszej postaci. W pokazach swoich pokaże Wam – między innymi – tajemnicę średniowiecznego wysypu świętych, sztukę zapalania ognia wodą, sposób na to by wyhodować ogród tajemny w pół godziny.
Poznacie tajemnicę flogistonu. Sprawdzicie, czy do reakcji chemicznej naprawdę trzeba mieszać chemikalia. Dowiecie się jak wymyć zęby słoniowi, jak spalić coś bez ognia, jak alchemicy udawali stworzenie życia, jak uzyskać czyste żelazo i wiele więcej!

[/expand]

Poczet rycerski herbu Sobol [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”187″]
Zapraszamy na pokazy, prelekcje i spotkania z członkami pocztu. Poczet rycerski herbu Sobol to grupa rekonstrukcji historycznej, zajmująca się odtwarzaniem epoki późnego średniowiecza. Celem projektu jest najwierniejsze odtworzenie pocztu rycerskiego z przełomu XIV i XV wieku, jego wyposażenia i sposobu działania. Członkowie pocztu regularnie ćwiczą walkę bronią średniowieczną oraz uczestniczą w turniejach rycerskich. Dużą część swojego wyposażenia bojowego oraz obozowego wykonują własnoręcznie na podstawie zachowanych zabytków oraz średniowiecznych rycin.

[/expand]

Legio Rapax [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”188″]
Kapitularz będzie ponownie w tym roku gościć przybyszy z odległego Rzymu! Legio XXI Rapax to grupa rekonstrukcyjna specjalizująca się w odtwarzaniu sylwetek starożytnego Legionu z okresu I wieku n.e. Na swoich wyjazdach wcielają się w swoje role, przybierając rzymskie imiona, ćwicząc, walcząc czy śpiąc jak 2000 lat temu. Na Kapitularzu pojawią się jako oddział szerząc dobre słowo Cesarstwa zarówno na prelekcjach, jak i w czasie wolnym. Zapraszamy do wspólnej rozmowy!

[/expand]

Blok Dziecięcy – Wirydarz i Krużganek [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”189″]
Wirydarz i Krużganek – Blok Dziecięcy Kapitularza 2018 będzie przeznaczony dla uczestników w wieku od 3 do 10 lat. Dzieci będą mogły przebywać tu bez nadzoru swoich rodziców/opiekunów prawnych.
Wyodrębnimy dwa cykle atrakcji o wdzięcznych nazwach Wirydarz i Krużganek. Pierwszy z nich, Wirydarz, będzie obejmował aktywności przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Będzie można grać w gry planszowe i oddawać się działaniom artystycznym. Drugi cykl, Krużganek, będzie obejmował prelekcje i warsztaty przeznaczone dla uczestników w wieku od 5 lat wzwyż. Atrakcje te będą dostępne o konkretnych godzinach, dla grup o wielkości określonej przez osoby prowadzące te atrakcje.

[/expand]

Sowa Luna [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”190″]
Wraz z żywymi ptakami, odwiedzi nas grupa młodzieży, której celem jest edukacja w zakresie historii sokolnictwa oraz biologii ptaków szponiastych i sów. Młodzież na co dzień opiekuje się ptakami ułożonymi sokolniczo. W posiadaniu grupy znajdują się zarówno sokoły, jak i jastrzębie i sowy. Zespół prowadzi pokazy lotów swoich podopiecznych, podczas których można dowiedzieć się wiele o ich życiu i sokolnictwie w wiekach średnich.
Kapitularz odwiedzą m. in. puchacz bengalski Bob – najzwinniejsza sowa w historii zespołu, jastrząb Harrisa Mysza, który swoim wrzaskiem przebija nawet wierzchowce Nazguli, dostojny raróg stepowy Storm oraz płomykówka Orion.

[/expand]

Dębowa Kuźnia [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”191″]
Na tegorocznym Kapitularzu Dębowa Kuźnia będzie dla was prowadzić warsztaty kowalskie, w ramach których będzie można własnoręcznie wykuć przedmioty takie jak: bransolety, wisiorki, proste nożyki, sztućce, fibule czy klamry do pasów. Każdy z uczestników warsztatów wyjdzie z własnoręcznie wykonanym gadżetem.
Zakład kowalski wyposażony będzie w kuźnię węglową zasilaną w powietrze wielkim dwukomorowym miechem, różne kowadła i szereg narzędzi ręcznych, które pokażę jak obsłużyć. Gwarantuję Wam smród, dym, huk i lekkie poparzenia.

[/expand]

Warsztaty rzemiosła w skórze [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”192″]
Jedyny żyjący na tym świecie krasnolud GOTTRI GARRADOR pokaże Wam jak wytłaczać wzorki na skórze. W trakcie warsztatów będziecie mogli zrobić sobie własnoręcznie małe bransoletki, breloczki lub emblematy. Wszystko odbędzie się pod nadzorem i radą popartą wieloletnim doświadczeniem. Na stoisku można także nabyć liczne wyroby skórzane, przedmioty codziennego użytku, ozdoby i akcesoria. Zainteresowani mogą wypróbować wszystkie narzędzia, jakie pomagają rzemieślnikom w ich pracy, zaś Rzemieślnik-Artysta GOTTRI będzie chętnym udzielał informacji o innych rodzajach pracy w skórze, opowiadał o ciekawostkach czy dawał praktyczne porady dotyczące chociażby jej pielęgnacji i użytkowania.

[/expand]

Legion 501 [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”193″]
Legion 501 to międzynarodowa organizacja zrzeszająca blisko 5000 fanów Star Wars z całego świata. Celem Legionu jest uczestnictwo w imprezach poświęconych Gwiezdnym Wojnom i promowanie profesjonalnych kostiumów z Gwiezdnej Sagi, postaci związanych z Galaktycznym Imperium (głównie Szturmowców i personelu militarnego ale także łowców nagród i mieszkańców terenów podległych Imperatorowi).
Honorowymi członkami Legionu 501 są m.in.: George Lucas (reżyser), Dave Prowse (Darth Vader), Mark Hamill (Luke Skywalker), Anthony Daniels (C-3PO), John Williams (kompozytor), zespół No Doubt, a Jurek Owsiak, dzięki staraniom członków Polish Outpost został Honorowym Przyjacielem Legionu.

[/expand]

Gamesroom [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”194″]
W planszówkowym gamesroomie, przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki we współpracy z Gralnią czekają na Was setki różnorodnych gier – od szybkich imprezówek, przez rodzinne, logiczne, przygodowe, aż po dłuższe ekonomiczne i strategiczne. Każdy znajdzie coś dla siebie! Gamesroom będzie działał również w godzinach nocnych.

[/expand]

Planszówki Star Wars [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”195″]
Gwiezdne Wojny od dawna inspirują ludzi, w tym także twórców gier. Zapraszamy do naszej strefy planszówkowej, na której będzie można nauczyć się zasad i zagrać we flagowe produkcje Fantasy Flight Games:
– ścierając się w potyczkach myśliwców w dwuosobowej grze figurkowej X-wing, wystawiając na stół ikoniczne statki z filmów, jak i książek Expanded Universe;
– rozgrywając batalie gwiezdnych krążowników w Armadzie, kierując przeciwko sobie flotami Gwiezdnych Niszczycieli i Kalamariańskich krążowników otoczonych chmarami myśliwców;
– przewodząc grupce rebelianckich śmiałków w Imperium Atakuje, figurkowej grze która umożliwia zarówno rozegranie szybkich potyczek, jak i klimatycznych kampanii fabularnych;
– biorąc w swoje ręce losy naziemnych bitew w Legionie, bitewniaku w którym oddziały wojsk Imperium i Rebelianci ścierają się pod przywództwem legendarnych bohaterów;
– podejmując walkę dobra ze złem w karcianym Destiny/Przeznaczeniu, dynamicznej grze, która zdobywa coraz to nowych graczy;
– kierując całymi armiami i flotami w grze Rebelia, gdzie potężne Imperium walczy z czasem starając się odnaleźć ukrytą bazę buntowników zanim ci zyskają zbyt duże poparcie w Galaktyce;
Zapraszamy wszystkich chętnych do wkroczenia w odległą galaktykę!

[/expand]

Strefa Gier Bitewnych [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”196″]
Zastanawialiście się kiedyś jak to jest stanąć na czele wielkiej orczej hordy, bądź bandy twardych najemników? Myśleliście kiedyś o tym co czuł Napoleon przed bitwą pod Waterloo? Jeśli tak to klub “Cztery Smoki” wraz z sympatykami w trakcie tegorocznej edycji festiwalu “Kapitularz” przedstawi kilka różnych systemów gier bitewnych. Ponadto samym grom towarzyszyć będą warsztaty malarskie dla początkujących i dzieci. Podczas imprezy obok rozstawionych stołów z makietami i pomalowanymi modelami doświadczeni gracze będą opowiadać odwiedzającym o tzw. bitewniakach i przeprowadzać gry pokazowe.

[/expand]

Artemis [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”197″]
Zawsze chciałeś rzucić znanym tekstem o pułapce? Gdy posyłasz gdzieś ludzi w czerwonych koszulach oni nigdy nie wracają? Za nic nie pozwolisz, by flotylla zdradzieckich tosterów zniszczyła ostatnią nadzieję ludzkości na przetrwanie? Już dziś zapisz się do załogi Artemisa, by na pokładzie statku kosmicznego przemierzać wszechświat. Nie zostało nam wiele czasu, bo galaktyka została opanowana przez złych kosmitów… Do zobaczenia w hangarze, kosmiczny kowboju.
Artemis to symulator gwiezdnego krążownika, gdzie gracze wcielają się w elitę – oficerów służących na mostku dowodzenia. Każdy z uczestników zasiada za osobnym stanowiskiem z konkretną rolą w grze. Jest więc stanowisko pilota, który steruje okrętem i wykonuje skoki nadprzestrzenne. Jest oficer uzbrojenia, który ostrzeliwuje wroga, ale również odpowiada za ilość i rodzaj uzbrojenia. Jest inżynier, który monitoruje zasilanie wszystkich systemów statku, ich chłodzenie, oraz kontroluje ekipy remontowe. Jest oficer naukowy – będący oczami statku – który dzięki sensorom wie, z jakimi niebezpieczeństwami przyjdzie się zmagać i gdzie trzeba wysłać naszą jednostkę. Uszami statku jest oficer łączności, który komunikuje się zarówno z zaprzyjaźnionymi stacjami kosmicznymi i sojuszniczymi okrętami, jak i ze statkami wroga wzywając ich np. do poddania się. Gracze mogą też wskoczyć do myśliwców i z ich kokpitów wspierać okręt „matkę”.
I jedno stanowisko, by rozkazywać im wszystkim. Zdołasz zapanować nad chaosem sprzecznych informacji? Zostań więc kapitanem i z odwagą i determinacją poprowadź nasz okręt, wydając odpowiednie komendy pozostałym członkom załogi.

[/expand]

Ultrastar [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”198″]
Jeśli lubisz dobrą zabawę a mikrofon nie stanowi dla Ciebie wyzwania to zapraszamy na Ultrastara! Tutaj znajdziesz coś dla siebie, poznasz nowych ludzi którzy również kochają śpiewać. Dzięki naszej zwariowanej ekipie na pewno nie będziecie się nudzić. Posiadamy sporą bazę piosenek, co oznacza wiele godzin dobrej, rozśpiewanej zabawy. Serdecznie zapraszamy przez cały czas trwania konwentu!

[/expand]

Gra konwentowa w klimatach szpiegowskich! Zapraszamy do zabawy! [expand title=”rozwiń szczegóły” notitle=”true” id=”199″]
Na Kapitularzu czeka na Was gra konwentowa, w której każdy z Was może spróbować swoich sił w szukaniu agentów, łamaniu szyfrów, wyciąganiu informacji czy logicznym myśleniu. Warto pokusić się o zgarnięcie nagrody! By wziąć udział w zmaganiach, musicie tylko odnaleźć naszego Agenta. Otrzymacie od niego zadania związane z konwencją, które będziecie musieli wykonać w określonym czasie. Przebudźcie ducha rywalizacji i śmiało stawiajcie czoła wyzwaniu. Dodatkowe informacje w punkcie informacji konwentowej!

[/expand]